Справа № 560/8506/22
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Матущак В.В.
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
07 грудня 2022 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просив:
1.1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 .
1.2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017 з урахуванням наданої судом правової оцінки у даному рішенні.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно не нарахував та не виплатив позивачу грошове забезпечення, а саме індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017.
3. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року позов задоволено.
3.1 Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017.
3.2. Зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017.
4. Апелянт Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що виплата індексації поліцейським проводиться з листопада 2017 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", в якому лише з 24.10.2017 абзац п'ятий доповнений такою категорією осіб як поліцейські. Враховуючи відсутність механізму розрахунку індексації грошового забезпечення для поліцейських, правові підстави для виплати індексації за вказаний період відсутні.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
6. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 по 18.10.2021 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області.
7. Наказом Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області від 18.10.2021 №313 о/с ОСОБА_1 звільний з органів Національної поліції.
8. При звільненні позивача зі служби, відповідач не провів із позивачем повного розрахунку, а саме не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по жовтень 2017, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
9. На звернення позивача, Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для такої виплати.
10. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з позовними вимогами.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
11. Відповідно до статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
12. Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII.
13. Згідно статті 1 Закону №580-VIII, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
14. Пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону №580-VIII, визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
15. Відповідно до пункту 2 статті 94 Закону №580-VIII, Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
16. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
17. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги колегія суддів виходить з такого.
18. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" зокрема у пункту 1 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
19. З матеріалів справи встановлено, що позивач служив у Національній поліції та за період з 07.11.2015 по 18.10.2021 йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017, що також підтверджується наявними у матеріалах адміністративної справи доказами.
20. Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
21. Згідно частиною 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
22. Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
23 .Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
24. Індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та в силу положень частини 2 статті 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
25. Тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у позивача наявне право на отримання індексації грошового забезпечення за період перебування на посаді поліцейського листопада 2015 по жовтень 2017, оскільки позивач не отримав індексацію за ці місяці, що підтверджується матеріалами справи.
26. При цьому, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період перебування на посаді поліцейського листопада 2015 по жовтень 2017.
26. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
27. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
28. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
29. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
30. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
31. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.