36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
07.11.2006 р. Справа № 19/191
м. Полтава 15 год. 00 хв.
За позовом Хорольського державного комунального житлово-експлуатаційне підприємства, м. Хорол
до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області, м. Полтава
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача : Хорольська міська рада, м. Хорол
про скасування рішення №33 від 11.05.2006 р.
Суддя Безрук Т.М.
Секретар судового засідання Борисенко Н.М.
Представники:
від позивача: Майборода Ю.О.
від відповідача: не з"явився
від третьої особи: не з"явився
СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни №33 від 11.05.2006 р.
Відповідач у відзиві проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивачем застосовувалися ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги, затверджені рішеннями виконавчого комітету, до вступу вказаних рішень в законну силу, тобто до фактичного їх оприлюднення.
Третя особа в письмових поясненнях зазначає, що рішення №33 від 11.05.2006 р. підлягає скасуванню, оскільки позивач вірно застосував тарифи на послуги з утримання будинків які були введені в дію з 01.07.2005р. рішенням Хорольської міської ради №225 від 21.06.2005 р., дане рішення набрало законної сили 08.07.2005 р. після оприлюднення в офіційному виданні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, третьої особи, суд встановив:
З 26 по 28 квітня 2006 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській , області було проведено перевірку дотримання Хорольським державним комунальним житлово-експлуатаційним підприємством порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги за період 2004-2006 роки, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 12.07.2005 року.
В результаті перевірки відповідачем складено Акт №000137 від 28.04.2006року, в якому вказано, що позивач за період з 01.07.2005 року по 07.07.2005 року неправомірно застосував тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в розмірі 0,57грн., 0,53 грн. та 0,37 грн. за 1 кв. м загальної площі, затверджені Рішенням Хорольської міської ради Полтавської області №225 від 21.06.2005року, що набрало чинності 08.07.2005року, з дня офіційного оприлюднення в газеті «Вісті Хорольщини», тоді як потрібно було застосовувати тарифи в розмірі 0,30грн. та 0,27грн. за 1 кв. м загальної площі, затверджені Рішенням Хорольської міської ради №103 від 20.02.2001 року. Внаслідок цього за період з 01.07.2005 року по 07.07.2005 року позивач необгрунтовано отримав виручку в сумі 2275,0 грн.
Також, в акті встановлено, що за період з 01.01.2006 року по 28.04.2006 року позивач неправомірно застосовував тариф на послуги централізованого опалення в розмірі 0,99 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць, затверджений Рішенням Хорольської міської ради №469 від 20.12.2005 року, що на час перевірки не набрало чинності, так як не було доведено до відома населення шляхом офіційного оприлюднення в засобах масової інформації, тоді як потрібно було застосовувати тариф в розмірі 0,70 грн. за 1 кв. м загальної площі, затверджений Рішенням Хорольської міської ради №103 від 20.02.2001року. Внаслідок цього за період з 01.01.2006 року по 28.04.2006 року позивач отримав виручку в сумі 769,0 грн. Всього, як зафіксовано в акті, в результаті вищезазначених порушень позивач необгрунтовано отримав виручку в сумі 3044,0грн.
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №33 від 11.05.2006 року, за яким вирішено вилучити у відповідача 9132,00грн.
Правове регулювання ціноутворення в Україні здійснюється на підставі Закону України “Про ціни і ціноутворення» та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Відповідно до ст.8 Закону України “Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; введення Урядом України інших методів державного регулювання.
Статтею 9 Закону України “Про ціни і ціноутворення» визначено, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Згідно з підп.2 п. "а" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (від 21.05.1997р. № 280/97-ВР, зі змінами та доповненнями) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Виконавчим комітетом Хорольської міської ради прийнято рішення №225 від 21.06.2005 року про встановлення розміру плати з утримання будинків та прибудинкових територій та рішення 3469 від 20.12.2005р. про затвердження тарифів на теплову енергію. Вказані рішення опубліковані в газеті "Вісті Хорольщини" 08.07.2005р. та 26.05.2006р. відповідно.
Статтею 57 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов"язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Частиною 11 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (від 11.09.2003р. №1160-ІУ) регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Встановлені у вищевказаних рішеннях виконавчого комітету Хорольської міської ради розміри плати з утримання будинків та прибудинкових територій та тариф на теплову енергію визначають права та обов"язки громадян, які користуюються даними послугами.
Частиною третьою ст.57 Конституції України, яка є нормою прямої дії визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права та обов"язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
З огляду на викладене, висновки відповідача про неправомірне застосування позивачем цін, встановлених за рішеннями, які були на той період нечинними, є обгрунтованими.
Згідно з ч.1 ст.14 Закону України “Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету разом із штрафом у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
З огляду на вищевикладене та враховуючи визначену суму зайво отриманої виручки 3044,00 грн., яка позивачем не оспорюється, відповідачем правомірно прийнято рішення про вилучення у позивача в доход бюджету 9132,00 грн.
Таким чином, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 94, 161-163, підп. 3 п. 3 та п. 6 розділу VІІ КАС України, суд -
У позові відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. 186 КАС України.
Суддя Т.М. Безрук
Повний текст постанови складено: