ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
26 травня 2010 року 08:40 № 2а-3924/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
при секретарі судового засідання Деруга Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва
прозобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін
позивач: ОСОБА_1;
від відповідача: Косякевич Ю.С. - за довіреністю
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, в якому просить визнати незаконними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва щодо відмови в нарахуванні податкового кредиту на податок з доходів фізичних осіб, який виник у 2008 році у зв'язку з перерахуванням коштів на власний рахунок Позивача як учасника пенсійного ФБУ уповноваженого банку АКБ "Аркада" та зобов'язати нарахувати податковий кредит відповідно поданої декларації від 20.02.2009 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивач є учасником пенсійного фонду банківського управління пайового типу, довірче управління коштами якого здійснює АКБ "Аркада" відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії "Київміськбуд" № 3044-III від 7 лютого 2002 року. Позивач з АКБ "Аркада" уклав Договір довірчого управління та Договір про додаткові строкові пенсійні виплати №26222 від 22 січня 2008 року. Як учасник фонду Позивач вносить власні кошти на рахунок ФБУ з метою отримання додаткових пенсійних виплат. На думку Позивача, внесені ним кошти є пенсійним внеском до недержавного пенсійного фонду, а тому він має право скористатись податковим кредитом у відповідності з Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб". Оскільки податковий орган відмовляє в нарахуванні податкового кредиту згідно поданої податкової декларації від 20.02.2009 року, Позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами і просить їх задоволити в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях зазначив, що кошти, які вносить Позивач до ФБУ пайового типу не мають статусу пенсійного внеску або пенсійного вкладу, а залучені у довірче управління уповноваженого банку з наступним їх спрямуванням на придбання іпотечних сертифікатів. Позивач є учасником фонду банківського управління. Між Позивачем та АКБ "Аркада" укладений Договір довірчого управління, а не договір пенсійного
вкладу. Пунктом 5.3. ст. 5 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" визначено вичерпний перелік витрат, дозволених до включення до складу податкового кредиту. Витрати, понесені платником податку у вигляді коштів, внесених учасником пенсійного фонду банківського управління пайового типу за договором довірчого управління до зазначеного переліку не включено. Тому у ДПІ у Оболонському районі м. Києва відсутні підстави для розрахунку суми податку з доходів фізичних осіб, що підлягають поверненню.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, які є у справі вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
З метою посилення соціального захисту неповнолітніх, забезпечення їм більш сприятливих стартових умов самостійного життя у суспільстві, розширення можливостей пенсійного забезпечення населення України та відпрацювання нових організаційних форм та економічних механізмів стимулювання житлового будівництва Верховною Радою України прийнято Закон України „Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд” від 20 квітня 2000 року №1674-III.
07 лютого 2002 року прийнято Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд” №3044-III.
Згідно зі ст. 2 Закону № 3044-III до 1 січня 2006 року на базі Київміськбуду проводиться економічний експеримент щодо посилення соціального захисту неповнолітніх, забезпечення їм більш сприятливих стартових умов самостійного життя у суспільстві, розширення можливостей пенсійного забезпечення населення України, відпрацювання нових організаційних форм та економічних механізмів стимулювання житлового будівництва, розширення можливостей запровадження інших програм соціального забезпечення населення України із залученням коштів юридичних і фізичних осіб у довірче управління уповноважених банків з наступним їх спрямуванням на придбання іпотечних сертифікатів.
Відповідно до умов цього Закону та на підставі укладеної з „Київміськбудом” угоди про надання банку повноважень уповноваженого банку від 26 березня 2002 року АКБ „Аркада” має повноваження уповноваженого банку і здійснює довірче управління коштами пенсійного ФБУ пайового типу.
Статтею 1 Закону України №3044-III визначено, що довірче управління коштами -це юридичні і фактичні дії уповноваженого банку щодо розпорядження активами фонду банківського управління від свого імені, але в інтересах учасників фонду банківського управління. Довірче управління коштами передбачає об'єднання уповноваженим банком коштів учасників фонду банківського управління в єдиний майновий комплекс.
Доход пенсійного фонду банківського управління пайового типу -доходи за іпотечними сертифікатами, придбаними за рахунок коштів учасників пенсійного фонду банківського управління пайового типу, за винятком винагороди уповноваженого банку.
Доход учасника фонду банківського управління -доход пенсійного або дитячого фонду банківського управління, розподілений між учасниками фонду банківського управління.
Кошти учасника фонду банківського управління -кошти, що знаходяться на рахунку учасника фонду банківського управління.
Пенсійна програма банку „Аркада” передбачає два види вкладів: пенсійні вклади та рахунки учасників пенсійного фонду банківського управління (далі ФБУ). Пенсійні вклади почали відкривати з грудня 1999 року. Але з 26 березня 2002 року (з моменту набрання чинності Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд”) почали діяти пенсійні ФБУ.
Фонди банківського управління - це кошти учасників ФБУ, передані у довірче управління уповноваженому банку (яким відповідно до угоди з ХК „Київміськбуд” від 26.03.2002 р. виступає банк „Аркада”) та об'єднані ним у єдиний майновий комплекс. Банк розробив Правила пенсійного ФБУ, які конкретизують завдання ФБУ, визначають винагороду банку, розмір оперативного резерву та порядок його використання, порядок виплати коштів.
Робота з клієнтами визначається Договором довірчого управління. Цей документ
фіксує відносини, що виникають у процесі надання банком послуг з довірчого управління коштами учасника ФБУ.
Відкрити рахунок у пенсійному ФБУ пайового типу може кожен громадянин України як на себе особисто, так і на будь-кого з родичів, друзів чи знайомих, а також кожен керівник підприємства -на своїх працівників. Підприємства можуть перераховувати кошти за рахунок заробітної плати своїх працівників та за рахунок коштів підприємства.
При цьому розмір як першого, так і подальших внесків не має жодних обмежень. Крім того, періодичність поповнень рахунка кожен учасник пенсійного ФБУ визначає самостійно. При цьому, розмір додаткової пенсії залежить від суми, накопиченої на пенсійному рахунку. Тому при відкритті рахунка не так важлива сума першого внеску, як тривалість накопичення та регулярність поповнення рахунка.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності з вищенаведеним між Акціонерно-комерційним банком „Аркада” та ОСОБА_1 22 січня 2008 року було укладено Договір довірчого управління та видано останньому Свідоцтво №100240 про участь у пенсійному фонді банківського управління пайового типу.
Відповідно до п.п. 1.1 п. 1 Договору учасник пенсійного фонду банківського управління пайового типу на підставі повного визнання ним Правил ФБУ, затверджених правлінням Банку 26 березня 2002 року, протокол № 12, передає, а Банк приймає кошти у ФБУ з метою отримання у майбутньому учасником ФБУ додаткових пенсійних виплат.
Відповідно до п. в) п.п.3.1 Договору учасник ФБУ має право при досягненні учасником ФБУ пенсійного віку -60 років для чоловіків та 55 -для жінок або при повній втраті працездатності укласти Договір про додаткові пенсійні виплати.
Позивач скористався визначеним п. в) п.п. 3.1 Договору правом і уклав 22.01.2008 року Договір про додаткові строкові пенсійні виплати №26222.
На відміну від державного пенсійного забезпечення, розмір пенсійних виплат не залежить від страхового стражу та зарплати, а тільки від суми на індивідуальному пенсійному рахунку громадянина та тривалості періоду виплати пенсії.
Додаткові пенсійні виплати можуть бути строковими чи довічними.
Відповідно до п. п. 5.3.5 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про оподаткування доходів фізичних осіб”, яким визначені витрати, дозволені до включення до складу податкового кредиту, платник податку має право включити до складу податкового кредиту суму витрат платника податку на сплату за власний рахунок страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику -резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський депозитний рахунок, на пенсійні вклади як такого платника податку, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення, яка не перевищує (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування).
Позивач вважає, що кошти, які ним перераховувались до банку „Аркада” мають статус пенсійних внесків, а тому він має право скористатись податковим кредитом.
Проте таку думку Позивача суд вважає помилковою.
Згідно з Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб” пенсійний внесок -кошти, внесені до недержавного пенсійного фонду, страхової організації або на пенсійний депозитний рахунок до банківської установи у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до Закону України „Про недержавне пенсійне забезпечення”.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про недержавне пенсійне забезпечення” недержавний пенсійний фонд -юридична особа, створена відповідно до цього Закону, яка має статус неприбуткової організації (непідприємницького товариства), функціонує та провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам зазначеного фонду у визначеному цим Законом порядку.
Згідно з п. 4 розділу III Закону „Про недержавне пенсійне забезпечення” дія цього Закону не поширюється на пенсійні депозити (вклади), фонди, створені відповідно до Закону України „Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд”.
Пенсійний вклад, згідно з нормами Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” -кошти, внесені на вкладний (депозитний) рахунок, відкритий у банку за договором пенсійного вкладу відповідно до закону.
Як було зазначено вище, Позивачем був укладений Договір довірчого управління, а не Договір пенсійного вкладу і кошти, які вносились ним на рахунок ФБУ пайового типу об'єднувались в єдиний майновий комплекс і спрямовувались, відповідно до ст. 3 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд”, виключно на придбання іпотечних сертифікатів.
Згідно зі ст. 5 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд” у період дії ФБУ кошти, внесені фізичними особами на власні рахунки учасників ФБУ або на рахунки інших учасників ФБУ, та юридичними особами (з урахуванням положень абзацу третього цієї статті) на рахунки учасників ФБУ, не включаються до сукупного оподатковуваного доходу осіб, що внесли кошти, та осіб, на чию користь здійснені такі внески. На ці кошти не нараховуються збори на обов'язкове пенсійне або обов'язкове соціальне страхування.
Податковий кредит, яким бажає скористатись Позивач, - сума (вартість) витрат, понесених платником податку -резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів -фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених цим Законом.
Оскільки, як вже було зазначено, Позивачем укладався з АКБ „Аркада” Договір довірчого управління та, згідно з п. в) п. 3. цього Договору, Договір про додаткові строкові пенсійні виплати, а не Договір пенсійного вкладу, кошти, які вносились Позивачем не включаються до оподатковуваного доходу і не мають статусу ні пенсійних внесків, ні пенсійних вкладів згідно з нормами Закону України „Про оподаткування доходів фізичних осіб”, а тому у Позивача відсутні підстави скористатись податковим кредитом, а у ДПІ у Оболонському районі -підстави для розрахунку суми податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню.
Судові витрати, які підлягали б поверненню у відповідності з ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства відсутні.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 158 - 163, 167 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати податковий кредит на податок з доходів фізичних осіб, який виник у 2008 році згідно декларації від 20 лютого 2009 року відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шейко Т.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -01.06.2010 р.