вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
14 грудня 2022 року Справа № 480/8834/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Павлічек В.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми звіт про виконання рішення суду Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області у справі за позовом ОСОБА_1 до Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 року частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області. Визнано протиправним та скасовано рішення сорок сьомої сесії 08 скликання Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області від 12.06.2020 року про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області. Зобов'язано Боромлянську сільську раду Тростянецького району Сумської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.04.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
24.05.2021 року Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист щодо зобов'язання Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.04.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області, з урахуванням висновків суду.
В подальшому, від позивача надійшла заява (в порядку ст. 382 КАС України), в якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 17.03.2021 року - зобов'язати відповідача - Боромлянську сільську раду Тростянецького району Сумської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;
- за наслідками розгляду звіту накласти на керівника суб'єкта владних повноважень - Сільського голову Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області, відповідального за виконання рішення, штраф за умисне невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 року, ухваленого на користь позивача - ОСОБА_1 , недобросовісність у діях як керівника суб'єкта владних повноважень, що призвело до повторної неправомірної відмови у наданні дозволу на землевідведення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) - задоволено частково. Зобов'язано Боромлянську сільську раду Тростянецького району Сумської області протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали, подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі № 480/8834/20. В іншій частині заяви (в порядку ст. 382 КАС України) - відмовлено.
На виконання ухвали на електронну адресу суду від Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області надійшов звіт про виконання рішення суду. Поданий звіт мотивовано тим, що 24 жовтня 2022 року на чергову 17 сесію 09 скликання Боромлянської сільської ради винесено проект рішення «Про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду» щодо повторного розгляду рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі № 480/8834/20, відповідно до якого Боромлянською сільською радою було повторно розглянуто клопотання ОСОБА_1 від 15.04.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та рішенням від 24.10.2022 дев'ятого скликання сімнадцятої сесії Боромлянської сільської ради було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 5925080800:00:002:1075 орієнтовною площею 2.0 га у власність за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради у зв'язку з тим, що відповідно до підпункту 5 пункту 1 частини І Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28 Закону України № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» - безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється на період дії воєнного стану в України (а.с. 27).
З метою вирішення питання про прийняття звіту відповідача про виконання судового рішення, ухвалою суду призначено звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі № 480/8834/20 до розгляду у письмовому провадженні та запропоновано ОСОБА_1 надати пояснення стосовно звіту про виконання рішення суду.
Позивачем було надано суду пояснення стосовно поданого звіту про виконання рішення суду по справі № 480/8834/20, в яких заперечує проти прийняття даного звіту, зокрема, зазначивши, що прийняття Боромлянською сільською радою рішення від 24.10.2022 з посиланням у ньому на те, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється на період дії воєнного стану в Україні, не свідчить про виконання рішення суду від 17.03.2021 з урахуванням висновків суду, що зазначено в резолютивній частині рішення, а свідчить, скоріше, про неможливість його виконання на даний час. Крім того на думку позивача, слід враховувати, що рішення суду стосувалося зовсім інших обставин і було винесене до оголошення воєнного стану в Україні. А відтак вважає, що наявні підстави для встановлення нового строку для подачі звіту Боромлянською сільською радою Охтирського району Сумської області про виконання рішення суду від 17.03.2021 та накладення на керівника суб'єкта владних повноважень - Сільського голову Боромлянської сільської ради Охтирського району Сумської області, відповідального з виконання рішення, штрафу за умисне невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021, ухваленого на користь позивача - ОСОБА_1 .
Розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 року по справі № 480/8834/20 відповідачем було повторно розглянуто клопотання ОСОБА_1 від 15.04.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та рішенням від 24.10.2022 року дев'ятого скликання сімнадцятої сесії Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 5925080800:00:002:1075 орієнтовною площею 2.0 га у власність за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради у зв'язку з тим, що відповідно до підпункту 5 пункту 1 частини І Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28 Закону України № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» - безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється на період дії воєнного стану в України (а.с. 212).
Суд зазначає, що Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указом Президента України №133/2022 від 14 березня 2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Також Указом Президента України №259/2022 від 18 квітня 2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 341/2022 від 23 травня 2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, та Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Отже на дату отримання звіту Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від від 17.03.2021 у справі № 480/8834/20 в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII.
В свою чергу, Законом України від 24.03.2022 року № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" (далі по тексту - Закон № 2145-XI), який набрав чинності 07.04.2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема, до Земельного кодексу України.
Вказаним Законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, як безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5 пункту 27 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України).
Отже до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Тобто до закінчення воєнного стану в Україні, Боромлянська сільська рада Тростянецького району Сумської області фактично не має можливості виконати рішення суду від 17.03.2021 року, а саме повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.04.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області, з урахуванням висновків суду.
Проте суд зазначає, що обмеження встановленні підпункту 5 пункту 27 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України носять тимчасовий характер. Крім того судом взято до уваги той факт, що рішення суду по даній справі набрало законної сили 19.04.2021 року, тобто ще до внесення Законом № 2145-XI, який набрав чинності 07.04.2022 року, до Земельного кодексу України вище зазначених змін, а отже у відповідача було достатньо часу для належного виконання рішення суду до введення в Україні воєнного стану.
Таким чином, суд доходить висновку, що поданий відповідачем звіт не належить прийняттю, а відповідачу необхідно встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 17.03.2021 року.
При цьому, враховуючи, що Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, суд вважає за необхідне встановити Боромлянській сільській раді Тростянецького району Сумської області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 17.03.2021 у справі № 480/8834/20 - протягом 30 (тридцяти) днів з дня закінчення строку дії воєнного стану в Україні, продовженого Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022, а саме до 21.03.2023 року.
Щодо заяви позивача про накладення на сільського голову Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області штрафу за умисне невиконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проте враховуючи те, що під час дії воєнного стану у відповідача фактично відсутня можливість належного виконання рішення суду, суд доходить висновку про відсутність підстав для накладення на відповідача штрафу, а відтак заява позивача щодо накладення штрафу, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У прийнятті звіту Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі № 480/8834/20 - відмовити.
Встановити Боромлянській сільській раді Тростянецького району Сумської області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 17.03.2021 у справі № 480/8834/20 до 21.03.2023 року.
У задоволенні заяви позивача щодо накладення штрафу на відповідача - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.О. Павлічек