10.02.10р.Справа № 18/170-09
За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора
в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради,
м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-інвест",
смт. Ювілейне, Дніпропетровська область
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури: не з"явився
від позивача: Лазуренко К.О. дов. від 16.12.09р.
від відповідача: Юсупов Є.У. дов. від 17.11.09р.
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „АТБ - інвест” про внесення змін до п.4.1. укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки, виклавши його в наступній редакції: „ 4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місяцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року. Річна орендна плата за земельну ділянку не може бути меншою трикратному розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вищезазначений договір оренди землі в частині розміру орендної плати суперечить Закону України „Про оренду землі”, із внесеними до нього змінами 04 червня 2008 року.
Позивач заявлені прокурором вимоги підтримав.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на його безпідставність через недодержання порядку досудового врегулювання спору, а також відсутність підстав для внесення змін до укладеного між сторонами договору. До того ж відповідач зазначає, що позивач не визначив, який саме розмір орендної плати встановлюється орендарю для оплати.
У судовому засіданні було оголошено перерву з 09.02.10 о 14:30 до 10.02.10 о 14:00 відповідно до ч.3 ст. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
24.01.2006 року між Дніпропетровською міською радою (орендодавцем) і Товариством з обмеженою відповідальністю „АТБ -інвест” (орендарем) укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1. якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 2,4756 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Бориса Кротова, 23, для фактичного розміщення адміністративного будинку та складських приміщень, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська. Договір укладено строком на п'ятнадцять років. Підставою надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпропетровської міської ради віл 30.11.2005р. № 264/31.
Відповідно до розділу 4 договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (гривнях), у розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку. Розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Законом України „Про внесення змін до деяких зак5онодавчих актів України” № 309 -VI від 03.06.08 внесені зміни до ч. ч. 4.5 ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.08.
Відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється в розмірі мінімальної орендної плати встановленої Законом України „Про оренду землі”.
Отже, розмір річної орендної плати щодо спірної земельної ділянки не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.
У зв'язку з викладеним 20.05.09 Дніпропетровська міська рада направила на адресу відповідача вимогу про приведення договору оренди землі до вимог законодавства, запропонувавши внести відповідні зміни до договору оренди землі щодо розміру орендної плати з урахуванням змін, що сталися в чинному законодавстві. Проте відповіді від відповідача отримано не було.
Цивільний кодекс України у ч.ч.1,2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання розгляду, затвердження, внесення змін виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
З урахуванням викладеного та умов п. 4.7. спірного договору оренди землі суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки предметом оренди є земельна ділянка комунальної форми власності, цінове регулювання якої здійснюється за домовленістю сторін, але з урахуванням встановлених спеціальним законом меж.
На підставі викладеного, керуючись ст.49, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд, -
Змінити п.4.1. договору оренди земельної ділянки зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 02.03.2006 року за № 040610400217, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „АТБ -інвест”, код ЄДРПОУ 30691543, виклавши його в такій редакції: „п.4.1. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України „Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 у розмірі мінімальної орендної плати встановленої Законом України „Про оренду землі”.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно з ст. 84 ГПК України.
Суддя В.І. Петрова