12 грудня 2022 року справа № 580/4590/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області код у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01.12.2019 року ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ПП в Черкаській області від 29.07.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на грудень 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки ГУ НП в Черкаській області від 29.07.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на грудень 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог, викладених у позовній заяві, позивач зазначив, що отримує пенсію відповідно до закону №2262, розмір якої встановлено у обсязі 70% від грошового забезпечення (основних видів та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби). Позивач звернув увагу, що після скасування Постановою Шостого ОАС від 19.11.2019р. у справі №826/12704/18 пункту 3 постанови КМУ №103, виникли підстави для перерахунку розміру його пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення встановлених Постановою КМУ №988 станом на грудень 2019 року. Разом з тим, як зазначає позивач, відповідач протиправно відмовив у перерахунку його пенсії згідно довідки ГУ НП від 29.07.2022р. №29/л 106.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.11.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
01.12.2022р., від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, передбаченого постановою КМУ №988, підвищення грошового забезпечення із 2018 року (з моменту здійснення перерахунку) не відбулось, а КМУ не ухвалював постанови про перерахунок пенсій особам, що отримують пенсію згідно Закону №2262-ХІІ, відтак підстави для повторного перерахунку пенсії позивача - відсутні. Крім того, зазначено, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений ст. 122 КАС України. Також вказано на дискреційність повноважень відповідача з питань перерахунку пенсій.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992р., призначену із 21.05.2016р. Пенсія була призначена та перерахована із 01.07.2019р. у обсязі 70% від грошового забезпечення (основних видів та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби).
На заяву позивача від 19.07.2022р., ГУ НП в Черкаській області листом №29/Л 106 від 29.07.2022р. повідомлено, що грошове забезпечення за посадою поліцейського батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Черкаській області в грудні 2019 року нраховувалось в розмірі від 16327,67 грн. по 19893,51 грн. та складалось з: -посадового окладу - 2470,00 грн., окладу за спеціальним званням - з 600 грн. по 1000 грн., надбавки за стаж служби в поліцїі (від 5 до 50 %)- з 153,50 грн. по 1735 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (40%) - з 1289,40 грн. по 2082 грн., премії (від 173% до 261,8 %)- з 11304,57 грн. по 12924,22 грн.
09.08.2022р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019р. згідно листа ГУ НП в Черкаській області листом №29/Л 106 від 29.07.2022р.
08.09.2022р. відповідачем, за наслідками розгляду вказаної заяви позивача, повідомлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3 Порядку № 45). Наразі повідомлення від Пенсійного фонду України про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій згідно із статтею 63 Закону № 2262 та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило, у зв'язку з чим вказано, що законодавчі підстави для проведення з 01.12.2019р. перерахунку розміру пенсії позивача згідно інформаційним листом ГУ НП в Черкаській області від 29.07.2022 №29/Л 106, що наданий заявником - відсутні.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплаті пенсії протиправними, позивач звернулась за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах Національній поліції.
Відповідно до ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону, згідно ч. ч. 1, 2, 4 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Пунктом 1 Порядку №45 закріплено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Положеннями абз. 1 п. 5 Порядку № 45 у редакції Постанови №103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Відтак, зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, органи Національної поліції, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Так, на момент звернення позивача із заявою про видачу довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.02.2019 року у справі №753/23503/16 та у постанові від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а.
З аналізу вказаних положень, судом вбачається, що до моменту отримання належної довідки від органу, уповноваженого на формування довідки про складові грошового забезпечення позивача (у спірних правовідносинах - ГУ НП в Черкаській області), в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Вказаний висновок суду відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду висловленому у постанові від 24 червня 2020 року у справі №160/8324/19.
Однак, як встановлено судом, позивачем не було отримано довідки від уповноваженого органу, з якого його було звільнено із служби, так само не надано доказів отримання такої довідки відповідачем. Суд зазначає, що наданий позивачем лист ГУ НП в Черкаській області листом №29/Л 106 від 29.07.2022р. містить лише відомості інформаційного характеру, однак не є довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
При цьому суд також зазначає, що з системного аналізу вищевказаних норм вбачається, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення з якого обраховується пенсія, а здійснюють нарахування пенсії виключно на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.
При цьому суд також зазначає, що у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного визначення розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, в зв'язку із чим позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача у здійсненні перерахунку на підставі листа ГУ НП в Черкаській області №29/Л 106 від 29.07.2022р. та зобов'язання проведення перерахунку пенсії на підставі вказаного листа, суд вважає необгрунтованими.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у випадку, якщо позивач вважає протиправним не включення уповноваженим органом деяких складових та відповідного розміру грошового забезпечення, то це може бути предметом відповідних вимог до вказаного органу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку, що відповідачем доведено правомірність відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі листа ГУ НП в Черкаській області №29/Л 106 від 29.07.2022р., з огляду на що в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77,139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.
Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО