Справа № 132/2966/22
3/132/1933/22
іменем України
"08" грудня 2022 р. м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Ставнійчук С.В.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працює ФОП « ОСОБА_2 » тестувальник деталей та виробів, РНОКПП НОМЕР_1
до адміністративної відповідальності за ч.1ст.130 КУпАП,
встановила:
12 листопада 2022 року о 23 год 05 хв по вул. Першотравнева в с.Хомутинці Хмільницького району Вінницької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом HONDA DIO без номерного знака в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія в установленому законом порядку проводився на місці зупинки за допомогою приладу «Алкотест №7510», прилад 0460, під час відеофіксації на бодікамеру, результат огляду позитивний 1,02 ‰, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» ПДР України.
Щодо ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 285314 від 12.11.2022 року за ч.1 ст.130 КУпАП, а саме керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.
В судовому засіданні ОСОБА_1 проти обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення заперечив, вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнав. Пояснив, що транспортним засобом не керував, а забирав його від дороги, за кермом не перебував, а стояв біля нього тримаючи в руках, в русі транспортний засіб не перебував. Після перегляду відеозапису з бодікамер поліцейських зазначив, що він хоча і був на сидінні транспортного засобу, проте стояв на території заїзду в двір, працівники його не зупиняли, а під'їхали збоку. Не заперечував, що вживав алкогольні напої та пройшов огляд на стан сп'яніння за допомогою приладу алкотест на місці, з показником, зафіксованим спеціальними технічними засобами погодився, проте за відсутності факту керування транспортним засобом у працівників поліції були відсутні правові підстави для складення протоколу за порушення вимог ч.1 ст. 130 КУпАП, а тому просить провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, захисника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245,251,252,280КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху(далі -ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 ПДРУкраїни встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пункт 2.5.ПДРУкраїни передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною першої статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої МЮУ 11.11.2015 за №1413/27858 (за змістом - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п.п. 3, 4 розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до пунктів 6,7 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно з п.6розділу ІІ Інструкції огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до ч.2ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 3ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Під час розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, за яке передбачена відповідальність ч.1ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, що доведено матеріалами справи, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №285314 від 12.11.2022 року;
- згідно з письмовими поясненнями, власноручно викладеними ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення, останній вказав, що: «Виїхав на 3 метра із двору, щоб прогріти взагалі не свій скутер. Керувати ним не збирався. Зупинили при прогріванні у 3 метрах». Власноручне внесення вказаних пояснень до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 зафіксовано на відеозаписі, зокрема відеофайл «12_11_2022 Гудзовський ДПР 285314 (Ворнік) час на відео 23:43:40»;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів «ALKOTEST №7510», прилад 0460 проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з ротової порожнини, хитка хода, тремтіння пальців рук. Результат огляду 0,02 ‰, підписаний ОСОБА_1 ;
- роздруківкою результату тесту приладу «ALKOTEST -№7510» № 0460, показник 1,02 ‰
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, доданим до протоколу, а саме на відеофайлі під назвою «12_11_2022 Гудзовський ДПР 285314 (Кравець) час на відео 23:02:21», зафіксованою як ОСОБА_1 , перебуваючи за кермом скутера, який знаходиться на узбіччі, біля в'їзду/виїзду в двір будинковолодіння, на запитання працівника поліції повідомляє про те, що «Він лише виїхав, завів, прогрів транспортний засіб, на дорогу не виїжджав» на відеофайлі під назвою «12_11_2022 Гудзовський ДПР 285314 (Ворнік) час на відео 23:02:30» ОСОБА_1 перебуваючи за кермом скутера, повідомляє, що він «щойно виїхав з вулиці, біля себе біля дому, не виїжджав на дорогу, виїхав, завів, прогрів і випробовував транспортний засіб» .
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху України водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі;
Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 14«Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005року (із змінами), керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Для притягнення до відповідальності заст.130КУпАП немає значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Таким чином, зібраними доказами встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, незалежно від тривалості такого керування, що підтверджено та зафіксовано на відеозаписі.
Також на відеозаписі зафіксовано пропозицію ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку та проходження такого огляду.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зібрані у справі докази є достатніми, сумніви у їх достовірності відсутні.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №285314 від 12.11.2022 відносно ОСОБА_1 складений в установленому законом порядку, відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, розділам II, IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, розділам І, II Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він не керував транспортним засобом є суперечливими, та спростовуються відеозаписами з бодікамер поліцейських, зафіксованих в безперервному режимі, і розцінюються судом як незаборонена позиція захисту, втім як така, що спрямована на уникнення відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено: дату і місце його складення; посаду, прізвище, ім'я та по батькові працівника поліції, який склав протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; а також зазначено, що ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбаченіст.63 Конституції України,ст.268 КУпАП.
Відповідно до ч. 4ст. 256 КУпАП, при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права та обов'язки, передбаченіст.268 КУпАП.
Відповідно до п. 2 розділу II «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (далі за змістом - Інструкція 2), особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення підписав, зауважень щодо змісту протоколу та дій поліції не надав.
Жодних заяв або клопотань, або інших пояснень ОСОБА_1 з приводу незаконних дій працівників поліції матеріали провадження не містять, а незгода з діями працівників поліції була висловлена ним лише під час розгляду справи в суді, що можна розцінювати, як спосіб захисту останнього.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить істотних розбіжностей, а інші матеріали справи в їх сукупності підтверджують наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи особу правопорушника, характер вчиненого правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, суд призначає адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті, що відповідає характеру вчиненого правопорушення та меті адміністративного стягнення.
Відповідно до пункту 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір в розмірі 496,20 гривень.
Керуючись ст. ст. 33, ч. 1 ст.130,283,289 КУпАП, суддя,
постановила:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 496,20 грн .
Згідно із ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.В. Ставнійчук