Справа № 304/1989/22 Провадження № 3/304/1214/2022
06 грудня 2022 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,
за порушення вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991,
з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 012247 від 28 жовтня 2022 року видно, що о 18.25 год 28 жовтня 2022 року прикордонним нарядом «Контрольний пост» на околиці населеного пункту Перечин було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , в ході перевірки якого встановлено, що він мав намір незаконно перетнути державний кордон України у Словацьку Республіку на напрямку 40-41 п/зн (наявні запити у мобільному терміналі щодо незаконного перетину державного кордону) та не зміг пояснити мету перебування у контрольованому прикордонному районі, та який в умовах воєнного стану здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону будь яким способом поза пунктом пропуску, що виразилося у вчиненні активних дій, спрямованих на порушення встановленого порядку та правил перетинання кордону без проходження прикордонного контролю, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, а також надані у розпорядження суду письмові матеріали, суддя приходить до висновку, що протокол підлягає поверненню на доопрацювання виходячи з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з положеннями статті 280 цього Кодексу орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення викладені у ч. 1 ст. 256 КУпАП.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення і повинен провадитися судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. Так, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Натомість офіцером речової служби 94 прикордонного загону старшим лейтенантом ОСОБА_2 при складанні протоколу відносно ОСОБА_1 не дотримано вказаних вимог та не кваліфіковано дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення та лише вказано про порушення особою вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991.
Крім цього при складанні протоколу відносно громадянина України ОСОБА_1 , матеріали справи містять невідповідності у прізвищі особи, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме у протоколі про адміністративне затримання вказано про затримання ОСОБА_1 , у рапорті щодо обставин події 28 жовтня 2022 року - ОСОБА_1 , а у дорученні на призначення адвоката - Вольгоцький О.І.
Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення розглядається у межах обставин, які зазначено у протоколі і суддя не може вийти за його межі, зважаючи на невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення зібраним у справі доказам, прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення без усунення зазначених вище недоліків як і подальший розгляд справи є неможливим, тому суддя вважає за необхідне скерувати протокол ЗхРУ № 012247 від 28 жовтня 2022 року та додані до нього матеріали до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності для доопрацювання та належного оформлення.
Частина 2 статті 251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
У справах «Малофеева проти Pocії» (рішення від 30.05.2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Pocії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 року) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
При цьому усунення недоліків у протоколі повинно бути проведено з безумовним виконанням вимог ст. 256 КУпАП України та ознайомленням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зі змістом протоколу.
Крім цього суддя звертає увагу на необхідність усунення зазначених недоліків в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності складає три місяці з моменту його вчинення.
Керуючись ст. 7, 9, 277, 276, 283 КУпАП, суддя,
справу про адміністративне правопорушення № 304/1989/22 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повернути на доопрацювання до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Ганько І. І.