ПОСТАНОВА
іменем України
Справа №377/615/22
Провадження №3/377/280/22
26 грудня 2022 року суддя Славутицького міського суду Київської області Бабич Н.С., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильська АЕС» на посаді інженера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
УСТАНОВИЛА:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 507363 від 05 грудня 2022 року, 28.11.2022 у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , будучи батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не вжив заходів щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання сина, чим порушив статтю 150 СК України, що призвело до тяжких наслідків та тимчасового вилучення дитини з сім'ї.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне зробити такий висновок.
Згідно з частиною 2 статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, за яку передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з вимогами статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративніправопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Також стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частиною 1 статті 184 КУпАП встановлена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
При цьому з об'єктивної сторони правопорушення, передбачене вказаною статтею, полягає в: ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція частини 1 статті 184 КУпАП є бланкетною нормою, тобто такою нормою права, яка відсилає до норм іншого законодавчого акта.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Статтею 150 Сімейного кодексу України визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов'язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини. Вказаний перелік обов'язків є вичерпним.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, надано такі письмові докази:
-протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП, серії АПР 18 № 507363 від 05.12.2022;
- копію листа начальника служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області Сусло Т. від 28.11.2022 № 02-03/230, в якому вона просить притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 184 КУпАП, зокрема ОСОБА_1 ;
- копію супровідного листа КНП «Славутицька міська лікарня» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області від 01.11.2022 № 1199 про направлення скан-копій огляду лікарем-педіатром малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- копії висновків про результати огляду лікарем-педіатром малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- копію інформаційного листа директора дитячого будинку «Центр захисту дітей» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області Лати В. від 31.10.2022 № 01-33/34, відповідно до якого, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зараховані до складу вихованців дитячого будинку «Центр захисту дітей» 09.08.2022 на підставі наказу служби у справах дітей №20 від 09.08.2022. Стан здоров'я, фізичного та морального розвитку при влаштуванні дітей викликав занепокоєння. Діти були голодні, брудні, хворі;
- копію інформаційного листа директора Славутицького закладу загальної середньої освіти І-Ш ступенів №1 Вишгородського району Київської області Бардакової Н. щодо ОСОБА_3 від 03.11.2022 № 01-40/287;
- копія характеристики учня 8-Б класу Славутицького закладу загальної середньої освіти І-Ш ступенів №1 Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- копію письмових пояснень ОСОБА_1 від 05.12.2022, з яких вбачається, що він проживає за адресою: АДРЕСА_1 з дружиною та дітьми. У вересні 2022 року служба у справах дітей за його згодою забрала його синів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки сусіди поскаржилися, що діти не можуть проживати разом з ними, тому що вони ведуть поганий спосіб життя. Вони разом з дружиною виховували дітей як могли. Син ОСОБА_4 не відвідував навчальний заклад, тому що він хворий та потребує постійного нагляду та догляду.
- копію письмових пояснень ОСОБА_5 від 05.12.2022, відповідно до яких у кінці серпня 2022 року служба у справах дітей вилучила із сім'ї її дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому що умови проживання не відповідали вимогам, а також через те, що вони з чоловіком вживають алкогольні напої. У дітей одяг був за сезоном, їжу для дітей готували;
- копії свідоцтв про народження дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відповідно до яких їхнім батьком записаний ОСОБА_1 , матір'ю - ОСОБА_5 ;
- копії паспортів громадян України ОСОБА_1 , ОСОБА_5 .
Відповідно до положень Глави 19 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є важливим процесуальним документом, у якому викладається твердження про вчинення особою відповідного правопорушення, при доведенні вчинення якого особа піддається певним заходам примусу. Протокол про адміністративне правопорушення є підставою для подальшого провадження у справі, викликає у особи необхідність здійснення свого захисту у зв'язку із чим до нього пред'являються особливі вимоги. Оскільки протокол про адміністративне правопорушення є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення у ньому повинна викладатись сутність правопорушення, поставленого особі у вину, яка повинна відповідати диспозиції відповідної статті (частини статті) КУпАП.
У пункті 9 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 1376 від 06.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941, зазначено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених частиною 1 статті 184 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №507363 від 05.12.2022, 28.11.2022 у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , будучи батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не вжив заходів щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання сина, чим порушив статтю 150 СК України, що призвело до тяжких наслідків та тимчасового вилучення дитини з сім'ї.
З аналізу вказаного протоколу вбачається, що суть адміністративного правопорушення викладена в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, зокрема, в протоколі не зазначено в чому саме полягало ухилення ОСОБА_1 від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання його сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не конкретизовано які саме дії чи бездіяльність ОСОБА_1 свідчать про ухилення ним від виконання вказаних обов'язків.
Таким чином, викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, щодо ОСОБА_1 не відображає всіх істотних ознак складу такого правопорушення.
Крім того, дата вчинення правопорушення - 28.11.2022, яка зазначена у протоколі, не підтверджена належними і допустимими доказами, оскільки як вбачається з копії інформаційного листа директора дитячого будинку «Центр захисту дітей» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області Лати В. від 31.10.2022 № 01-33/34, з 09.08.2022 ОСОБА_6 тимчасово влаштований до дитячого будинку «Центр захисту дітей».
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Наведені вище обставини у своїй сукупності вказують на те, що в ході провадження у цій справі не доведено наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП.
Разом з тим додані до протоколу про адміністративне правопорушення докази не є достатніми для висновку про те, що ОСОБА_1 28.11.2022 ухилився від виконання передбачених законодавством обов'язків відносно свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки не містять конкретних відомостей про те, що внаслідок своєї поведінки ОСОБА_1 не забезпечив необхідних умов життя, виховання та навчання дитини.
Відтак, враховуючи обставини справи, а також враховуючи, що всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, обставини, описані у протоколі про адміністративне правопорушення, не дозволяють зробити висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за частиною 1 статті 184 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю складу цього правопорушення з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 КУпАП.
Керуючись статтями 247, 283-284 КУпАП,
ПОСТАНОВИЛА:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за частиною 1 статті 184 КУпАП закрити за відсутністю складу цього правопорушення, тобто з підстав, передбачених п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. С. Бабич