Справа № 2а-2947/10/2570
28 липня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бородавкіної С.В.
при секретарі - Андрушко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми фінансової санкції у вигляді штрафу, -
Позивач 03.06.2010 року звернувся до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 і просить стягнути з відповідача 5166,90 грн. штрафних санкцій. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 06.04.2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області була проведена перевірка магазину, що розташований за адресою: вул. Перемоги. 52-а, с.Ковчин, Куликівський район. Перевіркою було встановлено зберігання алкогольних напоїв у місці, яке не внесено до Єдиного реєстру місць зберігання. Тому, 14.04.2010 року було винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 250487/11/32/058, яким до відповідача на підставі абз. 10 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано штраф в сумі 5166,90 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності.
Відповідач позовні вимоги не визнав та зазначив, що йому не було відомо про проведення перевірки, довідка про внесення місця зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру місць зберігання була відсутня. Крім того, пояснив, що ним було частково сплачено борг в сумі 800 грн.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:
Встановлено, що 06.04.2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області проведена перевірка магазину, який розташований за адресою: вул. Перемоги. 52-а, с.Ковчин, Куликівський район, про що складено акт № 056/32/3067300970.
Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в приміщенні, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на торговій точці відсутня довідка про внесення місця зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру місць зберігання.
На підставі матеріалів перевірки 14.04.2010 р. відповідачем прийняте рішення № 250487/11/32/058 про застосування фінансових санкцій до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на підставі абз.10 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, у вигляді штрафу, у розмірі 5166,90 грн.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”(далі -Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" , єдиний державний реєстр місць зберігання - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995, № 481/95-ВР, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно здійснюватися в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995, № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абз. 10 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначається Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790.
Відповідно до п. 5 вищевказаного Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Згідно з п. 10. Порядку у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
На даний час відповідачем добровільно сплачено штраф в сумі 800,00 грн. на р/р 31111106700258, код бюджетнї класифікації 21081100, код 22827065, банк ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, одержувач: Державнй бюджет Куликівського району, який було зазначено в рішенні про застосування фінансових санкцій № 250487/11/32/058 від 14.04.2010 року. Тому не сплаченими залишаються штрафні санкції в сумі 4366,90 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області до особи-підприємця ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими, а фінансова санкція у вигляді штрафу в сумі 4366,90 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 4366,90 грн. штрафу в дохід Державного бюджету на р/р 31115106700522, код бюджетнї класифікації 21081100, код 22825965, банк ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, одержувач: Державний бюджет.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в повному обсязі 03.08.10 р.
Суддя Бородавкіна С.В.