ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
06 серпня 2010 року < Час проголошення > № 2а-173/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Латишевій Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Івано -Франківської області
про визнання недійсним податкового повідомлення -рішення.
за участю представників сторін:
від позивача: Гулицької Н.М., Дорожицької О.А., представників
від відповідача: не з'явились
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення -рішення Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Івано -Франківської області №0013911530/0 від 22.12.2009р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем помилково визначені податкові зобов'язання позивача, з огляду на те, що відповідачем було застосовано розрахунок нормативної грошової оцінки вартості земельної ділянки, який не виконувався у встановленому порядку.
Позивач стверджує, що ним, при визначенні податкових зобов'язань, було застосовано розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який був чинним на дату подання позову, іншого розрахунку Коломийським міським відділом земельних ресурсів ні позивачу, ні відповідачу не надавалося.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність прийнятого рішення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
4 грудня 2009 року Коломийською об'єднаною державною податковою інспекцією Івано -Франківської області було проведено камеральну перевірку Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», про що складено акт про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) від 04.12.09 № 3646/153-31301827 (далі - Акт перевірки)
Зазначеним актом перевірки встановлено заниження у податкових деклараціях ДК «Газ України»№ 14842 від 31.01.08 та № 23494 від 03.04.09 земельного податку в результаті неправильного застосування грошової оцінки земельної ділянки.
На підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.12.09 № 0013911530/0, яким ДК «Газ України»визначено суму податкового зобов'язання за земельним податком у розмірі 14 251,72 грн., у тому числі основний платіж - 13 573,07 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 678,65 грн.
Як вбачається з заперечень відповідача, податкові зобов'язання визначено з урахуванням поданої платником звітності по земельному податку за 2008-2009рр. (податкових розрахунків земельного податку за 2008 рік №14842 від 31.01.2008р. на суму податкового зобов'язання 6324,12 грн., на 2009 рік за №14145 від 29.01.2009р. на суму податкового зобов'язання 7285,39 грн. та 23494 від 03.04.2009р. на суму податкового зобов'язання 18219,12 грн. та довідки Держкомзему у м. Коломия № 06-05-27/1322 від 25.11.09. та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.03.09. №05-12/127.
Зокрема, відповідач посилається на те, що ним було отримано інформацію з відділу Держкомзему в м.Коломиї щодо грошової оцінки земельної ділянки площею 21168,0 кв.м. за адресою м.Коломия, вул. С.Петлюри, 127а на 2008 рік, яка становить 1771031,30грн., в тому числі за 1 кв.м.- 83,67грн.
Судом, з метою всебічного та повного розгляду справи, витребовувалися з відділу Держкомзему в м.Коломиї відомості про підстави визначення вартості земельної ділянки площею 21168,0 кв.м. за адресою м.Коломия, вул. С.Петлюри, 127 на 2008р., а також чи направлялись відповідні довідки позивачу; документи, на підставі яких було визначено вартість вищезазначеної земельної ділянки, та витяг з технічної документації за 2008р.
У відповідь на запити відділом Держкомзему в м.Коломиї було повідомлено, що позивач звертався до вказаного відділу для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в місті Коломиї по вул.. С.Петлюри, 127-а площею 21168,00 м для комерційного використання у 2009 році. Витяг було видано 18.03.2009 р., №05-1.2/127, на підставі рішення Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 02.08.2000 р. №327.
Також було повідомлено, що Дочірня компанія „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" у 2008 році для визначення вартості земельної ділянки по вул.. С.Петлюри, 127 до Відділу Держкомзему у місті Коломиї не зверталася, витяг з технічної документації станом на 2008 рік не видавався.
Отже, в процесі судового розгляду справи судом не було отримано інформацію про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивача за 2008 рік.
У відповідності до преамбули Закону України „Про плату за землю”, цей Закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Законом України “Про плату за землю” передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначаються залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, часток (паїв) та землекористувач, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок (ст.2 Закону).
Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власника землі та землекористувачів, порядок обчислення, сплата земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону (ст.4 Закону).
У відповідності до ст.ст.7, 12 Закону України “Про плату за землю”, ставки земельного податку та пільги щодо плати за землю диференціюються в залежності від функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідно до ст. 14 Закону, юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про плату за землю», грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», для визначення розміру земельного податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Земельна ділянка, що знаходиться у м. Коломия, вул. С. Петлюри, 127а, була надана в постійне користування Коломийській дільниці філії ДК «Торговий дім «Газ України»(правонаступником якої є ДК «Газ України») для обслуговування викупленого майнового комплексу відповідно до рішення Коломийської міськради від 02.08.2000 № 327.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується відповідачем, ДК «Газ України»протягом 2003-2008 років використовувала нормативну оцінку землі, зазначену у Довідці про визначення грошової оцінки земельної ділянки від 20.01.03 № 207/2-11, виданій Коломийським міським відділом земельних ресурсів Івано-Франківського управління по земельних ресурсах Державного комітету України по земельних ресурсах.
Відповідно до п. 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА від 26.10.2001 № 434, зареєстрованого в Мін'юсті України 19.11.2001 за № 963/6154 (далі - наказ № 434), у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального використання землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за звітний(і) місяць(і), платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий(і) звітний(і) місяць(і) у строки, установлені підпунктом 4.1.4 "а" пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (тобто, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця), без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього Закону.
Отже, зазначеною правовою нормою прямо передбачено подання іншого розрахунку за рік, в якому змінилася вартість ділянки, та не застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Натомість, жодними нормами чинного законодавства не передбачено здійснення такого перерахунку за минулі роки.
На виконання зазначених вимог наказу № 434, після отримання витягу від 18.03.09 №05-12/127 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, позивачем 27.03.09 подано новий звітний розрахунок за 2009 рік.
Частиною 2 ст. 23 Закону України «Про плату за землю», передбачено щорічне уточнення грошової оцінки землі станом на 1 січня на коефіцієнт індексації. Відповідно до ч.І ст. 15 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Суд погоджується з посиланнями позивача на те, що протягом 2008-2009 років земельний податок розрахований та сплачений ДК «Газ України»у відповідності із ч. 1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»у розмірі одного відсотка від її грошової оцінки, виходячи із грошової оцінки землі, наданої органами Держкомзему Коломийського району грошової оцінки землі: довідки від 20.01.03 № 207/2-11 та витягу від 18.03.09 № 05-12/127. Інших підстав для обчислення та сплати земельного податку за 2008 - 2009 роки ДК «Газ України»не мала.
Так, згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень, зокрема, не довів наявності нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивача за 2008 рік. В процесі судового розгляду справи такої оцінки отримати не виявилося можливим, тому суд доходить висновків про її відсутність, та, відповідно, про безпідставність донарахування позивачу податкових зобов'язань.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Позов Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Івано - Франківської області від 22.12.2009р. № 0013911530/0.
3.Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за рахунок Державного бюджету України
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян