Справа № 760/13542/22
Провадження № 3/760/7610/22
24.11.2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Сергієнко Г.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ, №494308, від 27.09.2022 року, згідно з яким ОСОБА_1 , 22.09.2022 року, близько 22 год. 45 хв., за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство в сім'ї психологічного, фізичного характеру відносно колишнього чоловіка матері, а саме виштовхував з квартири силою, чим міг спричинити шкоду здоров'ю, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи та долучені докази, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , оглянувши надані ним відеоматеріали, суд дійшов до такого висновку.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ, №494308, від 27.09.2022 року, згідно з яким ОСОБА_1 , 22.09.2022 року, близько 22 год. 45 хв., за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство в сім'ї психологічного, фізичного характеру відносно колишнього чоловіка матері, а саме виштовхував з квартири силою, чим міг спричинити шкоду здоров'ю, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що повернувшись після роботи, зайшов до квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить його бабусі, та в якій він зареєстрований, проживає, побачив колишнього чоловіка своєї матері - ОСОБА_2 , який в цій квартирі не проживає, та, перебуваючи в нетверезому стані, розмахував руками, нецензурно ображав матір та бабусю, погрожував їм. Запитав у матері, що відбувається, чому пустили до квартири п'яного чоловіка. На що отримав відповідь, що ОСОБА_2 привіз додому молодшого брата ОСОБА_3 і, передавши його, незважаючи на протести і заборону матері і бабусі, самовільно зайшов до квартири та почав сваритися, погрожувати. Оскільки ОСОБА_2 був у стані алкогольного сп'яніння, вивів його за рукав куртки з квартири і зачинив двері на замок. Після чого ОСОБА_2 знову намагався проникнути до квартири, що підтверджується наданими ОСОБА_1 відео.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 22.09.2022 року він привіз свого сина ОСОБА_3 додому після дня народження. Дружина почала кричати на ОСОБА_2 , виганяти з квартири. Потім прийшов старший син його колишньої дружини та почав кидатися на нього та вдарив.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_5 22.09.2022 року її колишній чоловік ОСОБА_2 , будучи у нетверезому стані, привіз їхнього малолітнього сина ОСОБА_3 додому. На неодноразові прохання залишити квартиру відмовлявся. Коли повернувся з роботи її старший син ОСОБА_1 теж декілька разів просив ОСОБА_2 залишити квартиру, однак той відмовлявся залишити квартиру і син почав його виштовхувати силою. ОСОБА_2 виражався нецензурною лексикою, погрожував, бив ногами двері, у зв'язку з чим пошкодив їх та принижував ОСОБА_1 .
Судом також було оглянуто надані ОСОБА_1 відеоматеріали, які підтверджують пояснення ОСОБА_5 , ОСОБА_1 .
За змістом ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, у справах "Кобець проти України" від 14.02.2008, "Берктай проти Туреччини" від 08.02.2001, "Леванте проти Латвії" від 07.11.2002, неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення" за відсутності розумних підстав для сумніву", що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, сукупність яких поза розумним сумнівом могла б вказувати на вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства по відношенню до ОСОБА_2 .
Судом не встановлено жодних ознак об'єктивної та суб'єктивної сторони психологічного та фізичного насильства з боку ОСОБА_1 до ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №494308, його було складено 27.09.2022 року, а правопорушення вчинено - 22.09.2022 року, тобто протокол складено із порушенням вимог ст. 254 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись стст. 173-2 ч. 1, 254, 247, 283, 284 КУпАП, суд,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Суддя Сергієнко Г.Л.