Справа № 127/12342/22
Провадження № 3/127/3978/22
"12" грудня 2022 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шлапак Д.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 124 КУпАП,-
14.06.2022 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 337113 від 10.06.2022 вбачається, що 10.06.2022 о 16 год. 38 хв. в м. Вінниці на перехресті вул. М. Шимка - вул. О. Антонова, водій транспортного засобу «Тойота Камрі» д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_1 рухаючись по другорядній дорозі, не дав дорогу автомобілю який рухався по головній дорозі, в результаті чого сталось зіткнення з транспортним засобом «Мерседес Бенс С300» д.н.з. НОМЕР_2 під ккеруванням водія ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 16.11 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 28.07.2022, задоволено клопотання захисника ОСОБА_1 адвоката Чопенка С.А. тау справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП призначено автотехнічну експертизу, проведення якої доручено експертам Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
24.10.2022 до суду повернулись матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП з висновком експерта.
Згідно висновку автотехнічної експертизи № 5584/5585/22-21 від 20.10.2022, в заданій дорожній ситуації водій автомобіля марки «МЕРСЕДЕС» р.н. НОМЕР_2 ОСОБА_2 повинен був діяти відповідно до вимог п. 12.4, 12.3 а водій автомобіля ТОЙОТА КАМРІ р.н. НОМЕР_1 ОСОБА_1 відповідно до вимог п. 16.11 Правил дорожнього руху України. В заданій дорожній ситуації водій ОСОБА_2 , який керував автомобілем «Мерседес» р.н. НОМЕР_2 за умови дотримання вимог ПДР України (руху з допустимою швидкістю 50 км/год) мав технічну можливість уникнути ДТП. Відповідно матеріалам адміністративної справи, в діях водія автомобіля марки «МЕРСЕДЕС» р.н. НОМЕР_2 ОСОБА_2 вбачаються невідповідності технічним нормам вимог п. 12.4, в діях водія автомобіля ТОЙОТА КАМРІ р.н. НОМЕР_1 ОСОБА_1 вбачаються невідповідності технічним нормам вимог п. 16.11 Правил дорожнього руху України, які, з технічної точки зору, знаходились у причинному зв'язку з виникненням події даної ДТП. Швидкість руху автомобіля «Мерседес» р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 на час руху в районі дорожньої розмітки «Пішохідний перехід» (на початку розвитку події ДТП), з урахуванням відеозаписів з камер зовнішнього стеження, які зафіксували обставини ДТП 10.06.2022 складала величину близько 86,7 км/год.
14.11.2022 від захисника ОСОБА_1 адвоката Чопенка С.А. до суду надійшло клопотання про закриття провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Разом з цим, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Так, згідно положень ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
В свою чергу ВС (постанови від 22.11.2018 у справі № 520/12759/16-а, від 23.11.2018 у справі № 489/4756/16-а) зауважив, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення пов'язується з днем виявлення правопорушення лише у випадку вчинення триваючого правопорушення.
Як свідчать матеріали справи, справа повернулася з ВВ КНДІСЕ до Вінницького міського суду Вінницької області лише 24.10.2022, а правопорушення мало місце 10.06.2022, таким чином на момент повернення справи до суду і на момент розгляду справи судом, строки, визначені ч. 2 ст. 38 КУпАП (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення), та який становить три місяці, - закінчилися з причин, не залежних від суду.
Також суд враховує те, що визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто, з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
Дана норма є імперативною і не передбачає обов'язку суду визначати питання винності чи невинності особи оскільки по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява № 21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
З урахуванням того, що на даний час закінчився визначений ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення, суд позбавлений процесуальної можливості досліджувати докази та вирішувати питання про винуватість або невинуватість ОСОБА_1 .
Враховуючи вищевикладене, оскільки на момент надходження справи до суду і на момент розгляду справи судом, строки, визначені ст. 38 КУпАП закінчилися з причин, не залежних від суду, тому справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 38, 124, 247, 280, 283 КУпАП суд, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП- закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Суддя: