Рішення від 21.12.2022 по справі 240/14442/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2022 року м. Житомир справа № 240/14442/22

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні йому перерахунку та виплаті пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виточених сум без обмежень.

В обґрунтування позовних вимог, вказав, що на його заяву про перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум отримав відмову, мотивовану відсутністю на те законодавчо підтверджених підстав.

Ухвалою суду від 27.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

12.10.2022 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить залишити позовну заяву без розгляду , у зв'язку із пропуском строку звернення до суду. Зазначає, що вимоги позивача щодо виплати пенсії (за минулий час) з 25.04.2019 є такими, що не відповідають вимогам ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки подані поза межами 6 місячного строку, оскільки позивач звернувся до суду 04.08.2022. Пояснює, що позивачу з 01 березня 2022 року проведено перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14. Після проведення перерахунку пенсії з 01.03.2022 розмір пенсійної виплати становить 15182,10 грн. Водночас зазначено, що з підвищенням розміру прожиткового мінімуму відповідно до законодавства проводиться перерахунок складових пенсійної виплати, які визначаються на його основі, а з 01.07.2022 у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 2027,00 грн., розмір пенсійної виплати позивачу становить 15219,30 грн.

Розгляд справи судом відкладався у зв'язку із запровадженням на території України воєнного стану.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач 20.06.2022 звернувся до відповідача з заявою провести перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати починаючи з 25.04.2019.

За результатами розгляду заяви, листом відповідача від 28.06.2022 № 15967-14030/п-02/8-0600/22 повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

За змістом, вказаного листа позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розмір якої обчислено відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” при втраті працездатності 80 %.

У листі-відмові відповідач позивачу роз'яснив, що відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок), зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 було передбачено, що з 1 липня 2019 за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які не відносяться до числа військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, не передбачено.

Разом з тим, позивачу повідомлено, що відповідно до пункту 9-1 Порядку, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 з 1 січня 2022 установлено, що за бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Так, звертаючись до суду із даним позовом, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум без обмежень.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2022 у справі № 240/6914/21 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року скасовано, з підстав не доведення матеріалами справи, що позивач відноситься до військовослужбовців, які були призвані на військові збори як військовозобов'язані.

Обставини, відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, суд не досліджує повторно обставини щодо виникнення права позивача на перерахунок пенсії згідно з ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 25.04.2019, що пов'язано в даному випадку з рішенням Конституційного Суду України (другий сенат) щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Додаткові докази на спростування вказаного матеріали даної справи не містять.

Відповідно до пункту 9-1 Порядку, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 з 01 січня 2022 установлено, що за бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Як свідчать матеріали справи, рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14.02.2019, встановлено, що позивач залучався до складу формувань цивільної оборони та був визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому має право на присвоєння статусу інваліда війни, відповідно по 4 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видачу відповідного посвідчення.

Довідкою Управління будівництва №605 №3707-а підтверджується, що позивач у період з 14.05.1987 по 31.12.1987 безпосередньо перебував на роботах передбачених пунктом 8 Постанови Ради Міністрів СССР від 05 червня 1986 року, які надають йому право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, утвореному установою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 року №1173.

Відповідно до інформації зазначеної в особистій карточці до Довідки №3707-а виданій 18.01.1988, копія якої міститься в матеріалах справи, в Розділі 2 «Відомості щодо військового обліку» підтверджується, що позивач дійсно був солдатом та мав військове звання «рядовий», також у військовому квітку є відмітка Управління будівництва №605, що позивач призваний на військову службу на період ліквідації аварії на ЧАЕС с 14.05.1987 по 31.12.1987.

Таким чином, матеріалами справи доведено, що позивач відноситься до осіб, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а тому пенсія по інвалідності повинна бути обчислена виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

За змістом листа Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області від 28.06.2022 позивачу з 01.01.2022 обраховані пенсійні виплати з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та такі становлять 13418,78 грн, тобто відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 01.01.2022.

Однак, як вказано відповідачем, з 01.01.2022 розмір пенсії позивача обчислено як добуток середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеного як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 3764,40 грн, із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,17 (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124), 1,11 (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251) та 1,11 (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127), а саме 5426,60 грн (3764,40грн х 1,17 х 1,11 х 1,11), на середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії з урахуванням відсотку втрати працездатності, визначений органами медико - соціальної експертизи, а саме - 80%.

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховано під час обчислення пенсії, визначено як частка п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року на середню заробітну плату (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року та становить 2,90126 (5 х 6000,00 грн - розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на 1 січня 2021 року : 10340,35 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 рік).

Розмір пенсійної виплати з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, становив 13418,78 грн, де: 12595,18 грн - основний розмір пенсії (5426,60 грн х 2,90126 х 80%); 773,60 грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (1934,00 грн. х 40%); 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни.

Таким чином, у даних спірних правовідносинах виник спір з приводу здійсненого розрахунку та виплати перерахованих пенсійних виплат (просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та виплату перерахованих коштів без обмеження).

Заяву позивача від 15.06.2022 про перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром слід розцінювати як звернення позивача з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до норми частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019.

Однак, слід звернути увагу, що позивач відповідно до матеріалів справи, не набув права на вищевказаний перерахунок саме з 25.04.2019, оскільки відповідно до документів, які містяться в матеріалах справи не належить до категорії осіб військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, що було встановлено судом апеляційної інстанції під час розгляду справи №240/6914/21, які не спростовані матеріалами даної справи.

Однак, таке право, позивач набув відповідно до Порядку, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 з 01 січня 2022, оскільки відноситься до осіб, із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, за бажанням яких, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Натомість, суд вважає, що Пенсійним фондом під час здійснення перерахунку пенсії, безпідставно застосовані середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховано під час обчислення пенсії, визначено як частка п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року на середню заробітну плату (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року та становить 2,90126, оскільки такий розрахунок має бути здійснено у розмірі п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року.

З огляду на встановлені обставини справи та з урахуванням положень ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести позивачу перерахунок та виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат саме з 01.06.2022 (першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно).

Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду, позивач судовий збір у зв'язку із наявними пільгами, а тому підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 258, 295, 297 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м.Житомир,10003. ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплаті пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи 01.06.2022 з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.06.2022 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимальним розміром.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 21 грудня 2022 р.