Постанова від 10.08.2010 по справі 2а-3780/10/2570

Справа № 2а-3780/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бородавкіної С.В.

при секретарі - Андрушко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" до начальника відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смаль В'ячеслава Івановича, Головного управління Держкомзему Чернігівської області про визнання дій незаконними, перевірку незаконною та скасування наказу та припису ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 15.07.2010 року звернувся до суду з адміністративним позовом начальника відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смаль В'ячеслава Івановича, Головного управління Держкомзему Чернігівської області і просить скасувати наказ № 325 від 05.07.2010 року про проведення спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району Чернігівської області та визнати дії відповідачів неправомірними під час винесення наказу незаконними.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що дії відповідача по проведенню перевірки не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки у відповідності до п.п. 1 п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. Жодного погодження центрального органу виконавчої влади позивачу не було надано для ознайомлення, а також не було повідомлено чи таке погодження взагалі було. Відповідно до п.п.2 ч. 1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" під час позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю). Ні у самому наказі, ні у інших документах не зазначається перелік питань, які стали підставою для позапланової перевірки діяльності СТОВ «Батьківщина».Суб'єкт господарювання повинен ознайомитись з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідно документу (ч.3 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"). Таким чином, відповідачем, під час винесення наказу № 325 від 05.07.2010 року було порушено положення ч.3 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

В судовому засіданні представник позивача надав в судове засідання заяву про збільшення позовних вимог та просить:

1. Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держкомзему у Чернігівській області № 325 від 05 липня 2010 року про проведення спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району Чернігівської області.

2. Визнати незаконними та скасувати приписи Начальника відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смаля В. І. винесені на підставі спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району Чернігівської області, що проводилась на підставі наказу Головного управління Держкомзему у Чернігівській області №325 від 05 липня 2010 року: №001369 від 26.07.2010р.; №001372 від 26.07.2010р.; №001373 від 26.07.2010р.; №001374 від 26.07.2010р.; №001371 від 26.07.2010р.; №001370 від 26.07.2010р.

3. Визнати дії Головного управління Держкомзему у Чернігівській області під час винесення наказу №325 від 05 липня 2010 року про проведення спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району Чернігівської області, незаконними.

4. Визнати дії Начальника відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смаля В. І. під час проведення перевірки згідно наказу №325 від 05 липня 2010 року про проведення спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Савинської сільської ради, Гриціївської сільської ради, Карпилівської сільської ради, Калюжинської сільської ради, Дігтярівської сільської ради, Подільської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області, незаконними.

5. Визнати незаконною перевірку проведену, згідно наказу №325 від 05 липня 2010 року про проведення спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина», на території Савинської сільської ради, Гриціївської сільської ради, Карпилівської сільської ради, Калюжинської сільської ради, Дігтярівської сільської ради, Подільської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області.

Крім того, пояснив, що відповідно до ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). В порушення вказаних вимог законодавства начальником відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смалем В.І. не було надано документи, які б посвідчували повноваження особи на проведення перевірки. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Під час проведення перевірки відповідачем не було взято до уваги, що у позивача були наявні розпорядження Срібнянської райдержадміністрації, які надають дозвіл на розроблення технічної документації для поновлення договорів оренди землі, укладених з Срібнянською райдержадміністрацією.

Відповідач та представники відповідачів позовні вимоги не визнали та пояснили, що на підставі письмового повідомлення управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району Чернігівської області. 5 липня 2010 року Головним управлінням Держкомзему у Чернігівській області було винесено наказ №325 про проведення спільної перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району. На виконання зазначеного наказу було видано посвідчення (направлення) на проведення перевірки за №325 від 05.07.2010 р. начальнику відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Чернігівській області Смалю В.І. При проведенні перевірки було виявлено самовільне використання земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» без правовстановлюючих документів на право користування земельної ділянкою, що було зафіксовано в Актах перевірки та винесено приписи від 26.07.2010 р. для усунення вказаних недоліків. Зокрема, на момент перевірки правовстановлюючі документи на використанні земель зазначених в актах у СТОВ «Батьківщина» відсутні, чим порушило вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.5 ст. 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону. Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом. Так, в договорах оренди землі, укладених строком на 1 рік між Срібнянською районною державною адміністрацією та СТОВ «Батьківщина», від 25.12.2007 р., від 02.02.2007 р., від 15.03.2007 року, від 14.05.2007 року та від 12.07.2007 року відсутній запис про їх Державну реєстрацію. Отже, договори оренди землі, про поновлення яких, зазначає позивач не набрали чинності, оскільки не були належним чином зареєстровані.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає наступне.

Встановлено, що листом управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю № 4/32-997 від 22.06.2010 року начальника управління держземінспекції у Чернігівській області Шведа В.Д. було повідомлено про можливе порушення вимог земельного законодавства з боку СТОВ «Батьківщина» при використанні земель державної власності на території Срібнянського району Чернігівської області з проханням провести перевірку з цього приводу.

05.07.2010 року першим заступником начальника Головного управління-начальником управління Держземінспекції було видано наказ № 325 від 05.07.2010 року про проведення спільної перевірки, яким було доручено начальнику відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Смалю Вячеславу Івановичу провести спільну з представниками управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» на території Срібнянського району Чернігівської області.

На підставі наказу першим заступником начальника Головного Управління -начальником управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Чернігівській області Швед Вячеславом Дмитровичем було оформлено направлення на проведення позапланової перевірки з 05.07.2010 року по 16.07.2010 року з питань можливого порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок СТОВ «Батькіщина» на території Срібнянського району Чернігівської області.

З результатами перевірки було складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.07.2010 року.

При проведенні перевірки було виявлено самовільне використання земельних ділянок СТОВ «Батьківщина» без правовстановлюючих документів на право користування земельної ділянкою, зокрема, на момент перевірки правовстановлюючі документи на використання земель, зазначених в актах, у СТОВ «Батьківщина» відсутні, чим порушило вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

На підставі актів перевірки начальником відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смаль В'ячеслава Івановича відносно позивача винесено приписи від 26.07.2010 року за №№ 001369, 001370, 001371, 001372, 001373, 001374, якими позивачу приписано у тридцятиденний термін усунути виявлені порушення земельного законодавства. Тобто звільнити самовільно зайняті земельні ділянки чи на зазначені земельні ділянки оформити правовстановлюючі документи.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003, № 963-IV, до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи. Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.

Відповідно до 1.3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Держкомзему № 312 від 12.12.2003 р. юридичні та фізичні особи, які використовують земельні ділянки, зобов'язані безперешкодно допускати державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель на земельні ділянки, що перебувають у їх власності чи в користуванні, та надавати для ознайомлення і перевірки документи, які засвідчують це право.

Відповідно до 3.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції; за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів.

Як встановлено в судовому засіданні, першим заступником начальника Головного управління-начальником управлінням Держземінспекції В.Д.Шведом було правомірно видано наказ № 325 від 05.07.2010 року на підставі інформації управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю № 4/32-997 від 22.06.2010 р. щодо використання позивачем земельних ділянок без правовстановлюючих документів, а начальником відділу державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему Чернігівської області Смалем В.І. правомірно проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства СТОВ «Батьківщина» без попереднього повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок.

З огляду на вищевикладене, відповідачем не було порушено норми Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" та Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель під час проведення перевірки, а тому Держкомзем та його територіальні органи мали право проводити позапланову перевірку, оскільки це прямо передбачено вищезазначеною нормою.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" № 161-XIV від 06.10.1998, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч.5 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Згідно Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 р. за №43 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.06.999 р. за № 354/3647, державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Як встановлено в судовому засіданні, в договорах оренди землі, укладених строком на 1 рік між Срібнянською районною державною адміністрацією та СТОВ «Батьківщина», від 25.12.2007 р., від 02.02.2007 р., від 15.03.2007 року, від 14.05.2007 року та від 12.07.2007 року відсутній запис про їх державну реєстрацію. Отже, договори оренди землі, не набрали чинності, оскільки не були належним чином зареєстровані.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідачі при виданні наказу про проведення спільної перевірки, проведенні позапланової перевірки СТОВ «Батьківщина» з питань дотримання вимог земельного законодавства, а також при складенні за її результатами приписів від 26.07.2010 року, діяли у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову виготовлено в повному обсязі 16.08.2010 року.

Суддя Бородавкіна С.В.