Постанова від 30.11.2022 по справі 120/3604/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/3604/22

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Альчук М.П.

Суддя-доповідач - Граб Л.С.

30 листопада 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Граб Л.С.

суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю. ,

за участю: секретаря судового засідання: Яремчук Л.С.

представника позивача: Браславця Я.Ю.

представників відповідачів: Дроздової А.В., Луцика А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Командування Повітряних сил Збройних сил України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі в/ч НОМЕР_1 ), Командування Повітряних сил Збройних сил України, в якому просив:

-визнати протиправним та скасувати скорочену оцінну картку військовослужбовця за період з 10.11.2020 по 30.11.2021 та службову характеристику від 24.12.2021 щодо капітана ОСОБА_1 , який проходить службу за контрактом у в/ч НОМЕР_1 ;

-визнати протиправним та скасувати рішення атестаційної комісії, оформленого протоколом засідання атестаційної комісії військової частини НОМЕР_1 від 01.12.2021 № 16, в частині визначення невідповідності капітана ОСОБА_1 займаній пocaді та переміщення на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових i моральних якостей;

-визнати протиправним та скасувати наказ командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 11.02.2022 № 96 в частині увільнення капітана ОСОБА_1 із займаної ним посади та переміщення на нижчу посаду;

-визнати протиправним та скасувати наказ командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 17.02.2022 № 3 в частині здавання справ та посади, яку обіймав капітан ОСОБА_1 ;

-поновити капітана ОСОБА_1 на пocaді офіцера оператора оперативної групи в/ч НОМЕР_1 ;

-зобов'язати в/ч НОМЕР_1 нарахувати та виплатити капкану ОСОБА_1 різницю у грошовому забезпеченні за час перебування на нижчій пocaді, по дату поновлення на пocaді оператора оперативної групи в/ч НОМЕР_1 ;

-зобов'язати в/ч НОМЕР_1 провести повторне щорічне оцінювання службової діяльності капітана ОСОБА_1 за період проходження служби з 10.11.2020 по 30.11.2021, в тому числі повторне прийняття та здачу заліків підсумкової перевірки за 2021 piк.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2022 в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.

11.10.2022 та 12.10.2022 від відповідачів через канцелярію суду надійшли відзиви на апеляційну скаргу, в яких зазначено, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, при повному та всебічному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, в зв'язку з чим просять апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу та просить її задовольнити. В свою чергу, представники відповідачів заперечили стосовно задоволення апеляційної скарги і просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 14.02.2014 проходить військову службу у Збройних Силах України.

З 24.01.2018 позивач проходив службу у в/ч НОМЕР_1 на підставі укладеного контракту від 01.06.2017 у званні капітана на посаді офіцера-оператора оперативної групи.

В ході проходження військової служби ОСОБА_1 , в/ч НОМЕР_1 проведено щорічне оцінювання службової діяльності останнього на займаній посаді за 2021 рік, за результатами якого складено скорочену оцінну картку.

Відповідно до інформації, відображеної у скороченій картці, позивач за критеріями службової діяльності загалом набрав 27 балів, оцінка-незадовільно, оцінним висновкам "займаній посаді не відповідає", рекомендовано перемістити на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей.

В подальшому, враховуючи рекомендації та отриманні бали службової діяльності позивача, атестаційна комісія протоколом від 01.12.2021 року № 16 визнала не відповідність капітана ОСОБА_1 займаній посаді та рекомендувала перемістити його на нижчу посаду.

Враховуючи висновки безпосереднього начальника, прямого начальника, атестаційної комісії, які затверджено командуванням Повітряних Сил Збройних Сил України, за наслідками проведеного оцінювання та атестування ОСОБА_1 у 2021 році, наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 11.02.2022 року № 96 останнього увільнено з посади офіцера-оператора оперативної групи НОМЕР_1 та переведено на посаду старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби змішаної авіаційної ескадрильї (військова частина НОМЕР_2 ), військова частина НОМЕР_3 .

У зв'язку із призначенням позивача на посаду старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби змішаної авіаційної ескадрильї, командиром військової частини НОМЕР_1 прийнято наказ від 17.02.2022 року № 31 (по строковій частині) та надано ОСОБА_1 строк 5 днів починаючи з 17 лютого по 21 лютого 2022 року для здавання справ та посади, яку він обіймав.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини в даній справі врегульовані Законом України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон №2232-XI), Інструкцією Про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170 (далі Інструкція №170), Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі Положення №1153/2008), Методичними рекомендаціями з порядку організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України, затвердженими директором Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 19.04.2017 №328 (Методичні рекомендації № 328).

Частиною першою статті 2 Закону №2232-XI визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктами 176-179 розділу VII Положення №1153/2008 передбачено, що атестування військовослужбовців проводиться для забезпечення правильного добору, розстановки, виховання і вдосконалення підготовки військових кадрів шляхом об'єктивного оцінювання професійного рівня, ділових та моральних якостей кожного військовослужбовця, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання, створення резерву кандидатів для просування по службі.

Процес атестування військовослужбовців передбачає проведення комплексного та періодичного оцінювання.

Атестуванню підлягають усі військовослужбовці, за винятком військовослужбовців-депутатів, прикомандированих до відповідних рад у зв'язку з обранням на посади, на яких вони працюють на постійній основі, та військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів, а також військовослужбовців строкової військової служби та військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період (за винятком атестації до присвоєння військового звання та оцінювання перед закінченням військової служби).

Порядок та строки проведення атестування військовослужбовців визначаються Міністерством оборони України.

Згідно з п.7.1 Інструкції №170 процес атестування військовослужбовців передбачає проведення комплексного та періодичного оцінювання військовослужбовців. Комплексне оцінювання включає щорічне оцінювання, здійснене прямими командирами (начальниками), та незалежне оцінювання військовослужбовців, здійснене визначеним представником Головної інспекції Міністерства оборони України або комісій з перевірки військ (сил), утворених наказами Міністерства оборони України, у випадках, визначених пунктом 7.5 цього розділу. Періодичне оцінювання проводиться посадовими особами, у підпорядкуванні яких перебувають військовослужбовці, у випадках, визначених пунктом 7.6 цього розділу.

За змістом пункту 7.2 Інструкції №170 періодичне оцінювання здійснюється для характеристики дій військовослужбовців і визначення перспектив подальшого службового використання на підставі аналізу їх службової діяльності за визначений період.

У свою чергу, відповідно до пунктів 7.2, 7.5 розділу VII Інструкції №170 комплексне оцінювання здійснюється для визначення відповідності військовослужбовців займаним посадам, створення Резерву для просування по службі і Плану переміщення на посади за результатами оцінки їх службової діяльності за рік та прийняття рішень щодо просування або переміщення військовослужбовців по службі, або їх звільнення з військової служби. Щорічне оцінювання військовослужбовців проводиться до 30 листопада календарного року, а осіб рядового, сержантського і старшинського складу військових частин (підрозділів), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій,- після завершення виконання завдань за призначенням.

За підсумками щорічного оцінювання складається оцінна картка військовослужбовця (пункт 7.7 розділу VII Інструкції №170).

Відповідно до п.7.10 Інструкції №170 щорічне оцінювання військовослужбовця здійснює його безпосередній командир (начальник) за умови спільної служби не менше трьох місяців. В іншому випадку зазначену дію виконує заступник безпосереднього командира (начальника) або старший прямий командир (начальник), який має тримісячний строк спільної служби з військовослужбовцем, який оцінюється. У такому разі заступник безпосереднього командира (начальника), який здійснює щорічне оцінювання військовослужбовця, повинен займати посаду, вищу за посаду військовослужбовця.

Пунктом 7.7, 7.13, 7.14 Інструкції №170 обумовлено, що за підсумками щорічного оцінювання складається оцінна картка військовослужбовця. Посадові особи, які складають оцінну картку військовослужбовця, зобов'язані, зокрема, проаналізувати службову діяльність підлеглих військовослужбовців за рік та оцінити виконання ними службових обов'язків, рівень їх індивідуальної підготовки, виконання планів і програм бойової підготовки, індивідуальних результатів за підсумками контрольних занять, підсумкових перевірок, інспектувань тощо; вивчити матеріали періодичного оцінювання підлеглих військовослужбовців за період після останнього щорічного оцінювання; особисто скласти оцінну картку військовослужбовця, написати висновок, надати відповідні рекомендації та подати за підпорядкованістю для отримання висновків і рекомендацій прямого начальника.

Залежно від результатів оцінювання службової діяльності військовослужбовців за рік посадові особи, які складають на військовослужбовців оцінні картки, роблять висновки щодо відповідності посадам, які вони займають, а також надають рекомендації стосовно їх подальшого службового використання, а саме: зарахування до Резерву для просування по службі; залишення на займаній посаді або продовження строку перебування на посаді; призначення або переміщення на рівнозначну посаду із зазначенням причин, визначених підпунктом 2 пункту 82 Положення; переміщення на нижчу посаду із зазначенням причин, визначених підпунктом 3 пункту 82 Положення; направлення на навчання, підготовку до ад'юнктури, докторантури; залишення на військовій службі понад граничний вік; звільнення з військової служби із зазначенням підстав, визначених статтею 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

У разі непроведення в календарному році незалежного оцінювання військовослужбовця результати комплексного оцінювання за поточний рік визначаються результатами щорічного оцінювання військовослужбовця.

Пунктом 7.25 Інструкції №170 визначено, що в особливий період на військовослужбовця складається скорочена оцінна картка (додаток 12). Безпосередній начальник заповнює розділи 1-3 скороченої оцінної картки. Прямий начальник здійснює висновок та рекомендації, які заносить до розділу 4 скороченої оцінної картки військовослужбовця. У разі потреби на військовослужбовця складається службова характеристика у випадках, визначених Положенням. Незалежне оцінювання військовослужбовця, який займає посаду, передбачену штатом воєнного часу, в особливий період не проводиться.

Військовослужбовець, на якого складається оцінна картка, ознайомлюється з нею після висновку та рекомендацій прямого начальника.

Голова комісії, під керівництвом якого здійснювалося незалежне оцінювання військовослужбовця, надає його результат до кадрового органу військової частини за місцем проходження військової служби військовослужбовцем та до Кадрового центру Збройних Сил України для обліку та врахування. Представник кадрового органу цієї військової частини заповнює розділ 6 оцінної картки військовослужбовця в порядку, визначеному Міністерством оборони України.

Як зазначено у пункті 7.25, 7.28 розділу VII Інструкції №170, в особливий період на військовослужбовця складається скорочена оцінна картка. Безпосередній начальник заповнює розділи 1-3 скороченої оцінної картки. Прямий начальник здійснює висновок та рекомендації, які заносить до розділу 4 скороченої оцінної картки військовослужбовця. У разі потреби на військовослужбовця складається службова характеристика у випадках, визначених Положенням.

Згідно пунктів 7.26, 7.28 Інструкції №170 ознайомлення з результатами щорічного оцінювання та службовою характеристикою військовослужбовця здійснює безпосередній начальник під підпис. Оцінна картка та службова характеристика доводиться до військовослужбовця після рішення посадової особи, яка їх затверджує, під підпис в оцінній картці та в службовій характеристиці.

За приписами п. 7.29 Інструкції № 170 скарга на порушення порядку оцінювання, необ'єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці, подається не пізніше ніж через місяць після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або службовою характеристикою і розглядається в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Рішення за скаргою щодо щорічного оцінювання або службової характеристики приймає прямий начальник військовослужбовця, який не брав участі в їх складанні. У разі визнання скарги обґрунтованою складається нова оцінна картка або службова характеристика військовослужбовця (п. 7.30 Інструкції № 170).

У п. 7.31, 7.32 Інструкції № 170 закріплено, що виконання висновку оцінювання проводиться після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або зі службовою характеристикою, а у разі їх оскарження - після розгляду та прийняття рішення за скаргою.

Відповідно до п.п.1.1.2 п. 1.1. розділу І Методичних рекомендацій №328 посадові особи, які здійснюють періодичне та щорічне оцінювання військовослужбовців, серед іншого, особисто складають оцінну картку військовослужбовця або службову характеристику з відповідними висновками та рекомендаціями.

Абзацом 4 п. 5.4. вказаних Методичних рекомендацій визначено, що загальна оцінка за критерії діяльності військовослужбовця визначається по сумі балів за всі оцінні критерії.

Скорочені оцінні картки складаються з урахуванням вимог Інструкції №170. Оцінювання військовослужбовців здійснюється із застосуванням критеріїв, які визначені в додатках 9, 10.

За приписами пункту 5.3 Методичних рекомендацій скорочена оцінна картка військовослужбовця відображає результати службової діяльності військовослужбовця за рік. Скорочена оцінна картка включає наступні розділи: загальні відомості про військовослужбовця; оцінку за критеріями службової діяльності; текст оцінної характеристики, висновок та рекомендації безпосереднього начальника; висновок та рекомендації прямого начальника; результати періодичного оцінювання; висновки атестаційної комісії; рішення посадової особи, яка затверджує оцінну картку. інформацію про ознайомлення військовослужбовця зі скороченою оцінною карткою.

Критерії оцінки службової діяльності спрямовані на якісне оцінювання рівня індивідуальної підготовленості військовослужбовця. Безпосередній начальник здійснює оцінку службової діяльності військовослужбовця за кожний підкритерій, визначений для відповідного критерію. Оцінювання за підкритеріями проводиться за 4 бальною шкалою (від 5 до 2 балів). Оцінка за критерій складається як середній бал з оцінок, отриманих за кожний підкритерій.

Методичними рекомендаціями встановлено, що командири (начальники), які затверджують оцінну картку, власноручно записують своє рішення у сьомому розділі скороченої оцінної картки. Скорочені оцінні картки з висновком про невідповідність військовослужбовця займаній посаді затверджуються посадовою особою, до номенклатури призначення якої належить посада військовослужбовця, який оцінюється. Ознайомлення військовослужбовця з результатами оцінювання проводиться безпосереднім командиром (начальником) у семиденний термін: після здійснення висновків та надання рекомендацій прямим начальником, якщо скорочена оцінна картка військовослужбовця не підлягає розгляду відповідною атестаційною комісією; після рішення посадової особи, яка затверджує оцінну картку; з урахуванням вимог, визначених Інструкцією. Оцінні картки з висновком про відповідність військовослужбовця займаній посаді затверджуються згідно зі схемою оцінювання військової частини.

За змістом пункту 7.31 Інструкції №170 виконання висновку оцінювання проводиться після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або зі службовою характеристикою, а у разі їх оскарження - після розгляду та прийняття рішення за скаргою.

Як вбачається з матеріалів справи у період з 10 листопада по 30 листопада 2021 року військовою частиною НОМЕР_1 проведено щорічне оцінювання службової діяльності позивача на займаній посаді за 2021 рік, за результатами якого складено скорочену оцінну картку.

Відповідно до другого розділу скороченої оцінної картки військовослужбовця ОСОБА_1 проведено оцінку за такими критеріями службової діяльності: рівень теоретичних знань - 2; рівень практичних умінь та навичок- 2; результативність виконання посадових обов'язків-2; якість виконання завдань за призначенням-2; рівень готовності до виконання (забезпечення) бойових завдань-3; рівень сформованості ідейних та моральних якостей-3; рівень особистої військової дисципліни-2; рівень вогневої підготовки-3; рівень фізичної підготовленості-3; стан здоров'я-5. Загальна оцінка 27 бали (незадовільно).

У третьому розділі оцінної картки міститься текст характеристики позивача. Згідно висновку безпосереднього начальника займаній посаді не відповідає. Доцільно перемістити на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей.

Отже, з аналізу наведеного вбачається, що інформація, зазначена в скороченій оцінній картці стосується оцінки за критеріями службової діяльності, оцінної характеристики та пропозицій безпосереднього начальника, а також висновків та рекомендацій прямого начальника, висновків та рекомендацій.

У свою чергу, колегія суддів звертає увагу, що скорочена оцінна картка є документом внутрішнього користування, порядок заповнення якої, а також її оскарження регламентовано Інструкцією №170. У разі незгоди з викладеними в оцінній картці даними, військовослужбовець має право звернутись із відповідною скаргою, у разі задоволення якої складається нова оцінна картка. В той же час, матеріали справи не містять доказів звернення позивача з відповідною скаргою, за результатами розгляду якої приймається відповідне рішення.

Оцінні характеристики, висновки, рекомендації та пропозиції, викладені в скороченій оцінній картці, є відображенням дій посадових осіб відповідачів за підсумками щорічного оцінювання і самі по собі не породжують правових наслідків для військовослужбовця. Відповідно, така оцінна картка не порушує прав останнього, не є актом індивідуальної дії.

Враховуючи, що посадовими особами відповідачів, у підпорядкуванні яких перебуває військовослужбовець, фактично реалізована їх компетенція та функція на проведення щорічного оцінювання та оформлення результатів такого оцінювання, висновки викладені в оцінній картці не є такими, що порушують права позивача та інтереси шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов'язків, відтак визнання їх не законними не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки такі не є юридично значимими для останнього та носять виключно інформативний характер.

Отже, скорочена оцінна картка не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, стосовно яких була складена, тому її висновки не можуть бути предметом спору. Скорочена оцінна картка є носієм оціночної і доказової інформації щодо службової діяльності військовослужбовця, документом, на підставі якого приймаються відповідні рішення у формі наказів посадових осіб по особовому складу щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з посад і зарахування у розпорядження, звільнення з військової служби та присвоєння військових звань. А тому оцінка скороченої оцінної картки , в тому числі й оцінка дій посадових осіб щодо її складання, викладення у ній висновків, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такої скороченої оцінної картки.

Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 02.09.2020 у справі № 580/2354/19.

В спірних правовідносинах актом індивідуальної дії, що має певні правові наслідки, породжує права та обов'язки для позивача є в першу чергу рішення про переміщення на нижчу посаду, прийняте на підставі оскаржуваної оцінної картки.

Надаючи правову оцінку рішенню атестаційної комісії військової частини НОМЕР_1 від 01.12.2021 № 16, в частині визначення невідповідності капітана ОСОБА_1 займаній пocaді та переміщення на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових i моральних якостей, колегія суддів виходить із наступного.

Атестаційні комісії військових частин всебічно вивчають оцінні картки та службові характеристики, встановлюють їх відповідність діловим і моральним якостям військовослужбовців, які оцінюються, і дають висновки щодо відповідності військовослужбовців займаним посадам та дальшого їх службового використання (п. 7.18 Інструкції)

Атестаційною комісією військової частини розглядаються оцінні картки і службові характеристики на військовослужбовців військової частини, за винятком тих, які складає командир військової частини.

Оцінні картки та службові характеристики, які складає командир військової частини, розглядаються атестаційною комісією вищої інстанції. (п. 7.19 Інструкції)

Оцінні картки та службові характеристики на військовослужбовців у військових званнях вищого офіцерського складу та військовослужбовців, які перебувають на посадах вищого офіцерського складу, розглядаються Вищою атестаційною комісією Міністерства оборони України та затверджуються Міністром оборони України. (п. 7.20 Інструкції)

Атестаційні комісії можуть запрошувати на свої засідання для довідок і пояснень як тих, кого оцінюють, так і посадових осіб, які складали оцінні картки та службові характеристики.

Підлягають обов'язковому запрошенню на засідання атестаційних комісій особи, оцінні картки та службові характеристики яких мають висновки щодо невідповідності займаній посаді. (пункт 7 .21 Інструкції ).

Ознайомлення з результатами щорічного оцінювання та службовою характеристикою військовослужбовця здійснює безпосередній начальник під підпис.

Ознайомлення з результатами незалежного оцінювання військовослужбовця проводиться під час підведення підсумків інспектування, перевірки військ (сил) або на засіданні Вищої атестаційної комісії Міністерства оборони України. (п. 7.26 Інструкції).

Ознайомлення з результатами щорічного або періодичного оцінювання військовослужбовців, які перебувають у відрядженні, відпустці або на лікуванні, здійснюється у семиденний строк після їх повернення до місця проходження військової служби. (п. 7.27 Інструкції).

Оцінна картка та службова характеристика доводиться до військовослужбовця після рішення посадової особи, яка їх затверджує, під підпис в оцінній картці та в службовій характеристиці. (п.7.28 Інструкції).

Скарга на порушення порядку оцінювання, необ'єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці, подається не пізніше ніж через місяць після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або службовою характеристикою і розглядається в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України. (п. 7.29 Інструкції).

Виконання висновку оцінювання проводиться після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або зі службовою характеристикою, а у разі їх оскарження - після розгляду та прийняття рішення за скаргою. (п.7.30 Інструкції).

З матеріалів справи з'ясовано, що 01.12.2021 відбулось засідання атестаційної комісії військової частини НОМЕР_1 , за результатами якої встановлено, що позивач займаній посаді не відповідає. Підлягає переміщенню на нижчу посадку, про що свідчить витяг з протоколу № 16, який міститься в матеріалах справи.

Також у справі міститься відомість здачі заліків з технічної підготовки в ході проведення підсумкової перевірки за 2021 навчальний рік з особовим складом оперативної групи військової частини НОМЕР_1 , згідно якої результати оцінювання службової діяльності військовослужбовця ОСОБА_1 за рік були незадовільними.

За змістом службової характеристики, виданої на ім'я позивача, останній займаній посаді не відповідає. З вищезазначеною характеристикою позивач ознайомлений під підпис.

Крім того, як встановлено судом першої інстанції та не спростовано представником позивача під час апеляційного розгляду справи, на ОСОБА_1 за час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 у 2021 році накладено шість дисциплінарних стягнень через незадовільну військову дисципліну.

Щодо тверджень позивача про те, що в останнього не було можливості ознайомитись з матеріалами оцінювання та з їх результатами, оскільки всі його рапорти з цього приводу залишились проігнорованими з боку керівництва, а про фактичні результати оцінювання позивачу стало відомо лише 01.12.2021 року, то як вбачається з матеріалів справи, з матеріалами оцінювання позивача ознайомлено на наступний день після закінчення такого оцінювання 01.12.2021 року, тобто без зволікання у часі.

Поряд з цим, як звернуто увагу судом першої інстанції, оцінювання тривало протягом 20 днів, а результати прийняті за завершенням такого оцінювання 30 листопада 2021 року, саме тому з результатами оцінювання позивач зміг ознайомитися лише після їх прийняття, тобто 30 листопада 2021 року.

В той же час, судом першої інстанції обгрунтовано вказано на те, що ОСОБА_1 не надано жодного належного та допустимого доказу, який би підтверджував намагання останнього ознайомитись у період проведення оцінювання з матеріалами оцінювання.

Продовженням до додатку 13 Методичних рекомендацій роз'яснено, що результативність - це ступень реалізації запланованої діяльності та досягнення запланованих (визначених) результатів.

Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань за посадою. Ці обов'язки визначаються Військовими статутами Збройних Сил України, а також відповідними положеннями, інструкціями тощо.

За змістом п. 7.15. розділу VII Інструкції № 170 військовослужбовець, який за результатами оцінювання має висновок про невідповідність займаній посаді, або протягом останніх 12 місяців за неналежне виконання або відмову від виконання взятих на себе під час укладення контракту про проходження військової служби обов'язків два або більше разів у сукупності притягувався до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення, або на підставі письмового наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які обліковуються для оцінки стану дисципліни згідно з Інструкцією з надання доповідей і донесень про події, порушення та їх облік, чи протягом останніх 6 місяців після попередження про неповну службову відповідність не виправив своєї поведінки і це стягнення не відіграло своєї ролі, розглядається на засіданні відповідної атестаційної комісії. Перед розглядом атестаційної комісії на таких військовослужбовців складається службова характеристика.

Розгляд атестаційною комісією питання подальшого службового використання військовослужбовця здійснюється не пізніше місячного строку від дня доведення військовослужбовцю висновків оцінювання.

Розгляду атестаційними комісіями військових частин, з'єднань, органів військового управління Збройних Сил України, закладів, установ, військових комісаріатів, структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України підлягають оцінні картки або службові характеристики у разі висновків про невідповідність військовослужбовця займаній посаді та рекомендацій, визначених пунктом 7.14 цього розділу.

Атестаційні комісії (Ради сержантів (Ради старшин)) військових частин всебічно вивчають оцінні картки та службові характеристики, встановлюють їх відповідність діловим і моральним якостям військовослужбовців, які оцінюються, і дають висновки щодо відповідності військовослужбовців займаним посадам та дальшого їх службового використання (п.п. 7.17, 7.18).

Атестаційні комісії можуть запрошувати на свої засідання для довідок і пояснень як тих, кого оцінюють, так і посадових осіб, які складали оцінні картки та службові характеристики.

Підлягають обов'язковому запрошенню на засідання атестаційних комісій особи, оцінні картки та службові характеристики яких мають висновки щодо невідповідності займаній посаді.

Висновок приймається членами атестаційної комісії відкритим голосуванням без присутності особи, яка оцінюється. Голосування проводиться за наявності не менше 2/3 членів затвердженого складу атестаційної комісії. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх (п. 7.21, 7.22).

Отже, з урахуванням висновків скороченої оцінної картки, характеристики, наявних стягнень, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що комісія обґрунтовано дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає та його доцільно перемістити на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей, про що зазначено в протоколі від 01.12.2021 №16.

Крім того, колегія суддів зазначає, що за приписами п.7.29 Інструкції №170 скарга на порушення порядку оцінювання, необ'єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці, подається не пізніше ніж через місяць після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або службовою характеристикою і розглядається в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Рішення за скаргою щодо щорічного оцінювання або службової характеристики приймає прямий начальник військовослужбовця, який не брав участі в їх складанні. У разі визнання скарги обґрунтованою складається нова оцінна картка або службова характеристика військовослужбовця (п. 7.30 Інструкції №170).

В той же час, матеріали справи не містять доказів звернення позивача з відповідною скаргою на порушення порядку оцінювання, необ'єктивність змісту висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці, як то передбачено п. 7.29 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Стосовно посилання ОСОБА_1 на те, що останнього ознайомлено з рішенням скороченої оцінної картки щорічного оцінювання, службової характеристики та з їх фактичним змістом лише після засідання атестаційної комісії та в порядку бесіди, колегія суддів зазначає, що відповідно до вимог інструкції № 170 висновок приймається членами атестаційної комісії відкритим голосуванням без присутності особи, яка оцінюється.

Відповідно до ст.77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, у разі надання посадовою особою суб'єкта владних повноважень доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать про правомірність прийнятого останнім рішення, позивач повинен спростувати ці доводи.

Разом з тим, ОСОБА_1 не надано суду доказів на підтвердження протиправності рішення від .01.12.2021 та прийнятих на його підставі наказів від 11.02.2022 №96 та від 17.02.2022 №3.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2022 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 07 грудня 2022 року.

Головуючий Граб Л.С.

Судді Смілянець Е. С. Сторчак В. Ю.