справа №380/15946/22
07 грудня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату з 01.12.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» довідки №5234 від 13.09.2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01.12.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» довідки №5234 від 13.09.2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку №5234 від 13.09.2022 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року та скерувала її оригінал до ГУ ПФУ у Львівській області, а копію - позивачу. Уповноважений представник позивача звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі цієї довідки та отримав відмову, яку оскаржив до суду шляхом подання цього позову.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження у цій справі отримав 15.11.2022, відзиву на позов не подав, позовних вимог не спростував. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строків звернення до суду з цим позовом суд враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений 24 грудня 2020 року у постанові у справі №510/1286/16-а (провадження № 11-345апп19) такого змісту: «[…] питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду, що передує вирішенню спору по суті (стаття 99 КАС у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, стаття 122 КАС), слід розмежовувати з питанням щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, у разі встановлення судом вини пенсійного органу. […] Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що припис частини другої статті 98 Закону № 1788-ХІІ щодо періоду, за який можливий перерахунок пенсії, встановлений державою з метою забезпечення юридичної визначеності у правовідносинах щодо пенсійного забезпечення у солідарній системі, керівництво й управління якою здійснює ПФУ[…]». Суд враховує, що позивач в вересні 2022 року отримав копію довідки №5234 від 13.09.2022 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на листопад 2019 року, а її оригінал ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» в вересні 2022 року скерувала на адресу ГУ ПФУ у Львівській області. 30.09.2022 уповноважений представник позивача звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі відомостей про грошове забезпечення відповідно до цієї довідки. Листом від 31.10.2022 відповідач повідомив заявника про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі згаданої довідки. Суд встановив, що з позовом щодо оскарження дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивач звернувся в межах шестимісячного строку від дати отримання листа відповідача про відмову перерахувати пенсію. З огляду на зміст та підстави позовних вимог позивача вимога про перерахунок його пенсії на підставі довідки №5234 від 13.09.2022 про розмір грошового забезпечення з 01.12.2019 стосується питання щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії (вимоги, яку слід вирішити по суті в рішенні суду), а не питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду. Отже, позивач не порушив строків звернення до суду, а тому немає підстав для залишення його позову без розгляду.
Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» скерувала до ГУ ПФУ у Львівській області довідку №5234 від 13.09.2022 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 за прирівняною посадою поліцейського «поліцейський поліції особливого призначення» в розмірі 15863,60 грн. Підставою видання цієї довідки Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» зазначила рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019) та постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
Уповноважений представник позивача звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі описаної вище довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області». Листом №15685-15578/Щ-52/8-1300/22 від 30.10.2022 ГУ ПФУ у Львівській області надало відповідь про відсутність підстав (відмову) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Мотиви ГУ ПФУ у Львівській області зводяться до того, що після скасування в судовому порядку пункту 3 Постанови №103 Урядом не приймалось інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а згадана довідка про грошове забезпечення позивача носить інформативний характер та не є підставою для перерахунку пенсії.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), котра набрала чинності 02.12.2015. Пунктом першим цієї постанови Уряд встановив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до пункту 3 Постанови №988 Уряд затвердив схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10. Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало Наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Пунктом 2 Наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).
Відповідно до абзацу першого пункту третього цієї Постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додавались. Так, пунктом 2 цих Змін внесені зміни до Порядку №45, зокрема:
- пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту»;
- додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції (форму ДОВІДКИ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій);
- доповнено Порядок додатком 3 такого змісту «ДОВІДКА про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)". За змістом цієї довідки розмір грошового забезпечення визначався на нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби, грошове забезпечення включало: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», премія.
Рішенням суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, котре 05.03.2019 набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Отже, серед іншого, зміни до пункту 5 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019, тому пункт 5 Порядку №45 з 05.03.2019 діє в первісній редакції.
Рішенням суду у справі №826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), котре 19.11.2019 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Отже, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність з 19.11.2019.
Рішенням суду у справі №826/6453/18, котре 29.01.2020 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
позивач є колишнім службовцем органів внутрішніх справ (міліції) України, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII. В листопаді 2015 року в Україні проведено реформу органів внутрішніх справ - міліцію розформовано, для виконання її функцій утворено поліцію.
На підставі Закону №900-VIII на правовідносини щодо соціального забезпечення колишніх працівників міліції, а також членів їхніх сімей та інших осіб поширено пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом №580-VIII для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. З метою визначення порядку реалізації цих законодавчих положень Уряд прийняв Постанову №103.
ГУ ПФУ у Львівській області в квітні-травні 2018 року на підставі статті 63 Закону №2262-XII (в редакції Закону №900-VIII) та у порядку, визначеному Постановою №103, здійснило масовий перерахунок пенсій колишніх службовців органів внутрішніх справ з 01.01.2016. Згаданий масовий перерахунок здійснено на підставі довідок ГУ МВС України у Львівській області про грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, що фактично виплачувалося в січні 2016 року. При цьому слід пам'ятати, що в січні 2016 року поліцейські не отримували більшості додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою №988, оскільки порядок їх призначення та виплати було внормовано лише в квітні 2016 року шляхом прийняття Порядку №260.
Отже, до листопада 2019 року пенсії на підставі Закону №2262-ХІІ виплачувалися колишнім службовцям органів внутрішніх справ виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою, що виплачувалося у січні 2016 року, - тобто без додаткових видів грошового забезпечення, що почали виплачуватися поліцейським починаючи з квітня 2016 року після прийняття Порядку №260.
Рішенням суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, що 05.03.2019 набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними, серед іншого, зміни, внесені Постановою №103 до пункту 5 Порядку №45. Таким чином, з 05.03.2019 пункт 5 Порядку №45 відновив дію в редакції, чинній до внесення змін Постановою №103. Разом з тим, положення щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського саме за січень 2016 року зберігали свою дію, оскільки дублювалися в пункті 3 Постанови №103.
Частковим рішенням у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, що набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103. Отже, з цієї дати відпала прив'язка розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського до фактично виплаченого в січні 2016 року.
Отже, 19.11.2019 виникли підстави для видачі довідок для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) виходячи з грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року. Іншими словами, до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, слід було включити усі передбачені Постановою №988 додаткові види грошового забезпечення, котрі виплачуються за прирівняною посадою поліцейського в листопаді 2019 року, проте не виплачувалися в січні 2016 року і, як наслідок, не враховувалися при визначенні розміру пенсії при масовому перерахунку на підставі Постанови №103.
Тому, починаючи з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Аналіз норми статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 свідчить, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Урядом, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку про розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року та скерувала її до ГУ ПФУ у Львівській області лише в вересні 2022 року. З огляду на це суд дійшов висновку, що перерахунок пенсій позивача не був вчасно проведений з вини державного органу, який видає довідку для перерахунку пенсії, тому повинен провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Суд також враховує, що позивач звертався до ГУ ПФУ із заявою щодо перерахунку його пенсії, проте ГУ ПФУ у Львівській області обидва ці факти надходження відомостей про збільшення грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського проігнорувало, пенсію позивачу не перерахувало.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області протиправно відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі відомостей довідки про грошове забезпечення за прирівняною посадою за листопад 2019 року.
Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями відповідача прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату його пенсії на підставі відомостей довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №5234 від 13.09.2022, з урахуванням раніше проведених виплат.
Підсумовуючи наведені висновки суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого:
відповідно до норм статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. З огляду на рішення суду про задоволення позову ОСОБА_1 , витрати на сплату судового збору в сумі 992,40 грн. стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Позивач просить стягнути з відповідача понесені ним витрати на правову допомогу в сумі 4000 грн. Позивач надав суду такі докази понесення витрат на професійну правничу допомогу: договір про надання правової допомоги №528 від 08.09.2022, ордер про надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 у Львівському окружному адміністративному суді на підставі зазначеного договору адвокатом Ревером С.В., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю Ревер С.В. ЛВ №000876 від 21.02.2018, акт виконаних робіт від 02.11.2022, квитанція від 07.11.2022 про оплату за надання правової допомоги в сумі 4000 грн.
Оцінюючи клопотання позивачки про відшкодування судових витрат, пов'язаних з правничою допомогою адвоката, суд виходить із таких міркувань:
приписами частини 9 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація та досвід адвоката, фінансовий стан клієнта й інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним і враховувати витрачений адвокатом час. Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта. Суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Разом із тим, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої прийнято рішення, всі її витрати на адвоката, якщо, керуючись принципом пропорційності, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та її адвокатом, зважаючи на складність справи, якість підготовленого документу (документів), витрачений адвокатом час тощо є неспівмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Суд проаналізував звіт адвоката (акт виконаних робіт) про час, оплачений позивачем (опрацювання документів про звільнення, надання консультацій та узгодження правової
позиції; - оформлення заяви до ГУ ПФУ у Львівській області, пошук в Єдиному державному реєстрі судових рішень практики в аналогічній категорії справ, опрацювання нормативно-правових актів з приводу врахування розміру індексації грошового забезпечення у склад пенсії особам, звільненим з військової служби; - складання проекту позовної заяви 1 год., вартість послуг адвоката (одна година - 1000 грн.).
Оцінюючи характер наданої АО «Мицик, Кравчук і Партнери» правової допомоги відповідно до згаданого акту виконаних робіт суд зазначає, що надання такої правової допомоги як підготовка адвокатом та надсилання заяви до ГУ ПФУ у Львівській області не пов'язано з розглядом цієї справи. Суд враховує, що ця справа є незначної складності, розглядається в порядку спрощеного позовного провадження та є типовою, правові висновки висловлено Верховним Судом задовго до подання позову. З огляду на це, пошук та аналіз судової практики по суті зводиться до дублювання висновків Верховного Суду про релевантні норми права аналіз та спосіб їх застосування. Суд вважає, що аналіз рішення Верховного Суду, а також підготовка та написання кваліфікованим адвокатом позову у типовій справі не потребує заявленого часу.
Суд враховує, що позивач вільний у виборі представника та у визначенні розміру його гонорару за домовленістю сторін, проте цей вибір не повинен бути надмірно обтяжливим для іншої сторони процесу при вирішенні судом питання про розподіл судових витрат. Суд вважає, що покладені на відповідача судові витрати повинні бути співмірними з сумою коштів, що підлягають сплаті в якості судового збору за розгляд цього спору професійним суддею. Підсумовуючи свої міркування суд вважає справедливим відшкодування позивачу його судових витрат на правничу допомогу у сумі 992,40 грн., тобто в розмірі суми судового збору, що підлягає сплаті за розгляд адміністративним судом позовних вимог немайнового характеру.
Керуючись ст.ст. 19-22, 90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №5234 від 13.09.2022 про грошове забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 на підставі відомостей про грошове забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, наведених у довідці державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №5234 від 13.09.2022, а також здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп. та 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.