Постанова від 13.12.2022 по справі 640/13650/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/13650/21 Суддя першої інстанції: Іщук І.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Степанюка А.Г.,

суддів - Аліменка В.О., Безименної Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на прийняте в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2021 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - Відповідач, ГУ ПФ в м. Києві) про:

- визнання протиправними дій ГУ ПФ в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів за 2006 рік - 1,36730; за 2007 рік - 1,29184; за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік - 1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік-1,18413;

- зобов'язання ГУ ПФ в м. Києві провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів за 2006 рік - 1,36730; за 2007 рік - 1,29184; за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік - 1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2022 позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії ГУ ПФ в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік - 1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік-1,18413;

- зобов'язано Відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років Позивача із застосуванням коефіцієнтів за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік - 1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413.

При цьому задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підпунктом «в» пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації встановлено, що коефіцієнт, на якій збільшується пенсія при її перерахунку визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії, а тому ОСОБА_1 має беззаперечне право на щорічний перерахунок призначеної пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати. Підкреслив, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком, а тому ОСОБА_1 дотримано строк звернення до адміністративного суду.

Відмовляючи в іншій частині позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія Позивачу призначена 05.11.2008, а тому відсутні правові підстави для застосування коефіцієнта за 2006, 2007 роки.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати додаткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2022 його та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що, по-перше, розрахунок пенсії здійснено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», по-друге, Відповідачем були надані письмові відповіді на запити адвоката Позивача, в якими повідомлено про те, що ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 № 251 та від 22.02.2021 №127 із застосуванням формули, визначеної ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», по-третє, із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Позивач не звертався, по-четверте, з огляду на законодавчу заборону використання коштів Пенсійного фонду України на цілі інші ніж виплата пенсій чи інших соціальних послуг відсутні підстави для стягнення з Відповідача судових витрат.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2022 відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до розгляду у порядку письмового провадження.

Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

На підставі рішення зборів суддів Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2022 та розпорядження керівника апарату від 01.11.2022 № 4918 справу було передано для повторного автоматизованого розподілу, за наслідками якого суддею-доповідачем у ній визначено Степанюка А.Г., а суддями - членами колегії - Аліменка В.О. та Безименну Н.В.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2022 призначено справу до розгляду колегією суддів у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволені позовних вимог не є предметом апеляційного оскарження, то судова колегія вважає за необхідне здійснювати перевірку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги ГУ ПФ в м. Києві.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з такого.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ в м. Києві та з 05.11.2008 отримує пенсію за вислугу років як працівник льотно-випробувального складу, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.6- 8, 11-14).

Із змісту протоколу № 33435 від 23.10.2009 вбачається, що Позивачу призначена пенсія за вислугу років (шифр 220) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», тривалість страхового стажу (повного) - 54 роки 7 місяців 7 днів, тривалість загального стажу (після 2004 року) - 9 років 11 місяців 20 днів, у тому числі за льотно-випробний склад - 23 роки 2 місяці 4 дні, за льотний екіпаж - 27 років 2 місяці 21 день (а.с. 8).

Із змісту листа ГУ ПФ в м. Києві від 10.03.2021 № 2600-0202-8/40344 вбачається, що пенсія ОСОБА_1 обчислена з урахуванням страхового стажу 54 роки 7 місяців 7 днів та заробітної плати, визначеної за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.08.2008; перерахунок пенсії Позивачу проведений відповідно до положень постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 № 251 та від 22.02.2021 №127, інші підстави для проведення Позивачу перерахунку пенсії відсутні (а.с. 6-7).

У листі ГУ ПФ в м. Києві від 07.05.2021 № 2600-0202-8/75413 зазначена інформація про коефіцієнти, які застосовуються при перерахунку пенсій працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, починаючи з 2006 року, а саме: за 2006 рік - 1,36730; за 2007 рік - 1,29184; за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік -1,07919; за 2015 рік -1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413 (а.с. 15-16).

На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу ст. ст. 53, 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418 (далі -Порядок), рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 та ряду правових позиції Верховного Суду, суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог з огляду на те, що ОСОБА_1 має право на щорічний перерахунок призначеної пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати.

З такими висновками суду першої інстанції не можна не погодитися з огляду на таке.

Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон №1058) та Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788).

Відповідно до cт. 51 Закону № 1058 пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Частиною 3 статті 53 Закону №1788 встановлено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, Перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років та Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 №418.

Відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Колегія суддів, погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що, підпунктом «в» пункту 7 Порядку передбачено право ОСОБА_1 на перерахунок його пенсії в разі збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 580/234/19.

Судова колегія критично оцінює доводи Апелянта про те, що перерахунок пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 № 251 та від 22.02.2021 №127 із застосуванням формули визначеної ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виключає перерахунок пенсії Позивача на підставі підпункту «в» пункту 7 Порядку, з огляду на таке.

Так, як зазначає Апелянт, пунктом 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058 з 01.10.2017 було проведено осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1 %.

Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17, а саме, 3764,40 гри. х 1,17 = 4404,55 грн.

Відповідно до Постанови № 251 у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме, 4404,35 грн. х 1,11 = 4888,83 грн.

Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме, 4888,83 грн х 1,11 = 5426,60 грн.

Проте, матеріалами справи підтверджується, що ГУ ПФ в м. Києві не здійснювало перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі підпунктом «в» пункту 7 Порядку, у зв'язку із збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 01 березня за 2008-2020 роки.

При цьому приписами вказаної правової норми визначено, що коефіцієнт, на якій збільшується пенсія при її перерахунку, визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії.

У листі від 07.05.2021 № 2600-0202-8/75413 безпосередньо сам Відповідач наводить коефіцієнти, які мають застосовуються при перерахунку пенсій працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, починаючи з 2006 року по 2020 рік, у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки у відповідні періоди (а.с. 15-16).

За таких, обставин на переконання Шостого апеляційного адміністративного суду, проведення перерахунку пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 № 251 та від 22.02.2021 №127 не виключає обов'язку ГУ ПФ в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі підпункту «в» пункту 7 Порядку, згідно коефіцієнтів, наведених в листі Відповідача від 07.05.2021 № 2600-0202-8/75413.

Крім того, на переконання колегії суддів, є необґрунтованим доводи Апелянта про необхідність звернення Позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону №1058, з огляду на таке.

Згідно ч. 2 ст. 27 Закону №1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Проте, у межах спірних правовідносин, відсутня необхідність у поданні відповідної заяви, оскільки підпунктом «в» пункту 7 Порядку визначено імперативний обов'язок Відповідача здійснювати відповідні перерахунки пенсії Позивача.

Водночас, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для застосування при перерахунку пенсії коефіцієнтів за 2006, 2007 роки, з огляду на те, що матеріалами справи підтверджено призначення ОСОБА_1 пенсії лише з 05.11.2008.

У свою чергу посилання Апелянта на відсутність підстав для стягнення з нього судом першої інстанції судових витрат колегія суддів вважає необґрунтованими і такими, що суперечать ч. 3 ст. 139 КАС України, якою прямо передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2022 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач А.Г. Степанюк

Судді В.О. Аліменко

Н.В. Безименна

Повний текст постанови складено та підписано 13 грудня 2022 року