ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
з питань відстрочення виконання судового рішення
18 жовтня 2018 року м. Київ № 826/6102/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., суддів Мазур А.С., Григоровича П.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Державної служби геології та надр України про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2016 року у справі №826/6102/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" до Державної служби геології та надр України, третя особа - Дочірнє підприємство Національної акціонерного компанії "Надра України" "Західукргеологія", про визнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2016 року в адміністративній справі №826/6102/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" до Державної служби геології та надр України, третя особа - Дочірнє підприємство Національної акціонерного компанії "Надра України" "Західукргеологія" про визнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити певні дії позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Держгеонадр, яке оформлено листом №5094/13/12-16 від 30.03.2016 року про відмову у наданні ТОВ "Нафтогазрембуд-1" спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви ТОВ "Нафтогазрембуд-1" від 25.11.2014 року; зобов'язано Держгеонадра видати ТОВ "Нафтогазрембуд-1" спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі п.п. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615; присуджено з бюджетних асигнувань Держгеонадра на користь ТОВ "Нафтогазрембуд-1" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00 грн.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2016 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.06.2017 року судове рішення залишено без змін.
Разом з тим, до суду надійшла заява відповідача про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16.
Розгляд питання про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16 призначено на 17 жовтня 2018 року; в судове засідання представники осіб, які беруть участь у справі, не прибули, у зв'язку із чим, на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Виходячи з меж поданої заяви, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
З 15.12.2017 р. набрали чинності нові норми Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 3 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За приписами частини другої, третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною четвертою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Пленум Верховного Суду України в пункті 10 Постанови від 26.12.2003 №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зазначив, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що <...> їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Із вказаного вище випливає, що відстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об'єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (частина п'ята статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що станом на час розгляду даної заяви, з дня ухвалення судового рішення у справі №826/6102/16 минуло більше одного року.
Більше того, у ході розгляду поданої заяви судом встановлено, що підставою для відстрочення виконання судового рішення заявник зазначає те, що у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувають інші справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1", зокрема, 826/15510/16 та №826/19964/16. Відповідач вказує, що передчасне виконання судових рішень у справі №826/6102/16 може призвести до порушень інтересів держави, у тому числі ДП НАК "Надра України". Відтак, заявник просить відстрочити виконання Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16 до набрання законної сили рішеннями у справах 826/15510/16 та №826/19964/16.
В контексті вказаного суд вважає за необхідне зазначити, що визначена відповідачем обставина, не достатньою підставою для відстрочення виконання судового рішення.
Крім того, частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено сплату судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Пунктом 3 частини 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", визначено ставку судового збору за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, який становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018 року становить 1762 гривні.
Отже, ставка судового збору за подання заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення становить 528,60 грн. (0,3 * 1762 грн.).
Однак, заявником до заяви про відстрочення виконання судового рішення у адміністративній справі №826/6102/16 не додано доказів сплати судового збору.
Крім того, заявника не віднесено до переліку тих осіб, які наділені пільгами зі сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи наведене, недостатність доказів на підтвердження обставин, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, недопустимість невиконання боржником судового рішення, що набрало законної сили, з урахуванням того, що контроль за своєчасним та повним виконанням судових рішень покладено саме на судові органи, у адміністративного суду відсутні достатні підстави для задоволення заяви заявника про відстрочення виконання постанови суду у цій адміністративній справі виходячи з вимог ч. 4, ч. 5 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України у редакції чинній з 15.12.2017р.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 248, 378, 241 - 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні заяви Державної служби геології та надр України про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2016 у справі №826/6102/16.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Відповідно до ч. 8 ст. 378 КАС України ухвалу може бути оскаржено в порядку, встановленому ст. ст. 295 - 297 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII.
Головуючий суддя І.В. Смолій
Судді А.С. Мазур
П.О. Григорович