Справа № 274/5539/22
Провадження № 2-а/0274/100/22
РІШЕННЯ
Іменем України
"21" грудня 2022 р. м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хуторна І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної служби про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИЛА:
1. Описова частина
10.10.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову серії ЕАР № 5988986 від 06.10.2022, винесену інспектором батальйону № 1 роти № 2 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної служби Поліщуком В.В., про притягнення його до відповідальності за ч.1 ст. 121 КУпАП.
Стислий виклад позиції позивача
На обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що 06.10.2022 інспектором батальйону № 1 роти № 2 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної служби Поліщуком Віталієм Васильовичем складено постанову серії ЕАР № 5988986, якою притягнуто його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 121 КУпАП.
Вважає постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
У графі п'ятій постанови зазначено, що він керував автомобілем, у якому не горіла права фара в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив п. 31.4.3 ПДР.
Дійсно 06.10.2022 він керував автомобілем в с. Дубова Бердичівського району та під час руху вийшла з ладу лампочка правої фари автомобіля. Оскільки це був вечірній час і не працювали автомагазини та СТО, він їхав до місця стоянки додому, щоб замінити лампу.
Службовий автомобіль поліції їхав за ним орієнтовно 2,5 км, поки він не в'їхав в межі с. Осикове, після чого інспектори увімкнули проблискові маячки червоного та синього кольору і він зупинився.
На звинувачення інспекторів він не погодився, пояснив, що у нього не горить лампа лівої фари, а не правої, при цьому в режимі габаритного вогню фара працювала. Він повідомив інспектора про те, що оскільки СТО та автомагазини не працюють, він має право доїхати до місця стоянки додому і замінити її. Тричі він наголосив, що з непрацюючою лампочкою в правій фарі можна здійснювати рух. Після даної події інспектор пішов до службового автомобіля, де склав постанову. Перед врученням постанови інспектор сказав йому про те, що він має право на адвоката. На місці зупинки інспектор не повідомляв про розгляд справи та про особу, яка здійснює розгляд.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 11.10.2022 у справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін.
25.11.2022 від представника відповідача - УПП в Житомирській області Департаменту патрульної поліції надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову із таких підстав. Пунктом 31.4.3 ПДР передбачено, що за наявності технічних несправностей ( зокрема кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи зовнішніх світлових приладів не відповідають вимогам конструкції транспортного засобу) експлуатація транспортних засобів не допускається. Позивач у позові не заперечує та підтверджує, що 06.10.2022 у темну пору доби він керував автомобілем, у якому не працювала права фара в режимі ближнього світла. Відповідно до п.2.3 а ПДР Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу, правильність розміщення та кріплення вантажу. Доказом вини позивача є постанова та відеофіксація порушення. Відповідачем при розгляді справи дотримані вимоги КУпАП, позивачу роз'яснено про вчинене ним порушення, заслухано його пояснення, надано ним оцінку. Вважає, що своїми діями позивач бажає уникнути адміністративної відповідальності.
У відповіді на відзив, яка надійшла до суду 21.11.2022, позивач зазначає, що п.3.1.4.3 ПДР передбачає, що експлуатація ТЗ забороняється у разі, якщо не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла. У разі якщо виникає несправність "не горить лампа правої фари в режимі ближнього світла", це регулюється п. 31.5 ПДР, де зазначено, що в разі У разі виникнення в дорозі несправностей, зазначених у пункті 31.4 цих Правил, водій повинен вжити заходів для їх усунення, а якщо це зробити неможливо - рухатися якомога коротшим шляхом до місця стоянки або ремонту, дотримуючись запобіжних заходів з виконанням вимог пунктів 9.9 і 9.11 цих Правил.
У разі виникнення в дорозі несправностей, зазначених у пункті 31.4.7 («ї»; «д» - у складі автопоїзда) подальший рух заборонено до їх усунення. Водій несправного транспортного засобу повинен вжити заходів для того, щоб прибрати його за межі проїзної частини дороги.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом
Відповідно до постанови серії ЕАР № 5988986 від 06.10.2022, винесеної інспектором Поліщуком В.В., ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення - штраф у розмірі 340 грн.
Згідно постанови, 06.10.2022 о 21 год. 46 хв. 184 км траса Р18 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, у якого не горіла права фара в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив п. 31.4.3 ПДР України - керування водієм транспортним засобом, що має несправності зовнішніх світлових приладів (темної пори доби), з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, переобладнаний з порушенням відповідних норм і стандартів.
У долученому представником відповідача диску з відеозаписами події, яка сталась 06.10.2022, зафіксовано процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення. Також, на нагрудну камеру поліцейського зафіксовано, що під час спілкування з працівниками поліції позивач повідомив, що у нього немає лампочки та якщо горить права фара в режимі ближнього світла, він може рухатись до найближчого місця стоянки. Відображено, що на автомобілі увімкнена ліва фара ближнього світла та правий габаритний ліхтар.
Норми права, які застосував суд
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 31.4.3 Правил дорожнього руху України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам:
Зовнішні світлові прилади:
а) кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи зовнішніх світлових приладів не відповідають вимогам конструкції транспортного засобу;
б) порушено регулювання фар;
в) не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла;
г) на світлових приладах немає розсіювачів або використовуються розсіювачі і лампи, що не відповідають типу даного світлового приладу;
ґ) на розсіювачах світлових приладів нанесено тонування або покриття, що зменшує їх прозорість чи світлопропускання.
Відповідно до частини 1 статті 121 КУпАП, керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 251 КУпАП вказує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію" (надалі - Закон № 580-VIII), поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Так, положення Закону № 580-VIII надають право поліції використовувати інформацію відеозапису та фотокартки в якості речових доказів наявності або відсутності факту правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу
За положеннями частини 3 статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Оцінка аргументів сторін, висновки суду
З відеозапису, долученому відповідачем, вбачається, що в автомобілі позивача увімкнена ліва фара в режимі ближнього світла та правий габаритний ліхтар, права фара в режимі ближнього світла не працює. При цьому, що позивач зазначив поліцейському про те, що вказану несправність бажає усунути.
Позивач твердить у позові, що несправність виникла в дорозі.
У матеріалах справи відсутній будь-який доказ, як-то відеозапис з нагрудного реєстратора інспектора патрульної поліції, який би спростував твердження позивача.
Крім того, частина 1 статті 121 КУпАП є бланкетною. Проте оскаржувана постанова не містить посилання на підпункт пункту 31.4.3 Правил дорожнього руху України, який порушено позивачем, оскільки останній містить підпункти (а-ї), які деталізують, які саме інші елементи конструкції забороняють експлуатацію транспортних засобів за наявності певного виду несправностей.
Пункт 31.4.3 ПДР України не передбачає заборони експлуатації транспортного засобу при непрацюючій правій фарі в режимі ближнього світла, про що зазначено в постанові.
Окрім того, відповідно до п. 31.5. ПДР України у разі виникнення в дорозі несправностей, зазначених у пункті 31.4 ПДР, а саме: відсутні або несправні фари і задні габаритні ліхтарі транспортного засобу, що перевозить великогабаритний, великоваговий чи небезпечний вантаж, а також проблискові маячки, світлоповертальні елементи, розпізнавальні знаки, передбачені пунктом 30.3 ПДР, водій повинен вжити заходів для їх усунення, а якщо це зробити неможливо - рухатися якомога коротшим шляхом до місця стоянки або ремонту, дотримуючись запобіжних заходів з виконанням вимог пунктів 9.9 і 9.11 Правил дорожнього руху.
Таким чином, постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП від 06.10.2022 підлягає скасуванню, провадження у справі закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З наявної в матеріалах справи квитанції вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 496,20 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Департаменту патрульної служби, на користь позивача.
Керуючись статтями 241, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 6, 9, 20, 72, 77, 90, 132, 139, 242, 244-246, 257-263, 286 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову серії ЕАР № 5988986 від 06.10.2022 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП скасувати, а провадження по цій справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної служби на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 496 грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач: Департамент патрульної служби, місце знаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646.
Суддя: І.Ю. Хуторна