Справа № 727/11095/22
Провадження № 3/727/4089/22
12 грудня 2022 року Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Смотрицький В.Г. розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24 листопада 2022 року ОСОБА_1 24.11.2022 року приблизно о 16.40 год. керував транспортним засобом марки «Грейт Вол», д.н.з. НОМЕР_1 , по вулиці Гагаріна, 23 м. Чернівці, під час руху заднім ходом не переконався, що це буде безпечно і не створить перешкоди іншим учасникам дорожнього руху, внаслідок чого здійснив наїзд на автомобіль марки «Мітсубісі», д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , чим порушив п. 10.9 Правил дорожнього руху України. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
В суді Пархомен753/6139/14ко Ю.В.вину не визнав та просив закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки він вже майже виїхав назад, а інший водій, який бачив його здалеку, не зупинився та мав йому надати можливість виїхати. Надав суду відповідний відеозапис події.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №386451 від 24.11.2022 року, схему місця ДТП, письмові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , відеозапис з місця ДТП та інші матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, приймаючи рішення по справі про адміністративне правопорушення, суд оцінює докази в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Враховуючи, що стаття 124 КУпАП є бланкетною, то при розгляді такої категорії справ, необхідно ретельно з'ясовувати і зазначати, у чому саме полягали порушення, норми яких правил, інструкцій інших нормативних актів не додержано, чи є причинний зв'язок між цими порушеннями та наслідками, які настали, на що зокрема було звернуто увагу і в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті".
Пунктом 10.9 Правил дорожнього руху передбачено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
У п.п. 1.3, 1.4 ПДР України вказано, що учасник дорожнього руху зобов'язаний знати й неухильно виконувати вимоги цих правил, а також бути взаємно ввічливими. Крім того кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці правила.
За таких обставин з метою встановлення наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП доказуванню підлягає порушення ним вимог п. 10.9 ПДР України та причино-наслідковий зв'язок між вказаним порушенням і ДТП, яка мала місце 24.11.2022 року о 16 год. 40 хв. в м. Чернівці по вул. Гагаріна, 23 за участю транспортних засобів марки «Грейт Вол», д.н.з. НОМЕР_1 та «Мітсубісі», д.н.з. НОМЕР_2 .
Так із досліджених у судовому засіданні доказів, а саме відеозапису, наданому ОСОБА_1 , зафіксовано ДТП, і видно що в момент зіткнення автомобіль «Грейт Вол» під керуванням ОСОБА_1 рухаючись заднім ходом, перебував у стані завершення маневру - виїзд з місця паркування. Один водій, що рухався головною дорогою - здійснив об'їзд його транспортного засобу, і лише після цього між автомобілями «Грейт Вол» під керуванням ОСОБА_1 та «Мітсубісі» під керуванням ОСОБА_2 відбулось зіткнення. Водій ОСОБА_2 дійсно не зупинився в і не дав можливості водію ОСОБА_1 завершити маневр.
Поряд із цим, в даному провадженні доведенню підлягає лише вина водія ОСОБА_1 , відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, яка у судовому засіданні не знайшла свого підтвердження.
Таким чином у матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б вказували на те, що саме ОСОБА_1 не переконався, що його дії будуть безпечними і не створять перешкоду для інших учасників дорожнього руху.
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Згідно положень ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому справу необхідно закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 ч.1 п.1, 124, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Постановив:
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП України, закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: