Рішення від 08.12.2022 по справі 580/5797/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2022 року справа № 580/5797/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників процесу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ), в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) від 07.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689 про накладення на ОСОБА_1 штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 11910,95 грн.;

- визнати протиправними дії державного виконавця Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) щодо нарахування виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн. згідно розрахунку нарахування виконавчого збору №60754689 від 04.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689;

- зобов'язати Центральний відділ ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) скасувати нарахування виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн. згідно розрахунку нарахування виконавчого збору №60754689 від 04.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689;

- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) від 14.11.2022 про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, в частині звернення стягнення на доходи ОСОБА_1 для погашення штрафу в розмірі 11910,95 грн. та виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн.

Ухвалою судді від 28.11.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що відповідачем безпідставно застосовано до нього штраф, оскільки станом на 01.11.2022 він не мав заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки. Крім того, позивач вважає незаконним нарахування державним виконавцем виконавчого збору, оскільки його нарахування також залежить від розміру заборгованості по аліментах за 12 місяців, якої не існувало.

Позивач зазначив, що 14.11.2022 державним виконавцем винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, яким зобов'язано Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснювати відрахування з доходів у розмірі 50% всіх видів доходу щомісячно, в тому числі на погашення штрафу в розмірі 11910,95 грн. та виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн.

Позивач вважає, що зазначена постанова також підлягає скасуванню, у зв'язку з незаконністю нарахування штрафу та виконавчого збору.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов просив у його задоволенні відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що 16.11.2022 державним виконавцем Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Глущенко Альоною Станіславівною у ВП № 60754689 проведено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 за період з 28.11.2019 року з урахуванням інформації, що надана боржником та встановлено, що заборгованість ОСОБА_1 на утримання дитини станом на 01.11.2022 становить 10203,15 грн., але 10.11.2022 було сплачено 10250,00 грн.

За твердженням відповідача, позивач не оскаржував та не скасовував у встановленому законом порядку довідку-розрахунок заборгованості зі сплати аліментів від 04.11.2022 та на підставі якої розраховано визначений постановою, що оскаржується розмір штрафу.

Відповідач вважає, що на боржника у виконавчому провадженні щодо сплати аліментів нормами чинного законодавства покладено обов'язок щодо інформування державного виконавця про сплату аліментів шляхом надання квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів. Позивач не виконав вказаного обов'язку та надав докази сплати аліментів лише після винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу.

Відповідач зазначив, що державний виконавець Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Глущенко А.С. у ВП № 60754689 не виносила жодних постанов про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору у розмірі 3970,32 грн та не вчиняла жодних дій щодо його стягнення.

Також, на думку відповідача, не підлягає до задоволення позовна вимога щодо скасування постанови від 14.11.2022 у ВП № 60754689 про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, якою звернуто стягнення на доходи ОСОБА_1 , оскільки вона прийнята зважаючи на наявність заборгованості у вигляді штрафу в розмірі 11910,95 грн та необхідності здійснювати утримання на поточні платежі щодо сплати аліментів.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що на виконанні у Центральному відділі ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) перебуває виконавче провадження №60754689 з примусового виконання виконавчого листа №690/142/18 виданого 06.11.2018 Ватутінським міським судом Черкаської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини - доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошовій сумі 1000 грн. щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили та до досягнення дитиною повноліття.

07.11.2022 державним виконавцем Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) винесено постанову ВП №60754689 про накладення на ОСОБА_1 штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 11910,95 грн.

Вказана постанова прийнята з підстав існування заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки і станом на 01.11.2022 становить 39703,15 грн., тому розмір штрафу застосовано 30%.

Як вбачається із розрахунку нарахування виконавчого збору №60754689 від 04.11.2022, виданого державним виконавцем Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Глущенко А.С., нею здійснено нарахування виконавчого збору станом на 01.11.2022 в розмірі 3970,32 грн., виходячи з 10% від розміру заборгованості зі сплати аліментів у розмірі 39703,15 грн.

14.11.2022 державним виконавцем винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, яким зобов'язано Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснювати відрахування з доходів ОСОБА_1 у розмірі 50% всіх видів доходу щомісячно, в тому числі на погашення штрафу в розмірі 11910,95 грн. та виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн.

Вважаючи наведені дії та постанови неправомірними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що згідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (далі - Закон № 1404-VІІІ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VІІІ).

Згідно ст. 5 Закону № 1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Відповідно до частини 14 стаття 71 Закону №1404-VIII за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.

При цьому положення абз. 4 ч. 14 ст. 71 Закону №1404-VІІІ передбачають накладення штрафу у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів у певному розмірі, який дорівнює сумі відповідних платежів за два роки. Тобто зазначена норма права містить вказівку на суму заборгованості, за якої виникають підстави для накладення штрафу на боржника, а не на період її виникнення.

З наведених норм закону вбачається, що у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості.

Як встановлено судом з довідки державного виконавця від 09.11.2022, розмір заборгованості зі сплати аліментів станом на 01.11.2022 становив 10203,15 грн., що не перевищує річного розміру аліментів (12000 грн.).

Як наслідок, державний виконавець не мала законодавчих підстав для застосування штрафу в розмірі 11910,95 грн.

Щодо посилання відповідача на наявність обов'язку боржника повідомляти державного виконавця про сплату аліментів, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 13 статті 71 Закону №1404-VIII довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем на вимогу стягувана протягом трьох робочих днів у випадках, встановлених законом. Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів дійсна протягом одного місяця з дня її видачі. Форма довідки встановлюється Міністерством юстиції України.

Відповідно до пункту 4 розділу XVII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02 квітня 2012 року (далі - Інструкція № 512/5), виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника.

Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.

З наведених законодавчих норм вбачається, що саме на державного виконавця покладено обов'язок здійснювати щомісячний розрахунок заборгованості зі сплати аліментів та повідомляти про такий розрахунок стягувача та боржника.

Нормами Інструкції № 512/5 не встановлено прямого обов'язку боржника повідомляти державного виконавця про сплату аліментів, оскільки саме державний виконавець повинен встановити розмір заборгованості.

Надання документів про сплату аліментів є правом, а не обов'язком боржника і таке право кореспондує обов'язку державного виконавця повідомляти боржника про розмір заборгованості.

Всупереч наведеному, відповідач не надав доказів отримання позивачем розрахунків розміру заборгованості по аліментах, що в свою чергу вплинуло на своєчасність отримання державним виконавцем відомостей про своєчасну сплату аліментів боржником.

Доводи відповідача, що станом на дату прийняття постанови від 07.11.2022 державний виконавець не знав про сплату позивачем аліментів, судом відхиляються, з огляду на вищенаведені обставини, а також з огляду на те, що станом на 01.11.2022 фактично розмір такої заборгованості не перевищував встановленої дворічної межі для застосування штрафу в розмірі 30%.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов та своїм розрахунком від 09.11.2022 підтвердив, що розмір заборгованості позивача по сплаті аліментів станом на 01.11.2022 становив 10203,15 грн., а не 39703,15 грн., як вважала станом на 07.11.2022 державний виконавець. Вказана заборгованість 10203,15 грн. погашена позивачем на наступний день 10.11.2022, що також не заперечується відповідачем.

Суд звертає увагу, що санкція абз. 4 ч. 14 ст. 71 Закону №1404-VІІІ передбачає відповідальність саме за несвоєчасну сплату аліментів, а не за несвоєчасне отримання державним виконавцем інформації про сплату аліментів, що вказує на незаконність оскарженої постанови від 07.11.2022 та є підставою для її скасування.

Щодо законності нарахування виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн., суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Відповідно до частини 4 статті 27 Закону №1404-VIII за виконавчими документами про стягнення аліментів за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців, державний виконавець нараховує виконавчий збір із заборгованості зі сплати аліментів. У подальшому державний виконавець зобов'язаний нараховувати виконавчий збір щомісяця у розмірі, визначеному частиною другою цієї статті, залежно від розміру простроченого щомісячного аліментного платежу. Постанова про стягнення виконавчого збору за виконавчими документами про стягнення аліментів виноситься державним виконавцем після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі або у разі повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження на підставі розрахунку про його нарахування.

Отже, виконавчий збір може бути нараховано за наявності заборгованості, що перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців.

Враховуючи, що розмір такої заборгованості станом на 01.11.2022 становив 10203,15 грн., що не перевищує річного розміру аліментів (12000 грн.), тому в державного виконавця були відсутні підстави для нарахування виконавчого збору.

Твердження відповідача, що ним не виносилась постанова про стягнення виконавчого збору, суд вважає непереконливими оскільки 14.11.2022 державним виконавцем винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, яким зобов'язано Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснювати відрахування з доходів ОСОБА_1 у розмірі 50% всіх видів доходу щомісячно, в тому числі на погашення штрафу в розмірі 11910,95 грн. та виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн.

Отже, відповідачем вже вживаються заходи щодо стягнення заборгованості зі сплати виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн. з боржника, тому дії відповідача щодо нарахування виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн. є протиправними, і як наслідок для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача скасувати нарахування виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн. згідно розрахунку нарахування виконавчого збору №60754689 від 04.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689.

Щодо вимог позивача про часткове скасування постанови від 14.11.2022, суд зазначає, що за частиною 1 ст. 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

В розумінні п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Оскільки судом визнано протиправним нарахування штрафу в розмірі 11910,95 грн. та виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн., тому вказані суми не можуть бути стягнуті з позивача, відповідно постанова від 14.11.2022 в частині звернення стягнення коштів на погашення штрафу в розмірі 10203,15 грн. та виконавчого збору у розмірі 3970,32 грн. також підлягає скасуванню.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) від 07.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689 про накладення на ОСОБА_1 штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 11910,95 грн.

Визнати протиправними дії державного виконавця Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) щодо нарахування виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн. згідно розрахунку нарахування виконавчого збору №60754689 від 04.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689.

Зобов'язати Центральний відділ ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) (просп. Хіміків, 50, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 36157425) скасувати нарахування виконавчого збору ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 3970,32 грн. згідно розрахунку нарахування виконавчого збору №60754689 від 04.11.2022 у виконавчому провадженні №60754689.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Центрального відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) від 14.11.2022 про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, в частині звернення стягнення на доходи ОСОБА_1 для погашення штрафу в розмірі 11910,95 грн. та виконавчого збору в розмірі 3970,32 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня підписання рішення.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО