14 грудня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/5782/22
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави до Городнянської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Заступник керівника Чернігівської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом до Городнянської міської ради (надалі також - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область та зобов'язання відповідача вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач проявив бездіяльність, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач правом надати відзив на позов не скористався. За наведених обставин, суд вважає за можливе вирішити спір за наявними у справі доказами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, з урахуванням визнання позову відповідачем, суд встановив таке.
Чернігівською окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” вивчено інформацію щодо оформлення органами влади та місцевого самоврядування правовстановлюючих документів на будівлі закладів культури, встановлені порушення вимог законодавства.
Встановлено, що відповідно до рішення четвертої (22) сесії сьомого скликання Городнянської міської ради «Про затвердження передавального акту з приймання - передачі активів та пасивів Смичинської сільської ради як юридичної особи» від 26.04.2018 та додатку №1, в оперативне управління та на баланс відділу культури, сім'ї, молоді і спорту Городнянської міської ради передано майно, зокрема споруду клубу с. Смичин (інвентарний номер 1031001), яка знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, 12, село Смичин Чернігівського району Чернігівської області (згідно листа Городнянської міської ради від 14.07.2022 №03-09/594) (а.с.18-19, 28-29).
Рішенням четвертої (22) сесії сьомого скликання Городнянської міської ради «Про прийняття у комунальну власність Городнянської міської ради закладів культури разом із закріпленими за ними основними засобами, фондами, матеріальними цінностями та майном спільної власності територіальних громад міста та сіл Городнянського району» від 26.04.2018 (далі Рішення) всі заклади культури із належним майном спільної власності територіальних громад міста та сіл колишнього Городнянського району були прийняті у комунальну власність Городнянської міської ради. Згідно пункту 2 Рішення заклади культури разом із закріпленими за ними основними засобами, фондами, матеріальними цінностями та майном передано в оперативне управління та на баланс відділу культури, сім'ї, молоді і спорту Городнянської міської ради.
Рішенням Городнянської міської ради від 04.09.2017 «Про добровільне об'єднання територіальних громад» територіальна громада села Смичин Смичинської сільської ради об'єднана з Городнянською об'єднаною територіальною громадою (колишнього) Городнянського району Чернігівської області. Пунктом 3 рішення передбачено, що саме Городнянська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Смичинської сільської ради (а.с.22-24).
У зв'язку із реалізацією реформи децентралізації влади і відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
При цьому відповідно до даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, право власності на приміщення закладу культури, а саме споруду клубу с. Смичин, за адресою: вул. Чернігівська, 12, село Смичин, Чернігівського (колишнього Городнянського) району Чернігівської області, не зареєстровано.
Згідно інформаційної довідки Комунального підприємства «Городнянське госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації» Городнянської міської ради від 12.07.2022 №14 станом на 31 грудня 2012 року право власності на об'єкт нерухомого майна, за вище вказаною адресою, не зареєстровано, технічна інвентаризація не замовлялась і не проводилась (а.с.32).
Відповідно до відомостей Городнянської міської ради заходи щодо оформлення та реєстрації прав на об'єкт нерухомого майна Смичинський сільський клуб, який знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область, міською радою не вживалися з причин відсутності технічної документації та правовстановлюючих документів у колишніх власників об'єкту нерухомості (згідно листа Городнянської міської ради від 14.07.2022 №03-09/594).
Вважаючи, що дана бездіяльність Городнянської міської ради щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область є протиправною та потребує приведенню у відповідність до вимог законодавства, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до вимог частини 3-5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІІ “Про прокуратуру” (далі - Закон) прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм вказаного Закону прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні “інтереси держави”, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Частиною першою статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (надалі - також - Закон) виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно з ч.5 ст. 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 60 Закону визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на заклади культури. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 № 1775 «Про нормативи забезпечення населення клубними закладами» передбачено, що на території кожної сільської, селищної, міської ради має функціонувати як мінімум один (базовий) клубний заклад. Кількість місць у ньому визначається відповідно до сумарної чисельності населення всіх населених пунктів, що знаходяться на території ради, та наведеного нормативу. До закладів культури клубного типу належать сільські, селищні, міські, районні, обласні будинки і палаци культури, клуби, народні доми, клуби технічної та художньої творчості, клуби-бібліотеки, центри дозвілля, клуби-кафе, культурно-спортивні центри тощо.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру» об'єкти культурного призначення - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам'ятки культурної спадщини, предмети колекцій, зібрання, фонди, будівлі, споруди культурного призначення та інші культурні цінності.
Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України «Про культуру» базова мережа закладів культури формується органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з дотриманням вимог державних соціальних нормативів у сфері обслуговування закладами культури, передбачених Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", та мінімальних стандартів забезпечення населення культурними послугами.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про культуру» до базової мережі закладів у сфері культури місцевого рівня належать комунальні заклади культури (бібліотеки, музеї, галереї, заповідники, виставкові зали, театри, філармонії, концертні організації, мистецькі колективи, кінотеатри, кіновідеопрокатні підприємства, об'єднання, палаци і будинки культури, інші клубні заклади, студії, центри народної творчості, центри народної культури, центри культурних послуг, парки культури та відпочинку тощо), заклади освіти сфери культури (мистецькі школи, мистецькі ліцеї, фахові мистецькі коледжі, заклади вищої мистецької освіти).
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про культуру» суб'єктами діяльності у сфері культури є територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.ст. 32, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління закладами культури, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, а також створення умов для розвитку культури, сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі також - Закон № 1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням статті 2 Закону № 1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 1952-VI загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті 3 Закону № 1952-VI).
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону №1952-VI державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.
Усупереч наведеного, правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область, Городнянською міською радою не оформлено, чим допущено протиправну бездіяльність.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження вжиття заходів щодо належного оформлення права комунальної власності на нерухоме майно - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область та здійснення державної реєстрації вказаних прав.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне зобов'язати Городнянську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини 2 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави до Городнянської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Городнянської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область.
Зобов'язати Городнянську міську раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна - споруду клубу села Смичин, що знаходиться за адресою: вул. Чернігівська, буд. 12, с. Смичин, Чернігівський район, Чернігівська область.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Заступник керівника Чернігівської окружної прокуратури, вул. Шевченка, буд.1, м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 02910114.
Відповідач: Городнянська міська рада, вул. Троїцька, 13, м. Городня, Чернігівська область,15100, код ЄДРПОУ 04061731.
Повний текст рішення виготовлено 14 грудня 2022 року.
Суддя Д.О. Виноградова