Постанова від 16.10.2006 по справі 8/298

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.10.2006 Справа № 8/298

за позовом Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Полтава

до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібодар", с. Вовчик

про стягнення 3631,09грн. штрафних санкцій та 75,52 грн. пені

Суддя Плеханова Л.Б.

Секретар судового засідання - Батрак Я.А.

Представники сторін:

Від позивача - Прохорова Н.М. дор. № 04-3/11 від 10.01.2006р.

Від відповідача - Вишневський К.М. дор. № 5/397 від 01.09.2006р.

СУТЬ СПОРУ: Розглядається позовна заява Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів України до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібодар" про стягнення 3631,09грн. штрафних санкцій та 75,52 грн. пені

В судовому засіданні 10.10.2006р. оголошена перерва. Постанова приймається в умовах перерви відповідно до вимог КАС України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з 01.08.2001р. для всіх підприємств, установи і організацій, незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив створення робочих місць, визначений в розмірі 4% від середньоспискової чисельності робочих. На підприємстві відповідача дана чисельність складає 119 місця, тобто норматив складає 5 робочих місця. Фактично у 2005 році на підприємстві працювало 4 інваліда.

Згідно зі ст. 20 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, на яких інвалідів працює менше, ніж встановлено нормативом, зобов'язані щорічно відраховувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів грошові кошти на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів і на здійснення заходів по їх соціально-трудовій реабілітації в розмірі середньорічної заробітної плати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

З огляду на вищевикладене позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в сумі 3631,09 грн. за 1 незайняте робоче місце інвалідом.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Оскільки відповідач у визначений Законом термін, а саме до 15.04.2006р., не сплатив штрафні санкції, позивачем нарахована пеня в сумі 75,52 грн.

Пунктом 3 Положення, про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №314 від 03.05.1995 р. "Про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів" передбачено, що робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестовано спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнагляду охорони праці, організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інвалідів.

Відповідно до п. 5 Положення підприємства вживають заходів до створення робочих місць для інвалідів, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення і відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для інвалідів. Пунктом 2 Положення встановлено, що робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування.

Пунктом 14 Положення передбачено, що підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що підприємство вважається таким, що належним чином виконало покладені на нього Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" обов'язки у тому випадку, коли підприємством були надані докази або проведення атестації робочого місця для працевлаштування інваліда у встановленому законом порядку, або докази того, що необхідна кількість робочих місць була створена і введена в дію шляхом працевлаштування на них відповідної кількості інвалідів разом із документами, які б підтверджували те, що підприємство належним чином повідомляло органи працевлаштування інвалідів про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, але цими органами інваліди для працевлаштування не направлялися.

Відповідачем був направлений лист до позивача, в яких він інформував щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів (в матеріалах справи).

Отже, як вбачається з вищевикладеного відповідачем виконано обов'язок щодо створення робочих місць для інвалідів, а обов'язок щодо підбирання та працевлаштування інвалідів не покладений на підприємство. Оскільки інваліди в потрібній кількості для працевлаштування на підприємство не направлялись, то у відповідача була відсутня можливість виконати обов'язок, покладений на нього ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Крім того, відповідач належним чином повідомляв органи працевлаштування інвалідів про потребу в працівниках-інвалідів, що підтверджує відсутність вини підприємства у невиконанні нормативу по працевлаштуванню інвалідів.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.

Як свідчать матеріали справи, підприємство згідно встановленого нормативу створило 3 робочих місця для працевлаштування інвалідів, повідомляло про робочі місця органи місцевого самоврядування, працевлаштувало одного інваліда, доказів направлення інвалідів відповідачу чи відмови останнього в їх працевлаштуванні позивачем суду не надано, вина підприємства в не працевлаштуванні двох інвалідів відсутні, і тому підстав для застосування штрафних санкцій немає.

За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.186 КАС України.

СУДДЯ Плеханова Л.Б.