29.11.2022 Справа № 914/2307/21
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
скарги:Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів,
на дії:Сокальського відділу Державної виконавчої служби у Червоноградському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), м. Сокаль Львівської обл.,
про:визнання дій щодо винесення постанови про зупинення протиправною та зобов'язання усунути порушення шляхом скасування вказаної постанови.
У справі за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів,
до відповідача:Комунального підприємства Сокальської міської ради «Сокальтеплокомуненерго», м. Сокаль Львівської області,
про: стягнення 352'491,39 грн заборгованості (з яких: 340'119,20 грн основний борг, 1'579,46 грн три відсотки річних, 7'897,29 грн пеня та 2'895,44 грн інфляційні втрати).
За участю представників учасників процесу:
стягувача:не з'явився,
боржника:не з'явився,
ДВС:не з'явився.
Встановив.
На розгляд суду надійшла скарга АТ «АГС «Львівгаз» Сокальського відділу Державної виконавчої служби у Червоноградському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
Ухвалою суду від 27.10.2022 подану скаргу прийнято та призначено до розгляду у судовому засіданні на 03.11.2022. Розгляд скарги відкладався з підстав вказаних у протоколах та ухвалах суду на 10.11.2022 та на 29.11.2022, зокрема, перший раз за клопотанням представника органу виконання рішень, другий раз за клопотанням скаржника.
04 листопада 2022 органом виконання рішень подано письмові пояснення на скаргу разом з копіями матеріалів виконавчого провадження ВП № 67762381.
29.11.2022 скаржником та ДВС до суду подано клопотання про розгляд скарги без участі їх повноважних представників, разом з тим, органом ДВС подано клопотання по справі разом із доказами оплати судового збору, пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат.
29 листопада 2022 року судом постановлено вступну та резолютивну частини ухвали без її проголошення.
Позиція скаржника.
Стаття 34 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачає зупинення вчинення виконавчих дій в частині стягнення з теплопостачальних та теплогенеруючих організацій пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних, які нараховані на заборгованість з розподілу природного газу, тому оскаржувана постанова незаконна та підлягає скасуванню.
Позиція органу виконання рішення (ДВС).
Згідно з повідомленням про включення до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії». Номер особового запису в реєстрі 101 від 18.07.2017, наказ Мінрегіону від 18.07.2017 № 174. Таким чином, відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає зупиненню.
Обставини справи, встановлені судом.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 29.09.2021 у справі № 914/2307/21, позов АТ «ОГС «Львівгаз» задоволено частково, стягнуто з КП Сокальської міської ради «Сокальтеплокомуненерго» 344'822,97 грн заборгованості (з яких: 340'119,20 грн основний борг, 698,88 грн три відсотки річних, 3'494,37 грн пеня та 510,52 грн інфляційні втрати) та 2'220,62 грн відшкодування витрат на оплату судового збору. Пунктом 3.2. даного рішення встановлено, що спірним (розрахунковим) періодом є травень - червень 2021 року.
На виконання вказаного рішення 02.11.2021 видано відповідний наказ.
Постановою Державного виконавця Сокальського відділу державної виконавчої служби у Червоноградському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 03.12.2021 відкрито виконавче провадження.
10.10.2022 постановою ДВС зупинено вчинення виконавчих дій на підставі поданого повідомлення, керуючись п. 10 ч. 1 ст. 34, та ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження».
Позиція суду.
Головним питання даного спору є те, чи передбачено зупинення виконавчих дій щодо стягнення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних у випадку включення підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води … до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, тощо, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води …
Відповідь на це питання - так, у будь-якому випадку до 31.12.2022 чи виключення боржника з Реєстру (з урахуванням обставини, яка швидше настане).
Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності державних виконавців, інших посадових осіб органів державної виконавчої служби та приватних виконавців під час виконання судових рішень врегульовано розділом VІ «Судовий контроль за виконанням судових рішень» Господарського процесуального кодексу України ( статті 339 - 345).
Відповідно до статті 339 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
В силу норм ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст. 1, 5 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких установлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Перше - 30.11.2016 набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» № 1730-VIII, на підставі якого, зокрема, доповнено ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» пунктом 10 та вказану статтю доповнено частиною 4.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі: включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем.
Частиною 4 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Друге - 29.08.2021 набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» № 1639-IX, яким, зокрема, було внесено зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості за придбаний у НАК «Нафтогаз України» природний газ, послуги з його розподілу і транспортування та виключно на суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру (ст. 2 вказаного Закону).
Третє - 29.07.2022 набрав чинності Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» № 2479-IX. У преамбулі вказано, цей Закон визначає особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування. Терміни вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у законах України «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» та інших законах України. Вказаним законом внесено зміни, зокрема, до Законів № 1730-VIII та № 1639-IX.
Закон № 1639-IX (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) (стаття 2) дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру.
Законом № 1730-VIII (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) частина перша статті 7 передбачає, що на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий до 1 червня 2021 року природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, отримані до 1 червня 2021 року для їх подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, погашену до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, а також на заборгованість, реструктуризовану відповідно до статті 5 цього Закону, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, якщо інше не передбачено цим Законом.
На заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий з 1 червня 2021 року до 1 липня 2022 року природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, отриману з 1 червня 2021 року до 1 липня 2022 року для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, погашену до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.
Неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, включених до реєстру, за спожитий до 1 червня 2021 року природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, отримані до 1 червня 2021 року для їх подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, та не сплачені станом на дату включення до реєстру, якщо інше не передбачено цим Законом, не можуть бути предметом подальшого продажу та врегульовуються у такий спосіб:
підлягають списанню, за умови погашення основного боргу до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, або в інший строк згідно з умовами затверджених мирових угод;
підлягають списанню, за умови повного виконання теплогенеруючими та теплопостачальними організаціями умов укладеного договору про реструктуризацію заборгованості.
10 жовтня 2022 року Державним виконавцем Сокальського відділу ДВС у Червоноградському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Костюк Т. Л. на підставі поданого повідомлення, КП «Сокальтеплокомуненерго» внесено до Реєстру та підтверджено участь в процедурі врегулювання заборгованості, номер особового запису в реєстрі № 101 від 18.07.2017, наказ Мінрегіону від 18.07.2017 № 174, керуючись п. 10 ч. 1 ст. 34, та ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження», постановлено зупинити вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №914/2307/21 від 02.11.2021 до виключення боржника з реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Перелік підстав для зупинення вчинення виконавчих дій передбачений статтею 34 Закону України «Про виконавче провадження» (в чинній на час винесення спірної постанови редакції Закону від 14.07.2021 № 1639-IX).
Так, п. 10 ч. 1 вказаної статті передбачено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі: включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Згідно з частиною 5 статті 35 Закону України «Про виконавче провадження» у випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої статті 34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до виключення боржника з реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні). У разі поновлення виконавчого провадження, зупиненого на підставі пункту 10 частини першої статті 34 цього Закону, виконавче провадження повторному зупиненню з цих підстав не підлягає.
Так, станом на час винесення оскарженої постанови та станом на час розгляду спору в суді відомостей про виключення боржника з Реєстру матеріали справи не містять, з огляду на вказане, відсутні підстави вважати, що державним виконавцем порушено вимоги закону при винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій зокрема, в частині стягнення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних.
Водночас, 29 листопада 2022 року Державним виконавцем подано до суду докази сплати боржником судового збору, пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат.
Частиною третьою статті 343 Господарського процесуального кодексу України передбачено, якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
З урахуванням наведеного, суд розглянувши подану скаргу дійшов висновку, що державним виконавцем винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій відповідно до закону, тому відсутні правові підстави для задоволення скарги.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76 - 79, 234, 235, 339 - 343 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні скарги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на дії державного виконавця (вх. № 3474/22 від 26.10.2022) відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбачені розділом IV господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 05.12.2022.
Суддя Трускавецький В.П.