Ухвала від 12.12.2022 по справі 420/7909/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМАУХВАЛА

12 грудня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/7909/22

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бойка А.В.,

суддів: Федусика А.Г.,

Шевчук О.А.,

розглянувши порядку письмового провадження в місті Одесі питання щодо наявності підстав для постановлення окремої ухвали по справі № 420/7909/22 за позовом ОСОБА_1 до 17 прикордонного загону імені полковника Олександра Жуковського ДПС України про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

03.06.2022 року ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до 17 прикордонного загону імені полковника Олександра Жуковського ДПС України, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову начальника відділу адміністративно-юрисдикційної діяльності штабу 17 прикордонного загону імені полковника ОСОБА_3 від 23.04.2022 року про заборону в'їзду в Україну.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 року та прийняти нове про задоволення позовних вимог.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 року - без змін.

В ході розгляду даної справи судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у справі № 420/7909/22 звернувся до суду з приводу оскарження постанови від 23.04.2022 року про заборону йому в'їзду в Україну в статусі позивача як громадянин Республіки Молдова та надав в якості документа, що підтверджує його особу паспорт громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 12.12.2019 року терміном дії до 12.12.2029 року.

Підставою для прийняття оскаржуваної постанови від 23.04.2022 року про заборону в'їзду в Україну стало вчинення громадянином Республіки Молдова ОСОБА_4 23.04.2022 року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 202 КУпАП.

В свою чергу, в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції було встановлено, що у той же день, 23.04.2022 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення ПдРУ № 026948 за статтею 204-1 КУпАП. У вказаному протоколі зазначено, що в пункті пропуску «Табаки» прикордонним нарядом під час здійснення прикордонного контролю на виїзд з України було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який на паспортний контроль надав паспорт громадянина Республіки Молдова, чим порушив ст. 12 Закону України «Про державний кордон України».

Постановою Болградського районного суду Одеської області від 25.04.2022 року у справі № 497/723/22 провадження по справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. ст.204-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 було закрито у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

При цьому, з наявних у справі матеріалів судом апеляційної інстанції було встановлено, що, дійсно, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України та має паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 , виданий 31.01.2014 року терміном дії по 31.01.2024 року, орган, що видав - 5102.

Таким чином судом апеляційної інстанції з наявних матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон і паспортом громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон, тобто має два громадянства - громадянство України та громадянство Республіки Молдова.

Наявність у ОСОБА_1 громадянств обох країн (України та Республіки Молдова) підтвердив в судовому засіданні суду апеляційної інстанції і представник ОСОБА_5 - адвокат Воронков В.О.

Згідно статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Згідно статті 25 Конституції України, громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України».

Положеннями статті 1 цього Закону передбачено, що громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Документами, що підтверджують громадянство України, є: 1) паспорт громадянина України; 3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 4) тимчасове посвідчення громадянина України; 6) дипломатичний паспорт; 7) службовий паспорт; 8) посвідчення особи моряка; 9) посвідчення члена екіпажу; 10) посвідчення особи на повернення в Україну.

В свою чергу, згідно статті 19 Закону України «Про громадянство України», підставою для втрати громадянства України є, зокрема, добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.

Розділом IV Закону України «Про громадянство України» визначено повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства.

Так, згідно ст. 22 Закону України «Про громадянство» Президент України, зокрема, приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України.

До повноважень Комісії при Президентові України з питань громадянства, відповідно до ст. 23 Закону України «Про громадянство України» належить розгляд заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і внесення пропозицій Президенту України щодо задоволення цих заяв та подань;

В свою чергу, за положеннями статті 24 Закону України «Про громадянство» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо, зокрема, підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Згідно Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 року № 360, державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Згідно п. 7 цього Положення, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні. На утворені територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрегіональним принципом.

Таким чином встановлені судом апеляційної інстанції під час розгляду справи № 420/7909/22 обставини свідчать про те, що фактично ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набувши після досягнення повнолітнього віку громадянство Республіки Молдова, реалізував своє право, гарантоване Конституцією України, на зміну громадянства, що в силу положень ст. 19 Закону України «Про громадянство України», є підставою для втрати громадянства України. Однак, на даний час ОСОБА_2 , незважаючи на набуття громадянства іншої держави, продовжує перебувати у статусі громадянина України, чим порушує принцип єдиного громадянства, закріплений у статті 4 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Частинами 4, 5 статті 249 КАС України визначено, що в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

У відповідності до ч. 6 ст. 249 КАС України окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.

Враховуючи встановлене в ході розгляду справи порушення ОСОБА_6 положення ст. 4 Конституції України щодо єдиного громадянства, колегія суддів вважає за необхідне постановити окрему ухвалу і направити її Головному управлінню Державної міграційної служби для вжиття відповідних заходів реагування.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 249, 321, 325, 328, 329, КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

З метою усунення причин та умов, що призвели до порушення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , положень статті 4 Конституції України, наведені факти довести до відома начальника Головного управління ДМС в Одеській області для вжиття відповідних заходів реагування, шляхом розгляду Головним управлінням ДМС в Одеській області питання щодо підготовки та направлення до уповноваженого органу подання про втрату громадянства України громадянином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про громадянство України» у зв'язку із набуттям ним громадянства Республіки Молдова.

Про прийняте рішення за наслідками розгляду окремої ухвали протягом місяця з дня її надходження повідомити П'ятий апеляційний адміністративний суд.

Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Суддя: А.Г. Федусик

Суддя: О.А. Шевчук