Рішення від 12.12.2022 по справі 440/6911/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/6911/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КУЛ ФІШ" до Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "КУЛ ФІШ" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області від 01.02.2022 року №6902 від 16.02.2022 року №12441 про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості;

- зобов'язати ГУ ДПС у Полтавській області виключити ТОВ "КУЛ ФІШ" з переліку платника податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувані рішення не містять обґрунтувань підстав та причин віднесення ТОВ "КУЛ ФІШ" до ризикових платників податків на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку на додану вартість. За доводами позивача, Комісією жодним чином не обґрунтовано на підставі якої інформації комісія дійшла висновку про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку та не надано належні та допустимі докази на підтвердження вказаних обставин, а прийняття комісією необґрунтованого рішення порушує прав та охоронювані законом інтереси товариства, адже фактично позбавляє можливості належним чином проводити господарську діяльність. Зазначає, що оскаржені рішення побудовані на припущеннях, адже відсутній доказ на підтвердження інформації ризиковості здійснення позивачем господарських операцій, зазначеної в поданій для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, також відповідачем не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Підстави, які зазначені в рішеннях комісії Головного управління ДПС у Полтавської області не є такими , що достовірно свідчать про ризиковість ТОВ «КУЛ ФІШ» . В рішеннях не вказано придбання якого товару та у яких саме суб'єктів господарювання стало підставою для прийняття оскаржуваних рішень, що позбавило відповідача надати чіткі відомості в спростування висновку контролюючого органу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом. На підставі приписів частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, статей 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні / т.1 а.юс.23/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення /т.1 а.с. 28/.

08 вересня 2022 року до суду надійшов відзив на позов в якому зазначено, що за результатом аналізу баз даних ДПО України та за підсумками обговорення, комісією ГУ ДПС у Полтавській області, вирішено, що ТОВ «КУЛ ФІШ» відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, так як податковий кредит та податкові зобов'язання підприємства сформовано по взаємовідносинах із ризиковими контрагентами, а саме ТОВ «ГОЛДЕН ФІШ ЛТД» (43637951), ТОВ «МЕТА ГРУП ЛТД» (39561960), ТОВ «ФІШЕРІЯ ЛТД» (43653554), ТОВ «ВТК «КРОК» (41743829). За результатами голосування ухвалено рішення про відповідність ТОВ «КУЛ ФІШ» (43307577) п.8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість /т.1 а.с.32 - 37/.

У відповіді на відзив позивач наполягав на задоволенні позовних вимог вказуючи, що оскаржувані рішення прийнято відповідачем безпідставно /т.1 а.с.112/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» про забезпечення позову. Зупинено дію рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області від 01.02.2022 року №6902 та від 16.02.2022 року №12441 про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості до набрання рішенням суду у справі №440/6911/22 законної сили. Зобов'язано Головне управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська,4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» (вул. Зіньківська,51/2, м. Полтава, 36009, ідентифікаційний код 43107577) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку / т.1 а.с. 124-125/.

30 вересня 2022 року від Товариства з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області №6902 від 01.02.2022, № 12441 від 16.02.2022 та №33258 від 22.06.2022 про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості;

- зобов'язати ГУ ДПС у Полтавській області виключити ТОВ "КУЛ ФІШ" з переліку платника податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» про збільшення позовних вимог задоволено. Прийнято до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» про збільшення позовних вимог у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» до Головного управління ДПС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії / т.1 а.с. 143/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2022 року задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КУЛ ФІШ» про забезпечення позову. Зупинено дію рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області від 22.06.2022 року №33258 про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості до набрання рішенням суду у справі №440/6911/22 законної сили /т.1 а.с. 145/.

20 жовтня 2022 року від ГУ ДПС України надійшли додаткові пояснення з урахуванням заяви про уточнення та збільшення позовних вимог, в яких представник відповідача зазначає, що за результатами голосування прийнято рішення про відповідність ТОВ «КУЛ ФІШ» п.8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. На виконання п.6 Порядку №1165 Комісією ГУДПС у Полтавській області прийнято рішення №33258 від 22.06.2022 про відповідність ТОВ КУЛ ФІШ» п.8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість з податковою інформацією: «Неспростовна податкова інформація, щодо участі у схемі формування та розповсюдження ймовірно ризикового податкового кредиту». Також представник відповідача стверджує, що прозщивачем ні у позовній заяві, ні у заяві про уточнення позовних вимог, не доведено яким чином рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку від 01.02.2022 №6902, від 16.02.2022 №12441, від 22.06.2022 №33258 порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача у справі / т.2 а.с.14-18/.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "КУЛ ФІШ" є юридичною особою (код ЄРДПОУ 43107577) перебуває на обліку з 11.07.2019 в ТУ ДПСВ у Полтавській області ( м. Полтава), зареєстровано платником ПДВ з 09.08.2019. Основний вид діяльності - оптова торгівля іншими продуктами харчування, в тому числі рибою, ракоподібними та молюсками код за КВЕД 46.38 та оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами код за КВЕД 46.32.

Об'єкти оподаткування: морозильна камера та офіс.

01.02.2022 Комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 6902 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, підстава - наявна податкова інформація, що свідчить про ознаки здійснення ризикових операцій платника.

Платником податків подано повідомлення №1 від 09.02.2022 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, до якого додано документи:

- - витяг з ЄДРЮО;

- штатний розпис;

- пояснення від 08.02.2022;

- довідка щодо обсягу валютних операцій за ЗЕД;

- експлуатаційний висновок;

- договір оренди від 12.07.2019;

- договір оренди нерухомого майна від 01.09.2021 №21-об по взаємовідносинам з ПАТ «Одеський портовий холодильник»;

- договір оренди нежитлового приміщення №1/01-22 від 02.01.2022;

- договір оренди нерухомого майна від 01.10.2019 №21-об по взаємовідносинам з ПАТ «Одеський портовий холодильник»;

- контракт №1 від 01.08.2019;

- додаткова угода по контракту №1 від 01.08.2019;

- договір оренди нерухомого майна №2/01-21 від 04.01.2021;

- контракт №8 від 26.07.2020;

- додаткова угода №1 по контракту №8 від 26.07.2020;

- додаткова угода №3 від 01.08.2019 до контракту №1 від 01.08.2019;

- додаткова угода №2 до договору від 28.08.20194

- додаткова угода №2 до контракту №2 від 24.09.2019;

- контракт №12 від 25.09.2020;

- договір на постачання товару від 28.08.2019;

- контракт №14 від 17.11.2020;

- додаткова угода до договору від 28.08.2019

- контракт від 25.07.2019

- договір транспортного експедування від 23.09.2019;

- договір поставки №964 від 07.11.2020;

- додаткова угода №3 від 15.11.2021 до контракту №14 від 17.11.2020;

- додаткова угода від 31.12.2020 до контракту від 25.07.2019;

- контракт №11 від 24.09.2020;

- договір про надання вантажно-розвантажувальних послуг від 01.09ю2019;

- додаткова угода №1 до контракту №12 від 25.09.2020;

- договір 32021-20/03 від 20.03.2021 про надання транспортно-експедиторських послуг;

- договір №22/03 від 22.03.2021;

- договір поставки від 15.09.2020;

- договір поставки №364 від 17.03.2020;

- договір №10919 транспортного експедирування від 01.08.2019;

- договір постачання №17 від 08.06.2021;

- договір №28/01 від 28.01.2021;

- договір №7 від 16.11.2021;

- договір поставки від 01.11.2020;

- договір №С-530/20 від 03.06.2020;

- договір поставки №7741Р від 17.08.2020;

- договір поставки №91 від 06.08.2020;

- ухвали щодо кримінальних проваджень (витяги з ЄДРСР);

- договір поставки №01/04-21 від 01.04.2021.

16.02.2022. Комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №12441 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копії відповідних документів від 09.02.20022, підстава - неспростована податкова інформація щодо ризиковості здійснення фінансово-господарських операцій, так як податковий кредит та податкові зобов'язання підприємства сформовано по взаємовідносинах із ризиковими контрагентами, а саме ТОВ «ГОЛДЕН ФІШ ЛТД» (43637951), ТОВ «МЕГА ГРУП ЛТД» (39561960), ТОВ «ФІШЕРІЯ ЛТД» (43653554), ТОВ «ВТК «КРОК» ( 41743829).

18.02.2022 ТОВ «КУЛ ФІШ» подано до контролюючого органу пояснення про виключення з ТОВ «КУЛ ФІШ» з реєстру ризикових, вказуючи на відсутність підстав для внесення ТОВ «КУЛ ФІШ» до реєстру ризикових платників податків при наявності позитивної історії платника податку.

22.06.2022 Комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №33258 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, з урахуванням отриманих від платника податку та копії відповідних документів від 18.02.2022 №2, підстава - не спростована податкова інформація, щодо участі у схемі формування та розпорядження ймовірно ризикового податкового кредиту.

Не погодившись з рішеннями контролюючого органу про відповідність ТОВ «КУЛ ФІШ» критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).

Так, положеннями пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року № 1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпунктів. «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу 1 пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Так, пунктами 5-7 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Так, одним з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що закріплені у Додатку 1 до Порядку № 1165, є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 8 Додатку 1).

У свою чергу, аналіз змісту указаного пункту свідчить, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, рішенню Комісії регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органів податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Разом з тим, з витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН від 01.02.2022 №19 вбачається, що рішення про відповідність позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість прийнято на підставі аналізу даних ЄРПН, відповідно до яких з 01.01.2021 ТОВ «КУЛ ФІШ» реалізує рибу та рибні продукти. При цьому придбає морозиво, відшкодування лабораторних досліджень. Транспортні послуги, рибу та рибні продукти. Постачальниками є: ТОВ «АЛІСТАР-СП» (41743829, 1601, 08.12.2021 внесений до переліку ризикових), ТОВ «МЕГА ГРУП ЛТД» (39561960, 1601, 08.12.2021 внесений до переліку ризикових).

З витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН від 16.02.2022 №30 вбачається, що рішення про відповідність позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість прийнято у зв'язку з тим, що члени комісії прийшли до висновку, що податковий кредит та податкові зобов'язання підприємства сформовано по взаємовідносинах із ризиковими контрагентами, а саме; ГОЛДЕН ФІШ ЛТД» (4363795), ТОВ «МЕГА ГРУП ЛТД» (39561960), ТОВ «ФІШЕРІЯ ЛТД» (43653554), ТОВ «ВТК «КРОК» (41743829).

З витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН від 16.02.2022 №30 вбачається, що рішення про відповідність позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято на підставі даних оперативного обміну від 31.01.2022, відповідно до якої «За результатами проведеного аналізу операцій виявлено ймовірно фіктивний правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином. Зокрема, згідно з поданими для реєстрації ЄРПН ПН/РК, виявлено ймовірне постачання мороженої риби суб'єктам господарювання, в тому числі внесеним до переліку ризикових, які в подальшому використовують отриману суму податкового кредиту з ПДВ по зазначеній номенклатурі для реєстрації ПН/РК щодо ймовірного постачання різних товарів/послуг підміни номенклатури придбаного товару та націнки на товар, що постачається».

Тобто з оскаржених рішень вбачається, що члени комісії прийшли висновку про необхідність включити до переліку ризикових ТОВ "КУЛ ФІШ", як такого, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, оскільки виявлено ймовірне постачання ТОВ "КУЛ ФІШ" продукції суб'єктам господарювання, в тому числі внесеним до переліку ризикових, які в подальшому використовують отриману суму податкового кредиту з ПДВ по зазначеній номенклатурі для реєстрації ПН/РК щодо ймовірного постачання різних товарів/послуг підміни номенклатури придбаного товару та націнки на товар, що постачається.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що поширення на позивача критерію "ризиковість" через стосунки з іншими "ризиковими" платниками податків, суперечить базовим принципам та основам податкового законодавства. Зокрема настання визначеної законом відповідальності повинно відбуватися у разі порушення податкового законодавства безпосередньо платником податків, якого притягнуто до відповідальності.

Таким чином, позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань, адже поняття "добросовісний платник", яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а саме - платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов'язань.

Отже, платник податків не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагентів.

Аналогічних правових висновків доходив Верховний Суд у постановах від 12.06.2018 у справі №826/16272/13-а, від 04.06.2020 у справі №340/422/19, від 23.07.2020 у справі №816/1122/16.

За таких обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість складання у відношенні позивача рішень комісією контролюючого органу про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, з мотивів «ймовірного постачання продукції суб'єктам господарювання, в тому числі внесеним до переліку ризикових».

Окрім цього, суд також вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що спірні рішення про визначення Товариства таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього юридичних наслідків.

Слід враховувати, що наслідком прийняття відповідачем спірного рішення та внесення платника податку до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, може бути зупинення в автоматичному порядку реєстрації всіх без виключення поданих позивачем податкових накладних/розрахунків коригування, а також прийняття у подальшому рішень про відмову у такій реєстрації, що фактично позбавляє можливості платника податків належним чином здійснювати свою господарську діяльність.

Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області від 01.02.2022 року №6902 від 16.02.2022 року №12441, від 22.06.2022 №33258 про відповідність ТОВ "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості

є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо зобов'язання ГУ ДПС у Полтавській області виключити ТОВ «КУЛ ФІШ» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, суд зазначає наступне.

Положеннями п.6 Порядку №1165 визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Враховуючи вказану норму, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про визначення ТОВ «КУЛ ФІШ» таким, що відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підлягають скасуванню, то зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача. Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Тому позовні вимоги у зазначеній частині також підлягають задоволенню.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у загальному розмірі 4962,00 грн, що підтверджено платіжними дорученнями від 15.08.2022 №2582 та від 03.10.2022 №2712.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, то судовий збір належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС України у Полтавській області.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю КУЛ ФІШ»" ( вул. Зіньківська, буд.51/2 м. Полтава, Полтавська область, 36009, код ЄРДПОУ 43107577) до Головного управління ДПС України у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області від 01.02.2022 року №6902, від 16.02.2022 року №12441, від 22.06.2022 №33258 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "КУЛ ФІШ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "КУЛ ФІШ з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КУЛ ФІШ" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4962,00 грн (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві гривні).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко