14 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа №440/10416/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про заміну відповідача на належного у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ГУПФ України в Полтавській області щодо нарахування та виплати у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня;
зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
14.12.2022 головуючому судді передано відзив ГУПФ України в Полтавській області на позов, прохальна частина якого містила клопотання про заміну відповідача у справі на належного - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Розглянувши згадане клопотання та матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.
За визначеннями, наведеними у частині першій статті 4 КАС України, відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Цей спір стосується отримання позивачем щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік. За обставин спору позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни другої групи та перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області як одержувач пенсійних виплат.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету (в тому числі за бюджетними програмами, вперше визначеними законом про Державний бюджет України) та забезпечують їх затвердження протягом 30 днів з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України. За рішенням Кабінету Міністрів України (у формі протокольного рішення) порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з Міністерством фінансів України. Про затвердження таких порядків інформується Комітет Верховної Ради України з питань бюджету.
Так, механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною”, для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань у 2022 році визначений постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (надалі - Постанова №540), якою затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (надалі - Порядок використання коштів).
Підпунктом 2 пункту 2 Постанови №540 установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється:
органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій;
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Пунктами 2 та 3 Порядку використання коштів визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, зокрема: щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., - Пенсійний фонд України.
Пунктом 5 Порядку №540 передбачено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються:
Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання;
регіональним органам соціального захисту населення - відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, для проведення виплат особам, зазначеним у абзаці першому підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Мінсоцполітики перераховує кошти Пенсійному фонду України відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги або регіональним органам соціального захисту населення відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. При цьому органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом виплати допомоги, є: орган Пенсійного фонду України (для осіб, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року) або структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (для осіб, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року).
Отже, безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України, здійснює відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України.
Суд зауважує, що наведені положення Постанови №540 та Порядку використання коштів загалом відповідають приписам частини першої статті 17-1 Закону №3551-ХІІ, відповідно до якої щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
З урахуванням наведеного суд визнає помилковими твердження представника відповідача про те, що належним відповідачем у цій справі є Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, адже особою, відповідальною за здійснення такої виплати позивачу у 2022 році є ГУПФ України в Полтавській області.
Безпідставними є доводи відповідача про те, що перерахунок (нарахування) та виплата разової грошової допомоги до 5 травня є дискреційними повноваженнями структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, оскільки дискреція компетентного органу у спірних відносинах не може полягати у визначенні ним розміру разової грошової допомоги до 5 травня, адже такий розмір визначений Законом №3551-ХІІ.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що ГУПФ України в Полтавській області у спірних відносинах є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, на якого покладено обов'язок з безпосередньої виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.
На переконання суду відповідач помилково трактує положення пункту 8 Порядку використання коштів, відповідно до якого отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1 і 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошової допомоги станом на 1 липня, мають право звернутися щодо її виплати до місцевого органу соціального захисту населення за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання та отримати її до 30 вересня поточного року, адже цією нормою урегульовано питання отримання грошової допомоги у разі її невиплати компетентним органом станом на 1 липня 2022 року, тоді як спірним питанням у цій справі є розмір грошової допомоги, а не право на її отримання.
Доводи відповідача про те, що повноваження з виплати у 2022 році грошової допомоги до 5 травня особам, які отримують пенсію та перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України покладені на нього з метою захисту в умовах військової агресії росії персональних даних таких осіб не впливають на вирішення спору по суті та не зумовлюють підстав для заміни відповідача у цій справі.
До того ж, варто зауважити, що постанова Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 не містить посилань на такі обставини.
Оскільки разова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи, виплачена у розмірі 3906,00 грн ГУПФ України в Полтавській області, що визнається сторонами, то саме останній є належним відповідачем у справі.
Враховуючи вищевикладене, у задоволенні клопотання ГУПФ України в Полтавській області про заміну його на належного відповідача належить відмовити.
Керуючись статтями 48, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про заміну його на належного відповідача - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя О.О. Кукоба