Постанова від 14.12.2022 по справі 420/813/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/813/22

Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В. Дата і місце ухвалення: 26.10.2022р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Пойнт» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2022 року товариство з обмеженою відповідальністю «Газ Пойнт» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00302430706 від 10.12.2021р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірним податковим повідомленням-рішенням Головне управління ДПС в Одеській області необґрунтовано наклало на товариство штрафні санкції в сумі 14 985,93 грн. за порушення п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». В ході перевірки встановлено не проведення розрахункових операцій через РРО на суму 100,62 грн. та проведення розрахункових операцій без застосування РРО на суму 29951,65 грн., а саме: виявлено розбіжність між значеннями денного «Х» звіту РРО (контрольними стрічками) від 10.11.2021р. та фактичними залишками палива, тобто виявлено нестачу газу скрапленого 1611,17 л (з урахуванням похибки). Такі висновки контролюючого органу ґрунтуються на припущеннях, так як джерело даних, з якого посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області отримані показники про фактичні залишки палива, або методи (способи), якими були визначені фактичні залишки пального, в акті перевірки не зазначені. Процентомір, з якого були взяті данні, не є вимірювальним приладом залишків пального. Рівнемір під час фактичної перевірки не працював в зв'язку з відсутністю електропостачання, інвентаризація не проводилася. Оператор АЗС в м. Березівка вимірювання (зняття залишків) газу під час перевірки власноруч не здійснював, відомості ТМЦ про фактичні залишки палива не підписував та не отримував.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №00302430706 від 10.12.2021р. в частині застосованої штрафної санкції в розмірі 11990,77 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь ТОВ «Газ Пойнт» судовий збір в розмірі 2481,00 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині задоволення позову товариства Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення від 26.10.2022р. у відповідній частині з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ТОВ «Газ Пойнт».

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам відповідача, що при визначенні розміру штрафної санкції за порушення позивачем п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Головне управління ДПС в Одеській області керувалося п.11 Прикінцевих положень вказаного Закону. Зокрема, вказаною нормою чітко визначено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах: 10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

ТОВ «Газ Пойнт» подало письмовий відзив на апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області, в якому просить скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Газ Пойнт» має ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №15100314201900503, терміном дії з 11.09.2019р. до 11.09.2024р., адреса місця торгівлі: Одеська область, м.Березівка, вул. Паркова, 82, газова АЗС.

На підставі наказу ГУ ДПС в Одеській області №7966-п від 03.11.2021р. посадовими особами відповідача у період з 10.11.2021р. по 19.11.2021р. проведено фактичну перевірку ТОВ «Газ Пойнт» за адресою господарської одиниці АЗС: Одеська область, м. Березівка, вул. Паркова, 82, за результатами якої складено акт від 19.11.2021р. №25321/15/53/РРО/39501964.

Актом перевірки зафіксовано порушення товариством п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:

встановлено не проведення розрахункових операцій через РРО на суму 100,62 грн.;

проведення розрахункових операцій без застосування РРО на суму 29951,65 грн., а сааме: виявлено розбіжність між значеннями денного «Х» звіту РРО (контрольними стрічками) від 10.11.2021р. та фактичними залишками палива. Виявлено нестачу газу скрапленого 1611,17 л (з урахуванням похибки).

На підставі вищезазначеного акту фактичної перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення №00302430706 від 10.12.2021р., яким, на підставі ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (з урахуванням п.11 Прикінцевих положень вказаного Закону), застосувало до ТОВ «Газ Пойнт» штрафні санкції в розмірі 14985,93 грн.

Не погоджуючись з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення ТОВ «Газ Пойнт» оскаржило його в судовому порядку.

Вирішуючи спір суд першої інстанції дійшов висновку про доведеність матеріалами справи порушення ТОВ «Газ Пойнт» п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що зафіксовано актом фактичної перевірки від 19.11.2021р. №25321/15/53/РРО/39501964.

Рішення суду першої інстанції в цій частині позивачем не оскаржено.

Підставою для часткового задоволення позову товариства та скасування спірного податкового повідомлення-рішення №00302430706 від 10.12.2021р. в частині застосованої штрафної санкції в розмірі 11990,77 грн. став висновок суду першої інстанції про неправильне визначення Головним управлінням ДПС в Одеській області розміру штрафу, передбаченого ст.17 Закону, з урахуванням п.11 Прикінцевих положень вказаного Закону. Зокрема, за висновками суду першої інстанції, контролюючим органом помилково кваліфіковано порушення, вчинене ТОВ «Газ Пойнт», як таке, що вчинено повторно та застосовано штрафну санкцію в розмірі 50 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів. На переконання суду, повторним слід вважати порушення, учинене після того, як у ході попередньої перевірки було виявлено будь-яке з перелічених в п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» порушень. Отже, в даному випадку, з урахуванням приписів п.11 розділу Прикінцеві положення Закону, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в розмірі 10% та складають 2995,16 грн.

На підставі ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги Головного управління ДПС в Одеській області, тобто надає правову оцінку висновкам суду, які стали підставою для часткового задоволення позовних вимог ТОВ «Газ Пойнт».

Відповідно до п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Згідно п.1 ст.17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Відповідно до п.11 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №265/95-ВР тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах: 10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Щодо наявності у діях позивача повторності порушення, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 109.1, 109.2 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з підпунктом 115.1 статті 115 Податкового кодексу України у разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.

Статтею 17 Закону №265/95-ВР передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції.

Положення профільного Закону №265/95-ВР є спеціальними нормами щодо тлумачення сутності здійснюваних операцій та їх подальшої кваліфікації.

Зокрема, стаття 2 Закону №265/95-ВР чітко визначає поняття розрахункової операції, розрахункового документу та вбудованого електронного контрольно-касового реєстратора.

Як вже зазначалося колегією суддів, пунктами 1 і 2 статті 3 Закону №265/95-ВР встановлено обов'язок суб'єкту господарювання проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

З наведених дефініції чітко простежується такий кінець кожної конкретної операції як оформлення відповідного розрахункового документа.

Тому з огляду на об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкта, суб'єктивну сторону кожного конкретного правопорушення вони є закінченими з моменту не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи, а саме за відсутності відповідних розрахункових документів.

За першу з таких операцій застосовують штраф як за перше порушення, а за кожну наступну - як за повторне (у підвищеному розмірі).

Приписами вказаних норм встановлено відповідальність, зокрема за не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (відсутність відповідних розрахункових документів), при цьому, як слідує з норми, розмір фінансової санкції за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу.

Отже, кожен встановлений контролюючим органом факт не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи є окремим правопорушенням.

При цьому, кваліфікуючою ознакою такого правопорушення є повторність вчинення відповідного діяння, яке встановлюється у разі вчинення особою кількох правопорушень.

Розмір фінансових санкцій у даному випадку слід визначати з урахуванням кількості разів допущених правопорушень, незалежно від того, чи виявлено такі порушення контролюючим органом в межах однієї перевірки.

Наведені висновки колегії суддів відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 22.02.2022р. по справі №640/4426/19, яка, у відповідності до вимог частини п'ятої статті 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при застосуванні відповідних норм права.

На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку, що за порушення пунктів 1 і 2 статті 3 Закону №265/95-ВР Головним управлінням ДПС в Одеській області правомірно застосовано до ТОВ «Газ Пойнт» штраф в розмірі 50% від 29951,65 грн. за повторне порушення щодо не проведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи, як це передбачено п.11 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №265/95-ВР.

Висновки суду першої інстанції щодо протилежного ґрунтуються на неправильному застосуванні судом норм матеріального права, що у відповідності до п.4 ч.1 ст.317 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного рішення від 26.10.2022р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ТОВ «Газ Пойнт».

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. «а»-«г» п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Пойнт» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 14 грудня 2022 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук