Справа № 346/4786/22
Провадження № 3/346/2902/22
15 грудня 2022 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Махно Н.В., розглянувши матеріали справи, яка надійшла від Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, працює інженером технічного контролю ТзОВ «ПБС», жителя АДРЕСА_1 ,за ч.4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що гр. ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, інженером технічного контролю ТзОВ «ПБС», допустив порушення норм та стандартів, що стосується безпеки дорожнього руху, не вжив заходів щодо своєчасного відновлення безпечних умов руху, а саме будучи відповідальним за експлуатаційний стан доріг, не вжив заходів щодо ліквідації ями (вибоїни) довжиною 1 м 15 см, шириною 46 см, глибиною 35 см, на проїзній частині дороги, внаслідок чого 19.09.2022 року о 20 год. 20 хв. у с. Нижній Вербіж, на автодорозі Р24 Татарів- Кам'янець-Подільський 107 км + 482 м, було пошкоджено транспортний засіб марки «AUDI A6» державний номерний знак « НОМЕР_2 » під керуванням водія ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП не визнав.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження в справі відносно ОСОБА_1 , за ч.4 ст. 140 КУпАП слід закрити, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч.2 ст. 251 КУпАП). Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Виходячи з положень ст.8, ст.62 Конституції України, дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на його користь. Відповідно дост. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а згідно ч. 1ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п.161, Series A заява №25), який застосовується при оцінці доказів, а також докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту».
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що письмові матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 будучи відповідальним за експлуатаційний стан доріг не вжив заходів щодо ліквідації ями (вибоїни) та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.4 ст.140 КУпАП. Також суд, дослідивши посадову інструкцію інженера з технічного контролю ТзОВ «ПБС», долучену гр. ОСОБА_1 , встановив, що до повноважень інженера з технічного контролю не входять обов'язки, а також не передбачена відповідальність за дії, зазначені в адміністративному протоколі серії ААД № 137561 від 08.11.2022 року. Отже, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи немає доказів про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.140 КУпАП. Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочато підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. На підставі наведеного вважаю, що провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.140 КУпАП слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення На підставі викладеного, керуючись ст. ст.7,266,221,247,256,266,268,283-285 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.140 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Махно Н. В.