Рішення від 01.12.2022 по справі 380/12435/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12435/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2022 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Наум'як Х.О.,

за участю:

представника позивача Третяк Ю.І.,

представника відповідача Паїк М.В.,

представника відповідача Паращич В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування запису, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, Головного управління ДПС у Львівській області, з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 24151750000061948 від 31 грудня 2013 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- зняти ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з податкового обліку як фізичну особу-підприємця, зокрема з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- закрити інтегровану картку платника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з одночасним формуванням відомостей про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) позивачу стало відомо, що її зареєстровано як фізичну особу-підприємця (далі - ФОП). Позивач вважає вказаний запис протиправним, оскільки фізичною особою-підприємцем позивачка ніколи не була, з наміром про реєстрацію її як ФОП не зверталася, документів, необхідних для реєстрації ФОП до компетентних органів не подавала.

Ухвалою суду від 12.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Від представника відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що оскаржувана вимога від 20.04.2021 року, сформована контролюючим органом, внаслідок наявності у позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відомості про ОСОБА_1 , як фізичну особу-підприємця 31.12.2013 року включені до ЄДРЮОФПГФ з відміткою про те, що свідоцтво про державну реєстрацію вважаються недійними. Оскільки, згідно інтегрованих карток платника, заборгованість ФОП - ОСОБА_1 із сплати єдиного соціального внеску станом на 31.03.2021 року становить 37 788,74 грн. (сума недоїмки за 2017,2018, 2019,2020), Головне управління ДПС у Львівській області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) за №Ф-5831-51 на суму 37 788,74 грн., яка направлена позивачу.

Від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру 31.12.2013 проведено реєстраційну дію за №24151750000061948 про включення відомостей ФОП ( ОСОБА_1 ) з відміткою про те, що свідоцтво вважається недійним, яка проведена державним реєстратором Саламаха О.П.

Крім того зазначає, що позивачу немає потреби скасовувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №24151750000061948 від 31 грудня 2013, адже вирішення спору про зняття її з податкового обліку як фізичної особи-підприємця та закриття інтегрованої карти платника фізичної особи-підприємця не залежить від вимоги про скасування запису про включення до ЄДР відомостей про фізичну особу-підприємця.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій просила позов задовольнити в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних у позовній заяві та додаткових поясненнях, просив позов задовольнити.

Представник відповідача 1 та представник відповідача 2 просили відмовити у задоволенні позову.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, заперечення відповідача та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Суд встановив, що ОСОБА_1 стало відомо після отримання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5831-51 від 20 квітня 2021 року та з інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про те, що вона перебуває на податковому обліку як фізична особа-підприємець.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (надалі також - ЄДР), за моїм реєстраційний номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 зареєстровано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (дата державної реєстрації 02.02.2004 р.). Дата запису про включення до ЄДР вказана 31.12.2013 р., номер запису - 24151750000061948. Також наголошую, що у ЄДР у розділі «Дані про провадження підприємницької діяльності / Дані про перебування фізичної особи-підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності, банкрутства» зазначено наступне: «зареєстровано, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне», тобто відомості про фізичну особу-підприємця до ЄДР були включені з відміткою про те, що свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вважається недійсним.

Позивач зазначає, що не зверталась до державного реєстратора з реєстраційною карткою для включення відомостей про фізичну особу-підприємця до ЄДР. Більше того, нею ніколи не вчинялось жодних дій щодо державної реєстрації фізичною особою-підприємцем.

Факт відсутності підтвердження у неї статусу фізичної особи-підприємця встановлено Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі №380/8777/21. Зокрема цьому Рішенні зазначено наступне: «З огляду на викладене, суд приходить висновку про і відсутність підтвердження у позивача статусу ФОП у спосіб і в порядку, які встановлені Законом. №755-IV, що, у свою чергу, виключає і можливість формальної та фактичної участі позивача у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування за відповідним статусом».

ОСОБА_1 , вважаючи протиправним включення її до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, звернулася з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався такими нормами законодавства.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV).

Згідно пункту 4 частини першої статті 1 Закон № 755-ІV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 Закону № 755-IV одним з принципів державної реєстрації є принцип внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Згідно з частинами першою, четвертою статті 14 Закону № 755-IV документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.

Відповідно до частини тринадцятої статті 17 Закон № 755-ІV для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Частиною другою статті 6 Закону № 755-ІV визначено повноваження державного реєстратора, державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 61) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзацу 7 пункту 2 частини першої статті 25 Закону № 755-ІV державна реєстрація скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (надалі також - ЄДР), за моїм реєстраційний номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 зареєстровано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (дата державної реєстрації 02.02.2004 р.). Дата запису про включення до ЄДР вказана 31.12.2013 р., номер запису - 24151750000061948. Також наголошую, що у ЄДР у розділі «Дані про провадження підприємницької діяльності / Дані про перебування фізичної особи-підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності, банкрутства» зазначено наступне: «зареєстровано, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне», тобто відомості про фізичну особу-підприємця до ЄДР були включені з відміткою про те, що свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вважається недійсним.

Окрім того, факт відсутності підтвердження у неї статусу фізичної особи-підприємця встановлено Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі №380/8777/21. Зокрема цьому Рішенні зазначено наступне: «З огляду на викладене, суд приходить висновку про і відсутність підтвердження у позивача статусу ФОП у спосіб і в порядку, які встановлені Законом. №755-IV, що, у свою чергу, виключає і можливість формальної та фактичної участі позивача у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування за відповідним статусом».

Враховуючи, що відповідно до абзацу 7 пункту 2 частини першої статті 25 Закону № 755-ІV лише судове рішення про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи може бути підставою для внесення відповідного запису в ЄДР, а також необхідність завершення ліквідаційної процедури колективного підприємства «Нівелір» (розподілити кошти з ліквідаційного рахунку підприємства, сплатити до бюджету належні податки та збори, а також провести необхідні перевірки) суд приймає рішення про скасування реєстраційної дії припинення державної реєстрації колективного підприємства «Нівелір».

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають повному задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 3120,00 грн, сплаченого згідно з квитанцією №2 від 07.09.2022.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 250, 251, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 24151750000061948 від 31 грудня 2013 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зняти ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з податкового обліку як фізичну особу-підприємця, зокрема з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Закрити інтегровану картку платника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з одночасним формуванням відомостей про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (місцезнаходження: 79040,м.Львів, вул. Городоцька 299, ЄДРПОУ 26526811) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 1506 (одна тисяча п'ятсот шість) гривень 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул. Стрийська 35, ЄДРПОУ 43143039) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 1506 (одна тисяча п'ятсот шість) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 09.12.2022.

Суддя Сакалош В.М.