ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Справа № 201/8774/22
Провадження № 1-кс/201/3250/2022
08 листопада 2022 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за № 220221300000000497 від 21.09.2022р. відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.110, ч.5 ст.111-1 КК України,-
До суду надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 . Прокурор відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 .
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, 18.06.2018 «постановою №16 «Об избрании на должность Главы ЦИК ЛНР» обрана на посаду « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
У підпорядкуванні ОСОБА_4 , як голови «ЦИК ЛНР» перебувають інші невстановлені особи, які на виконання її вказівок, діючи разом з іншими особами, із умислом на участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області щодо від'єднання частини території України та приєднання до складу країни агресора - РФ, проводять відповідні організаційні заходи.
З метою організації проведення зазначеного «референдуму»,
ОСОБА_4 , перебуваючи у приміщенні «ЦИК ЛНР» за адресою: Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, пл. Героїв ВВВ, буд. 3, діючи умисно, з метою організації проведення незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області, у невстановлений час, але не пізніше 21.06.2022 здійснила збір інформації про матеріально-технічне забезпечення територіальних виборчих комісій та дільничних виборчих комісій, які перебувають на тимчасово окупованій території Луганської області.
У подальшому, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел на організацію проведення незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території України, перебуваючи у приміщенні «ЦИК ЛНР» за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, з метою організації проведення незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області, у невстановлений час, але не пізніше 04.07.2022, надала вказівку представникам окупаційної адміністрації РФ в окремих районах тимчасово окупованої території Луганської області на виїзд до Російської Федерації з метою проведення навчальних семінарів у м. Ростов-на-Дону.
Далі, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел на організацію проведення незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території України, перебуваючи у приміщенні «ЦИК ЛНР» за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, з метою організації проведення незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області, у невстановлений час, але не пізніше 01.07.2022, здійснила збір інформації щодо юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, які організовуватимуть перевезення представників окупаційних адміністрацій під час проведення незаконного «референдуму».
24 вересня 2022 року відносно ОСОБА_4 винесено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. В той же день, 24 вересня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано вищевказане повідомлення про підозру, а також повістки про виклик на 28.09.2022, 29.09.2022, 30.09.2022. У визначений час ОСОБА_4 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
06 жовтня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано повістки про виклик на 10.10.2022, 11.10.2022, 12.10.2022. У визначений час ОСОБА_4 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
13 жовтня 2022 року відносно ОСОБА_4 винесено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України.
13 жовтня 2022 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України - «Урядовий Кур'єр» опубліковано вищевказане повідомлення про підозру, а також повістки про виклик на 17.10.2022, 18.10.2022, 19.09.2022. У визначений час ОСОБА_4 не з'явилась та не повідомила причини неявки.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_4 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Постановою слідчого від 25.10.2022 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.
В судовому засіданні прокурор просив суд клопотання задовольнити.
Вислухавши думку прокурора дослідивши матеріали, що мають значення для вирішення поданого клопотання, слідчий суддя доходить до наступних правових висновків.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 02.09.2022 відповідно до якого оглянуто інтернет ресурс «Youtube», а саме відеосюжет телеканалу «Родной» з назвою ТК «Родной» СЮЖЕТ «Трехизбенка», в якому встановлено факт заняття ОСОБА_6 посади в у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території;
- протоколом огляду від 05.09.2022 відповідно до якого оглянуто інтернет ресурс «Youtube», а саме відеосюжет телеканалу «ГТРК ЛНР» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в якому встановлено факт заняття ОСОБА_6 посади в у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території;
- протоколом огляду від 06.09.2022 відповідно до якого оглянуто інтернет ресурс « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а саме відеосюжет телеканалу «Миротворец» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в якому встановлено факт заняття ОСОБА_6 посади в у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що йому відомо, що місцева мешканка ОСОБА_6 була призначена на посаду начальника так званого «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Трьохізбенка Луганской народной республики», знав її особисто.
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками проведеного зі свідком ОСОБА_7 , в ході якого він впізнав ОСОБА_6
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 (глава Щастинської РДА), яка пояснила, що їй знайома ОСОБА_6 , яка в 2014 році займала посаду секретаря Трьохізбенської сільської ради спілкувалась з нею виключно з робочих питань. При пред'явленні протоколів оглядів від 02.09.2022 та 05.09.2022 впізнала ОСОБА_6
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , який пояснив, що йому відомо, що місцева мешканка ОСОБА_6 була призначена на посаду начальника так званого «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Трьохізбенка Луганской народной республики», знав її особисто.
- протоколом огляду від 03.10.2022 який проведено зі свідком ОСОБА_9 в ході якого свідок впізнав ОСОБА_6 (огляд інтернет сторінки «Youtube», а саме відеосюжет телеканалу «ГТРК ЛНР» з назвою «ГТРК ЛНР. Вести 19:30 2 марта 2022»).
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками проведеного зі свідком ОСОБА_9 , в ході якого він впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 (глава Щастинської районної ради Луганської області), яка пояснила, що її знайома ОСОБА_6 , яка в 2014 році займала посаду секретаря Трьохізбенської сільської ради спілкувалась з нею виключно з робочих питань. При пред'явленні протоколів оглядів від 02.09.2022 та 05.09.2022 впізнала ОСОБА_6 .
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 18.10.2022, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_6 оголошено в розшук
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII - далі Закон, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно статті 10 Закону, у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Статтею 12-2 Закону визначено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, стаття 26 Закону визначає, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Згідно із ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Положеннями ч. 3 ст. 197 КПК України визначено, що строк тримання під вартою може бути продовжений слідчим суддею в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Клопотання слідчого є належним чином вмотивованим та обґрунтованим.
На виконання вимог частин 3 та 5 ст. 199 КПК України слідчий та прокурор довели, що заявлені раніше при обранні запобіжного заходу ризики не зменшились і є обставини, що перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії ухвали слідчого судді про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
З урахуванням викладених ризиків, які існують, особи обвинуваченого, обставин вчинення і суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_4 , слідчий суддя вважає, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 196, 197, 199, 615, 369-372 КПК України, суд, -
Клопотання - задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Після затримання підозрюваної ОСОБА_4 , і не пізніше ніж через 48 годин з часу її доставки до місця кримінального провадження розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляється ухвала.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення, а підозрюваному який перебуває під вартою в той же строк з моменту вручення копії ухвали.
Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 09 год.00 хв. 14 листопада 2022 р.
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м.Дніпропетровська ОСОБА_1