Постанова від 29.07.2010 по справі 2а-3827/10/2570

Справа № 2а-3827/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 16.07.2010 року звернувся до суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області і просить скасувати рішення відповідача № 250553/04/32/120 від 16.06.2010 року про застосування фінансових санкцій. Свої вимоги обґрунтовує тим, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які знаходились на момент перевірки в підсобному приміщенні магазину, ОСОБА_1 купувала для особистих потреб - поминок брата, після чого вирішила залишити товар на декілька годин у орендованому нею приміщенні лише для того, щоб ввечері після роботи забрати їх додому і наміру реалізовувати вона не мала. Тому, застосування до неї фінансових санкцій вважає незаконним.

В запереченнях наданих представником відповідача, зазначено, що 01.06.2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області, перевіркою було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в приміщенні, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на торговій точці відсутня довідка про внесення місця зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру місць зберігання. Крім того, на момент перевірки на місці торгівлі, знаходились на зберіганні та в реалізації алкогольні напої, марковані марками акцизного збору з візуальними ознаками підробки. На підставі матеріалів перевірки 16.06.2010 р. відповідачем прийняте рішення № 250553/04/32/120 про застосування фінансових санкцій до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на підставі абз.10,14 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, у вигляді штрафу, у розмірі 5100 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:

Встановлено, що 10.04.1998 року ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець Борзнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області.

01.06.2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області, на підставі наказу № 117-О від 31.05.2010 року, направлення № 109 від 01.06.2010 року, проведена перевірка магазину, який розташований за адресою: Борзнянський район, с. Оленівка, про що складено акт № 101/3212244312666.

Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в приміщенні, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на торговій точці відсутня довідка про внесення місця зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру місць зберігання. Згідно акта перевірки у приміщенні магазину знаходились алкогольні напої на суму 384 грн. та тютюнові вироби на суму 81,50 грн. Крім того, на момент перевірки на місці торгівлі, знаходились на зберіганні та в реалізації алкогольні напої, марковані марками акцизного збору з візуальними ознаками підробки.

Актом експертизи марки акцизного збору для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва № 299-06-10 від 09.06.2010 року встановлено, що надана на експертизу марка акцизного збору для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами «АВ, 05 АААЇ № 913946, 01/10, 6,800 грн» державним підприємством «Поліграфічний комбінат «Україна»по виготовленню цінних паперів» не виготовлялась і є підробленою.

На підставі матеріалів перевірки 16.06.2010 р. відповідачем прийняте рішення № 250553/04/32/120 про застосування фінансових санкцій до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на підставі абз.10,14 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, у вигляді штрафу, у розмірі 5100 грн.

Вказане рішення було отримано позивачем 19.06.2010 року.

Позивачем було подано скаргу на рішення № 250553/04/32/120 про застосування фінансових санкцій.

15.07.2010 року рішенням про результати розгляду скарги ФОП ОСОБА_1 в задоволенні скарги позивачу було відмовлено.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”(далі -Закон).

Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України від 15.09.1995, № 329/95-ВР "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та кожної пачки (упаковки) тютюнових виробів у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно ч. 2 вказаного Закону, наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам.

Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 567 від 23.04.2003 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів", марки встановленого зразка виготовляються на замовлення Державної податкової адміністрації державним спеціалізованим підприємством Мінфіну

Відповідно до п.20 вказаної Постанови, марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.

Згідно п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 854 від 30.07.1996 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями", зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 1 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" , єдиний державний реєстр місць зберігання - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995, № 481/95-ВР, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно здійснюватися в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995, № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абз. 10 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Відповідно до абз. 14 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначається Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790.

Відповідно до п. 5 вищевказаного Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій з підстав зазначених в позовній заяві задоволенню не підлягають, оскільки суд вважає, що відповідач під час проведення перевірки діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому рішення № 250553/04/32/120 від 16.06.2010 року про застосування фінансових санкцій є правомірним.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Бородавкіна С.В.