Постанова від 08.12.2022 по справі 200/5312/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2022 року справа №200/5312/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року (повне судове рішення складено 16 вересня 2021 року у м. Слов'янську) у справі № 200/5312/21 (суддя в І інстанції Мозговая Н.А.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення компенсації,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління державної казначейської служби України в Донецькій області про:

визнання протиправними дії щодо відмови в нарахуванні та компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 23.02.2018 (день повної фактичної виплати донарахованої частини пенсії);

зобов'язання здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої за період з 01.01.2016 по 23.02.2018 (по день повної фактичної виплати донарахованої частини пенсії до 01.07.2021);

стягнення компенсації за не вчасно виплачену пенсію з 01.01.2016 по день фактичного розрахунку (до 01.07.2021).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 10.11.2020 він звернувся до управління із заявою, у якій просив здійснити розрахунок, нарахування та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої за період з 01.01.2016 по 23.02.2018. Однак, листом від 03.12.2020 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про відсутність підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів. У зв'язку із викладеним він звернувся до суду з цим позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021.

Зобов'язано відповідача здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021 відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати» (далі - Закон № 2050-ІІІ), Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159).

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 (далі - Постанова № 103) позивачу здійснено перерахунок пенсії. Виплата здійснюється у відповідності до абзаців 2-4 пункту 3 постанови.

Зазначив, що виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день основної виплати суми доходу, тобто, на думку відповідача, право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.

Апелянт вважає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки вказану компенсацію потрібно пов'язувати з фактичним нарахуванням та виплатою пенсії та стягнути можливо лише ті суми, які підтверджені документально.

Сторони до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, тому апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, майором поліції, пенсія призначена відповідно до Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

10.11.2020 позивач звертався із заявою до ГУ ПФУ в Донецькій області, у якій просив надати відповідь чому йому не зробили перерахунок пенсії за 01.01.2016 по 01.04.2018 згідно Порядку №159.

20.12.2020 позивач звертався до ГУ ПФУ в Донецькій області із аналогічною заявою.

Листом від 03.12.2020 було повідомлено про те, що загальний розмір пенсії станом на 01.12.2020 складає 4391,42 грн. (6554,36 грн. х 67%). Зазначено, що підстави для проведення перерахунку вже перерахованої пенсії відсутні.

З розрахунку на оплату (виплату, утримання пенсії) за пенсійною справою №29318 слідує, позивачу у період з січня 2016 року по березень 2018 року підлягала виплаті пенсія у розмірі 4391,42 грн. (щомісяця). Фактично виплачено пенсію за період з січня 2016 року по березень 2018 року пенсія у розмірі 1917,00 грн. (щомісяця). Сума доплати за період з січня 2016 року по березень 2018 року становить 66 809,34 грн. Підстава: Постанова № 103.

З довідки про доходи пенсіонера ОСОБА_1 від 28.07.2021 № 450/03-1-14 слідує, що:

- у період з січня 2016 року по лютий 2018 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 1917,00 грн. щомісяця;

- у березні 2018 року позивачу нарахована доплата до пенсії відповідно до Постанови № 103 у розмірі 66 809,34 грн., фактично виплачена доплата у розмірі 7423,26 грн. відповідно до Постанови № 103 за період з 01.01.2018 по 31.03.2018;

- за період з квітня 2018 року по грудень 2018 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 4391,42 грн. щомісяця;

- у січні 2019 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 5628,63 грн. (4391,42 грн. пенсія + 1237,21 грн. доплата 50% відповідно до Постанови № 103);

- за період з лютого 2019 року по грудень 2019 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 5628,63 грн.;

- у січні 2020 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 6865,84 грн. (4391,42 грн. пенсія + 2474,42 грн. доплата 100% відповідно до Постанови № 1088);

- за період з лютого 2020 року по березень 2020 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 6865,84 грн.;

- у квітні 2020 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 7865,84 грн. (4391,42 грн. пенсія + 2474,42 грн. доплата 100% відповідно до Постанови № 1088);

- за період з травня 2020 року по червень 2021 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 6865,84 грн. щомісяця;

- у липні 2021 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 4391,42 грн.

Відповідачем зазначено, що нараховані суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 відповідно до Постанови № 103 від 21.02.2018 сплачені у повному обсязі.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо непроведення компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням термінів їх виплати, звернувся до суду з цим позовом.

Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до наступного висновку.

Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено лише відповідачем. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення позивачем не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині, в якій задоволені позовні вимоги. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції,

Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно зі статтею 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

07.11.2015 набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

В подальшому, 29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII).

Вказаним законом доповнено, серед іншого, статтю 63 Закону № 2262-XII новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №9 88), яка набрала чинності 02.12.2015, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та з урахуванням зазначених вище положень частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, відповідно до пункту 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Крім того, 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - Постанова № 1088), якою виключено пункти 1-3 Постанови № 103.

Частиною 2 пункту 1 Постанови № 1088 було встановлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 року виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 року перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, визнано частину 2 пункту 1 Постанови № 1088 протиправною та нечинною.

Судами встановлено, що на виконання п.3 Постанови № 103 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, за результатами якої розмір пенсії склав 4391,42 грн. Сума перерахованої пенсії становить 66 809,34 грн., що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, підвищення) пенсії ОСОБА_1 .

З довідки про доходи пенсіонера ОСОБА_1 від 28.07.2021 №450/03-1-14 слідує, що:

- у період з січня 2016 року по лютий 2018 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 1917,00 грн. щомісяця;

- у березні 2018 року позивачу нарахована доплата до пенсії відповідно до Постанови № 103 у розмірі 66 809,34 грн., фактично виплачена доплата у розмірі 7423,26 грн. відповідно до Постанови № 103 за період з 01.01.2018 по 31.03.2018;

- за період з квітня 2018 року по грудень 2018 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 4391,42 грн. щомісяця;

- у січні 2019 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 5628,63 грн. (4391,42 грн. пенсія + 1237,21 грн. доплата 50% відповідно до Постанови № 103);

- за період з лютого 2019 року по грудень 2019 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 5628,63 грн.;

- у січні 2020 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 6865,84 грн. (4391,42 грн. пенсія + 2474,42 грн. доплата 100% відповідно до Постанови № 1088);

- за період з лютого 2020 року по березень 2020 року позивачу фактично виплачувалась пенсія у розмірі 6865,84 грн.;

- у квітні 2020 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 7865,84 грн. (4391,42 грн. пенсія + 2474,42 грн. доплата 100% відповідно до Постанови № 1088);

- за період з травня 2020 року по червень 2021 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 6865,84 грн. щомісяця;

- у липні 2021 року позивачу фактично виплачена пенсія у розмірі 4391,42 грн.

Проаналізувавши довідку про доходи пенсіонера ОСОБА_1 від 28.07.2021 № 450/03-1-14, місцевий суд правильно вказав, що відповідачем лише 30.06.2021 здійснено остаточну виплату пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом № 2050-ІІІ та Порядком № 159.

Згідно зі статтями 1-2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Пунктом 2 Порядку № 159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Слід зазначити, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у т.ч., пенсії.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (в наведеній справі пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06 лютого 2018 року у справі № 681/423/15-а, від 20 лютого 2018 року у справі № 522/5664/17, від 21 червня 2018 року у справі № 523/1124/17, від 03 липня 2018 року у справі № 521/940/17, від 05 жовтня 2018 року у справі № 127/829/17, від 12 лютого 2019 року у справі № 814/1428/18.

Крім того, відповідно до пункту 5 Порядку № 159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Оскільки сума пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 66 809,34 грн. позивачу вчасно не виплачена, фактичну остаточну її виплату здійснено 30 червня 2021 року, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про наявність права у позивача на одержання компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії.

Твердження відповідача з приводу того, що позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З урахуванням положень ч.2 ст.9 та ст.245 КАС України та того, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не виконав вимоги закону щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, чим припустив протиправну бездіяльність у відношенні позивача, апеляційний суд також вважає правильним висновок місцевого суду, що з метою повного та ефективного захисту прав позивача, вважає за можливе задовольнити позовні вимоги шляхом:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021;

- зобов'язання відповідача здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021 відповідно до Закону № 2050-ІІІ, Порядку № 159.

Відтак, розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до висновку, що місцевий суд прийняв рішення з дотриманням як матеріального так і процесуального права, а позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції зазначає, що такі були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року в справі № 200/5312/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 08 грудня 2022 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук