ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
19 травня 2010 року 09:46 № 2а-3106/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
при секретарі судового засідання Деруга Н.О.,
у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва
до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1
третя особаДеснянська районна у місті Києві державна адміністрація
проприпинення підприємницької діяльності
за участю представників сторін:
від позивача -Петренко Р.О. за довіреністю
від відповідача - не з'явився
третя особа -не з'явилась
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача про припинення підприємницької діяльності суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відповідач, починаючи з 1-го кварталу 2005 року не подає податкової звітності, що свідчить про невиконання обов'язків, передбачених п.2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»щодо подання до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
У судовому засіданні Позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задоволити.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Судовий виклик, направлений на адресу Відповідача повернувся з відміткою відділення поштового зв'язку «за зазначеною адресою не зареєстрований».
Відповідно до наданої інформації Відділу державного реєстратора юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації місцезнаходження Відповідача: АДРЕСА_1, Україна ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Зазначена адреса співпадає з адресою Відповідача, вказаною у позовній заяві, а також з адресою, на яку направлявся судовий виклик.
Інформації щодо зміни місцезнаходження Відповідач до державного реєстратора та Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва не надавав.
В силу ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
З огляду на зазначене, суд вважає, що Відповідач повідомлений належним чином за адресою, внесеною до державного реєстру. За таких обставин, неприбуття в судове засідання представника Відповідача не є перешкодою для розгляду справи.
Третя особа в судове засідання не прибула, про причину неявки суд не повідомила. Заяви про розгляд справи за відсутності третьої особи до суду не надходило. Пояснення щодо предмету позову також не подано.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення Позивача, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1, зареєстрована Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією 07.12.2004 року, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Як платник податків, Відповідач перебуває на обліку в податковій інспекції у Деснянському районі міста Києва.
Згідно з довідкою державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва 482/9/17-141 від 02.02.2010 року, Відповідач не подає до державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва документи податкової та фінансової звітності починаючи з 1-го кварталу 2005 року.
Відповідно до довідки № 494/9/17-141 від 02.02.2010 року заборгованості перед бюджетом у Відповідача не має.
Таким чином, починаючи з 1-го кварталу 2005 року суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 не подає податкові декларації про фінансово-господарську діяльність, заборгованості перед бюджетом не має.
Відповідно до ч.1 ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. При цьому статті 67, 68 Конституції України встановлюють, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом (ст. 67), кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (ст. 68).
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування»передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з пунктом 3 частини 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондує з нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця внаслідок неподання податкової звітності. В свою чергу, державні органи згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»державна реєстрація припинення діяльності фізичної особи -підприємця, крім іншого, проводиться у разі: постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності. Підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця, у тому числі, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладені обставини, зокрема той факт, що Відповідач протягом періоду, що перевищує один рік, не звітує до податкових органів, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частина 4 ст. 94 КАС України передбачає, що у справах, в яких Позивачем є суб'єкт владних повноважень, а Відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені Позивачем, з Відповідача не стягуються.
Таким чином судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 2, 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
постановив:
Позов Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва задоволити.
Припинити підприємницьку діяльності суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), яка здійснювалася на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію виданого Деснянською районною державною адміністрацією у м. Києві 07.12.2004 року.
У день набрання постанови законної сили направити її державному реєстратору за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шейко Т.І.
Повний текст постанови складено та підписано 26.05.2010 р. .