Справа № 344/15014/22
Провадження № 2-о/344/321/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження
05 грудня 2022 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Кіндратишин Л.Р. ознайомившись з матеріалами заяви, що подана в порядку окремого позовного провадження, ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Камінський Ігор Петрович, за участю заінтересованої особи - Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківської області Міністерства оборони України про встановлення -
ВСТАНОВИЛА:
01.12.2022 адвокат Камінський І.П. звернувся до суду із заявою, у якій просить : встановити факт постійного догляду зі сторони ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , реєстрація місця проживання : АДРЕСА_1 , за особами своєї сім'ї - батьками : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які є особами похилого віку з істотними порушеннями станом свого здровя, тобто у яких за висновком лікарсько-консультативної комісії, є наявні порушення функцій організму, через які вони не можуть самостійно здійснювати власне самообслуговування і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Перевіривши матеріали заяви, суддя дійшла наступного висновку.
Відповідно до ст. 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Так, згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Статтею 293 ЦПК України визначено перелік справ, які розглядаються судом в порядку окремого провадження, зокрема відповідно до п.5 ч.2 даної статті такими є справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Так відповідно до ч.1 ст.187 ЦПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 185 цього Кодексу.
Водночас згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як вбачається з заяви ОСОБА_1 , такий просить встановити факт постійного догляду ним матері та батька, які потребують постійного догляду. У той же час, ОСОБА_1 через органи соціального захисту відмовився від оформлення відповідного статусу, так як у тому випадку йому б прийшлось звільнятись з роботи, що є економічно невигідно.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пунктах 1, 3 постанови від 31 березня 1995 року №5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У тому разі, коли буде виявлено, що з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження у справі, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Заявником не надано відповідних доказів, що він використав всі передбачені законодавством можливості щодо встановлення даного факту в позасудовому порядку.
Так, відповідно до ст.13 Закону України "Про соціальні послуги", фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є, зокрема, громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями.
Кабінет Міністрів України 23 вересня 2020 року прийняв постанову № 859, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Однак, суддя звертає увагу, що факт постійного надання соціальних послуг (догляду) інвалідам та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, може бути встановлений структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад за місцем проживання/перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі із дотриманням Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859 із змінами та доповненнями. Тобто, Законом визначено порядок встановлення факту постійного надання соціальних послуг (догляду) інвалідам та хворим, про встановлення якого просить заявник.
Заявник вказує, що встановлення вказаного факту йому необхідно з метою отримання відстрочки за мобілізацією.
В свою чергу, рішення Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо мобілізації особи, у разі наявності спору, можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку, в порядку адміністративного судочинства.
Також відмова місцевих органів з питань соціального захисту населення щодо особи, що здійснює догляд за особою похилого віку може бути оскаржена до відповідного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Отже, суддя дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Камінський Ігор Петрович, за участю заінтересованої особи - Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківської області Міністерства оборони України про встановлення факту постійного догляду.
Керуючись ст.ст.19,187,260,261,293,294,315,353-355 ЦПК України, суддя -
ПОСТАНОВИЛА:
Відмовити у відкритті окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Камінський Ігор Петрович, за участю заінтересованої особи - Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківської області Міністерства оборони України про встановлення факту постійного догляду.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя
Івано-Франківського міського суду Леся КІНДРАТИШИН