Постанова від 13.12.2022 по справі 200/3444/22

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року справа №200/3444/22

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 р. у справі № 200/3444/22 (головуючий І інстанції Зінченко О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

В травні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області, в якій просив суд: визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою на підставі виданої уповноваженим органом - Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 № 33/25-276 за листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Пpo грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку від суми 15 902,65 гривень щомісячного грошового забезпечення, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою, на підставі виданої уповноваженим органом - Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 № 33/25-276 за листопад 2019 року, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Пpo грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01 грудня 2019 року, виходячи від суми 15 902,65 гривень щомісячного грошового забезпечення, а також виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії (з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою та вже виплачених щомісячних сум на підставі вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ. Позивач зазначив, що відповідно приписів цього Закону № 2262-XII призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення. Законом України від 23.11.2018 “Про Державний бюджет України 2019 рік” з урахуванням рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 “Про пропозиції до проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України”, введеного в дію Указом Президента України № 283/2018 від 14.09.2018, виділено додаткові кошти на підвищення грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019. Таким чином, із 01.01.2019 відбулося підвищення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Після набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019 (залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019), яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, що визначав порядок перерахунку пенсій призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та формування довідки про розмір грошового, позивач через свого адвоката звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. За наслідком розгляду звернення відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії. Позивач вважає відмову відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових його видів протиправною та зазначає, що відмова органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 р. у справі № 200/3444/22 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 № 33/25-276 за листопад 2019 року з 01 грудня 2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплату пенсії за вислугу років на підставі виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 № 33/25-276 за листопад 2019 року, з урахуванням проведених раніше виплат. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18 не приймалось.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , є громадянином України, є отримувачем пенсії за вислугою років, перебуває на обліку у відповідача.

Матеріали справи свідчать, що пенсія позивачу обраховувалась згідно відомостей довідки ГУ МВС в Донецькій області від 13.03.2018 № 6696лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, та пенсію позивачу обраховано, виходячи з таких складових: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим званням - 2000 грн.; надбавка за стаж служби 50 % - 2250,00 грн., премія 2,05 % - 138,38 грн. Усього 6888,38 грн.

24.01.2022 Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” складено довідку № 33/25-276 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 за прирівняною посадою поліцейського, відповідно до якої визначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим званням - 2000 грн.; надбавка за стаж служби 50 % - 2250,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 3 031,43 грн., премія - 6 121,22 грн. Усього 15 902,65 грн.

У примітці вказано, що довідка складена на підставі рішень Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 та Окружного адміністративного суду міста Києва у справі від 14.05.2019 № 826/12704/18.

14.02.2022 через свого адвоката звернувся до відповідача із запитом, де просив здійснити перерахунок пенсії та виплачувати її відповідно до довідки від 24.01.2022 № 33/25-276.

В листі від 17.02.2022 № 0500-1502-8/31153 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки від 24.01.2022 № 33/25-276, де вказано, що на теперішній час будь-яких повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно постанов КМУ від Пенсійного фонду України на адресу відповідача не надходило.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 3 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова КМУ № 988).

Пунктом 2 Постанови КМУ № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію”, постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7); надбавка за почесне звання “заслужений” (п. 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9); доплата за вчене звання (п. 10); доплата за службу в нічний час (п. 11).

Процедура перерахунку пенсії визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018.

Пунктом 3 Постанови № 103 (у редакції станом на 21.02.2018) було визначено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Згідно із пунктом 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання “заслужений” чи “народний”, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.

Окружний адміністративний суд міста Києва у справі № 826/3858/18 рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б визначали склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Згідно з пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та Верховним Судом у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, а також від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

При цьому, визначаючись щодо строку з якого слід здійснити такий перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, частиною другою вказаної статті передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Оскільки підстави для перерахунку пенсії позивача виникли з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх щомісячних видів грошового забезпечення, що визначені у довідці ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № від 24.01.2022 № 33/25-276 про розмір грошового забезпечення позивача, має бути здійснений з 01.12.2019.

Обов'язок перерахунку у пенсійного органу виникає після отримання належної довідки.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено факт отримання відповідачем вказаної довідки від 24.01.2022 № 33/25-276, виданої ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області”.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач діяв необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Зважаючи на наведене, вимоги позивача про визнання противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 № 33/25-276 за листопад 2019 року з 01 грудня 2019 року, підлягають задоволенню.

Беручи до уваги вказане, суд першої інстанції також дійшов висновку про задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 № 33/25-276 за листопад 2019 року з 01 грудня 2019 року.

Щодо позовних вимог про визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у виплаті пенсії у певному обчисленні та зобов'язання управління провести виплату пенсії, визначивши її розмір, виходячи з певного розміру грошового забезпечення, суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ще не здійснювало будь-якого перерахунку пенсії позивача, а тому станом на час розгляду справи судом не порушувало законних прав та інтересів позивача в цій частині. Отже, відповідні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 р. у справі № 200/3444/22 - залишити без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 р. у справі № 200/3444/22 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 13 грудня 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко