Постанова від 04.06.2010 по справі 2а-8661/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04 червня 2010 року 15:57 № 2а-8661/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

при секретарі судового засідання Деруга Н.О.,

у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу

за позовомДержавної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва

до Приватного підприємства “Торговий дім “Дисконт Україна”

пропродовження терміну застосування адміністративного арешту активів

за участю представників сторін:

від позивача - Корієнко Т.П. за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, в якому просить суд продовжити повний адміністративний арешт активів Приватного підприємства “Торговий дім “Дисконт Україна” на сторк до 5040 (п'яти тисяч сорока) годин.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Відповідач відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, що відповідно до пп. «г»пп. 9.1.2 п.9.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»стало підставою для застосування повного адміністративного арешту активів товариства, крім того станом на 02.06.2010 року за Відповідачем обліковується податковий борг по сплаті податку на додану вартість у розмірі 2 986 978,20 грн.

У судовому засіданні Позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задоволити.

Представник Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” в судове засідання не з'явився.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення Позивача, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Приватне підприємство „Торговий дім „Дисконт Україна” зареєстроване Дніпровською районною в м. Києві державною адміністрацією 23.10.2000 р. та 07.11.2000 року взяте на облік Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва як платника податків.

Відповідно до пп.9.1.1, 9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" адміністративний арешт активів платника податків (далі арешт активів) є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Арешт активів може бути застосовано, зокрема, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення .

Згідно пп. 9.3.1 п. 9.3 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за поданням відповідного підрозділу податкової міліції керівник податкового органу (його заступник) може прийняти рішення про застосування арешту активів платника податків.

Начальником Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Дороховим С.В. було направлено до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва подання з проханням застосувати адміністративний арешт активів платника податків Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт-Україна” від 02.06.2010 року.

Після чого, 03.06.2010 року розглянувши матеріали подання про застосування повного адміністративного арешту активів Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт України” начальником Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Лозовським Є.М. о 9 год. 00 хв. прийнято рішення № 80 про застосування повного адміністративного арешту активів Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт-Україна” на підставі пп. «г»пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення застосовується адміністративний арешт активів.

Підставою прийняття Позивачем рішення про застосування до Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт-Україна” адміністративного арешту активів платника податків слугувало те, що відповідно до вимог ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва, скориставшись своїм правом, 20.06.2009 року було направлено Відповідачу Повідомлення № 11572/10/22-211 від 17.06.2009 року про проведення з 30.06.2009 року по 27.07.2009 року планової виїзної перевірки за період діяльності з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року з проханням забезпечити надання всіх необхідних документів, що підтверджують данні по податках і інших обов'язкових платежах до бюджету та державних цільових фондів.

Пунктом 1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачено право органів державної податкової служби здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Працівниками Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва 30.06.2009 року на підставі направлення № 1081 від 30.06.2009 року було здійснено виїзд на юридичну (м. Київ, вул. Луначарського, б. 22-А) та фактичну (м. Київ, вул. Попудренко, б. 52 к. 20-22) адреси Відповідача, в результаті чого складено Акт № 21 від 30.06.2009 року, яким встановлено, що посадові особи Відповідача не знаходиться за вказаними вище адресами.

Службовою запискою № 118/23-217 від 30.06.2009 року Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було направлено звернення до ГВПМ ДПІ у Дніпровському районі м. Києва з проханням вжити заходи щодо встановлення місцезнаходження Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна”, оскільки посадові особи підприємства не знаходяться за ні за юридичною, ні за фактичною адресою.

Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва 21.08.2009 року від ГВПМ ДПІ у Дніпровському районі м. Києва було отримано службову записку № 4791/7/26-4/50 від 20.08.2009 року з повідомленням адреси фактичного місцезнаходження Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна”, а саме: м. Київ, вул. Бальзака, б. 8-Б, кв. 120.

Відповідно до Направлення від 22.09.2009 року №1529 Позивачем було здійснено виїзд на фактичну адресу Відповідача по вул. Бальзака, б. 8-Б, кв. 120 та складено Акт № 42/23-223, яким теж встановлено, що посадові особи Відповідача не знаходиться за вказаною вище адресою, тому 23.09.2009 року до ГВПМ ДПІ у Дніпровському районі м. Києва було направлено службова записка від 22.09.2009 року з проханням вжити заходи щодо встановлення місцезнаходження Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна”.

Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва 18.05.2010 року вручено директорові Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” Бойку О.Г. під розпис Направлення № 826 від 17.05.2010 року з повідомленням про термін проведення перевірки.

Позивачем, 25.05.2010 року складено Акт № 46/23-523 про відмову від допуску до перевірки, яким встановлено, що під час здійснення виїзду працівниками Позивача на юридичну адресу Відповідача, а саме: вул. Луначарського, б. 22-А для проведення планової виїзної документальної перевірки 19.05.2010 року, 20.05.2010 року, 21.05.2010 року, 22.05.2010 року встановлено відсутність посадової особи, що унеможливлює отримання документів для проведення перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України, хоча Бойку О.Г. директору Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” було вручено направлення на перевірку.

Також, зі слів Позивача встановлено, що Директор Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” ухиляється від зустрічей з метою узгодження часу та місця проведення перевірки та надання документів, чим створює неналежні умови для проведення перевірки, ігнорує законні вимоги працівників органів ДПС.

Крім того, відповідно до облікової картки платника податків у Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” наявна податкова заборгованість в розмірі 2 986 978,20 грн.

Відповідно до вимог пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-III зі змінами та доповненнями (далі -Закон № 2181) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до пп. 9.3.3 п.9.3 ст.9 Закону № 2181 арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником). Керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення. Строки, визначені цим підпунктом, не включають години, що припадають на вихідні та святкові дні.

Таким чином, Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва дійшла до правомірного висновку щодо наявності підстав для застосування адміністративного арешту активів Компанії, виходячи з положень пп.«г»пп.9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону № 2181-ІІІ.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що для продовження строку арешту активів Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” в Державній податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва є законні підстави, оскільки підприємство безпідставно відмовляється від проведення планової виїзної документальної перевірки, тому її проведення, написання акту, прийняття рішення та узгодження суми податкового боргу потрібен час, який дорівнює 210 робочим дням або 5040 годинам.

Відповідно до ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” загальний термін, протягом якого може відбуватись процедура апеляційного узгодження податкового зобов'язання у випадках проходження всіх інстанцій, дорівнює 90 дням. Після цього процедура адміністративного оскарження закінчується, сума податкового зобов'язання вважається узгодженою, і у платника податків виникає податковий борг.

Для вирішення спору у суді першої інстанції у випадку судового оскарження необхідно 60 днів. Термін справи у апеляційній інстанції також дорівнює 60 дням.

Отже, для примусового стягнення податковим органом активів в рахунок погашення податкового боргу, потрібен час, який дорівнює 60 робочим дням або 1440 годинам. В цей термін включається 30 днів для сплати податкового боргу за податковою вимогою. Після цього податковий орган має право стягнути податковий борг у примусовому порядку.

Пунктом 1.15 Наказу ДПА України „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків” від 27 травня 2008 року N 355 (далі Наказ № 355) встановлено, що у разі коли при організації виїзної планової чи позапланової перевірки встановлено відсутність платника податків (посадових осіб платника податків) за місцезнаходженням або його переховування, у той же день складається акт (довільної форми) щодо не встановлення місцезнаходження платника податків (посадових осіб платника податків). Не пізніше наступного робочого дня після складання цього акта підрозділу податкової міліції органу ДПС, на обліку в якому перебуває платник податків, передається окремий запит на встановлення місцезнаходження платника податків. Підрозділ податкової міліції здійснює заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст. 6, 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у порядку, встановленому відповідно до законів України.

Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право на звернення до адміністративного суду особи, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Водночас, в порушення вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач не подав суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача.

Згідно з вимогами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що подання ДПІ у Дніпровському районі м. Києва щодо продовження адміністративного арешту активів Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” до 5040 (п'яти тисяч сорока) годин підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єктна владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно вимог ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи наведене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

постановив:

Позов Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва задоволити.

Продовжити адміністративний арешт активів Приватного підприємства „Торговий дім „Дисконт Україна” на строк до 5040 (п'яти тисяч сорока) годин.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шейко Т.І.