про залишення позовної заяви без руху
12 грудня 2022 року Київ № 320/1676/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Київській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Реформа" про стягнення штрафу,
ГУ Держпродспоживслужби в Київській області звернулось до суду з позовною заявою, пред'явивши вимогу до ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн. в дохід державного бюджету згідно з рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 05.05.2021 №41.
Ухвалою від 04.02.2022 позовну заяву було повернуто заявникові у зв'язку з поданням позовної заяви особою, яка не має права її підписувати.
Постановою ШААС від 31.10.2022 ухвала КОАС від 04.02.2022 була скасована, справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Дослідивши копію позовної заяви, суд приходить до висновку про необхідність залишення її без розгляду, ураховуючи таке:
за приписами КАСУ формою звернення до суду є позовна заява. Водночас, у матеріалах справи наявна лише копія позову за відсутності додатків до нього, які були повернути разом із позовною заявою.
Відповідно до п.5 ч.5 ст.160 КАСУ, у позовній заяві зазначаються обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із посиланням на докази, що підтверджують вказані обставини.
Відтак, позивачеві необхідно надати суду оригінал позовної заяви (оскільки копія була повернута на підставі ухвали від 04.02.2022) у кількості екземплярів, що відповідає кількості учасників процесу з наданням належним чином засвідчених копій документів, які підтверджують повноваження Корчакової Г.В. діяти від імені ГУ Держпродспоживслужби в Київській області, а саме повноважень представниці заявника на здійснення представницьких функцій в судових інстанціях, в тому числі представлення суду локального нормативно-правового акту, яким визначено обсяг прав та обов'язків Корчакової Г.В. діяти від імені ГУ Держпродспоживслужби в Київській області в порядку самопредставництва або доказів надання Корчаковою Г.В., як адвокатом, професійної правничої допомоги позивачу з представленням документів, які посвідчуюють її статус як адвоката, а також ордеру та договору на надання професійної правничої допомоги позивачу; подання оригіналу квитанції про сплату судового збору у розмірі 2481,00 грн.; подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин такого пропуску.
Вирішуючи питання про залишення позовної заяви без руху, суд також зважив на таке:
відповідно до положень ч.1 ст. 122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС певних процесуальних дій.
Інститут строків адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Як вбачається із копії позовної заяви, позивач просить про стягнення штрафу на підставі рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 05.05.2021 №41, однак з даним позовом звернувся до суду лише 30.12.2021 (про що свідчить штемпель оператора поштового зв'язку на конверті із позовом), у зв'язку з чим суд констатує, що позовна заява ГУ Держпродспоживслужби в Київській області подана із суттєвим порушенням строку звернення до суду за відсутності заяви про його поновлення.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, як вбачається із матеріалів позовної заяви, судовий збір позивачем не сплачено взагалі.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" (далі - ЗУ №3674-VI).
За подання до суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову майнового характеру, судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, - (ч.3 ст.4 ЗУ №3674-VI).
Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений з 1 січня 2022 року, становить 2 481,00 грн.
Відтак, ГУ Держпродспоживслужби в Київській області необхідно сплатити судовий збір за подання даного позову у розмірі 2481,00 грн. з представленням суду оригіналу квитанції про його оплату.
Частиною 1 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При цьому, залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного КАС України.
З огляду на те, що матеріали позовної заяви оформлені неналежним чином, чого вимагає КАС України, суддя визнав за необхідне залишити позовну заяву без руху та, керуючись ст.ст.160-161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд -
позовну заяву Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Київській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Реформа" про стягнення штрафу, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з моменту и з дня отримання копії даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Брагіна О.Є.