Єдиний унікальний номер: 378/553/22
Провадження № 2/378/142/22
"06" грудня 2022 р. Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді: Марущак Н. М.
за участю секретаря: Гончарук Ю. С.,
за участю представника позивачки: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в смт. Ставище цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області та Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії щодо поновлення на квартирному обліку,
До суду з вказаним позовом звернулася ОСОБА_2 (жителька АДРЕСА_1 ) до Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області (09401 смт. Ставище вул. Цимбала Сергія, 35/1 Київської області, ЄДРПОУ 04360013) та Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області (09401 смт. Ставище вул. Цимбала Сергія, 35/1 Київської області), з посиланням на те, що вона, 06.06.2000 р. н. є особою з числа дітей - сиріт. Відповідно до Рішення Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56 (далі - Рішення № 56) виконком селищної ради було зараховано на квартирний облік ОСОБА_3 , сім'я якого складається з двох осіб - дітей позбавлених батьківського піклування, проживає в АДРЕСА_1 , на позачергову чергу, згідно зі статтею 33 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування", пункту 64 постанови Кабінету міністрів України "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини". Тобто, фактичною датою зарахування її ( ОСОБА_2 ) на квартирний облік є дата прийняття Рішення № 56.
Рішенням Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 27.08.2020 № 153 (далі - Рішення № 153) було внесено зміни до Рішення № 56, зокрема, в пункт 4, яким фактично конкретизовано осіб зі складу сім'ї ОСОБА_4 , а саме: в п. 4 рішення слова " ОСОБА_3 , сім'я якого складається з двох осіб" замінено словами - " ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дітей позбавлених батьківського піклування, проживають в АДРЕСА_1 ". Будь-яких інших змін, які б стосувались зміни дати зарахування на квартирний облік, ні Рішенням № 153, ні іншими актами відповідачів не приймалось.
Факт постановки на квартирний облік 24.04.2009 засвідчений і Розпорядженням Ставищенської РДА Київської області від 17.07.2020 № 132 (далі - Розпорядження № 132), яким затверджено список дітей, які перебувають на квартирному обліку. В абзаці п'ятому пункту 2 Розпорядження № 132 значиться " ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (дата постановки на квартирний облік - 24.04.2009, рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради № 56)".
Відповідно до протоколу від 17.07.2020 № 1, затвердженим вищевказаним Розпорядженням № 132, станом на 16 липня 2020 року на квартирному обліку перебуває десять осіб із числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, серед яких, зокрема, вона (позивачка) - ОСОБА_2 .
Водночас з метою підтвердження чинності Рішень № 56 та № 153 та отримання інформації щодо перебування позивача на квартирному обліку у Ставищенській селищній раді Білоцерківського району Київської області із зазначенням дати взяття на облік, нею (позивачкою) були надіслані заяви до вказаної селищної ради (копії додаються).
Листом Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 12.01.2021 № 29 її (позивачку) повідомлено, що Рішення № 56 та Рішення № 153 не були скасовані.
Питання обліку громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» віднесено до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до довідки Ставищенської селищної ради від 21.01.2021 № 90 вона (позивачка) перебуває на квартирному обліку на підставі рішення виконавчого комітету № 56 від 24.04.2009, та зареєстрована в книзі обліку осіб, яка перебуває на позачерговій черзі на одержання жилих приміщень. Листом 13.07.2021 № 600 вказаною селищною радою також підтверджено факт перебування її на квартирному обліку.
З метою отримання додаткових доказів, які підтверджують її (позивачки) перебування на квартирному обліку з 24.04.2009 адвокат ОСОБА_1 звернувся до Ставищенської селищної ради з адвокатським запитом від 26.07.2022 з проханням надати, серед іншого, копії сторінок книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення за квітень 2009 року та копії сторінок книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення, на яких зазначена інформація про ОСОБА_2 . У відповідь на адвокатський запит запитувані копії сторінок зазначеної книги обліку надано не було, що підтверджується листом селищної ради 02.08.2022 № 03-06/1099.
Пунктом 23 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів РСР і Укрпрофради від 11.12.1980 № 470 (зі змінами) (далі - Правила обліку) громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень (додаток № 4). З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (додаток № 5).
Ураховуючи наявність вищевказаного Рішення № 153, вона (позивачка) звернулась до Ставищенської селищної ради із заявою від 30.09.2021, в якій просила доповнити п. 4 Рішення № 56 у відповідності до внесених Рішенням № 153 змін, а також в подальшому вважати датою постановки на квартирний облік 24.04.2009 (тобто, дату ухвалення Рішення № 56).
Листом Ставищенської селищної ради від 16.11.2021 № 749 повідомлено, що 27.08.2020 її (позивачку) поставлено на квартирний облік відповідно до Рішення № 153.
Така відмова Ставищенської селищної ради є незаконною та порушує її (позивачки) права на соціальний захист та можливість безперешкодної реалізації права на отримання житла та поліпшення своїх соціально-побутових умов, оскільки законодавством не передбачена можливість зміни дати постановлення на квартирний облік, зокрема, через направлення листа, яке не носить сили рішення уповноваженого суб'єкта владних повноважень на його прийняття. Необґрунтована зміна дати постановлення її (позивачки) на квартирний облік з ініціативи селищної ради фактично засвідчує про те, що вказаним органом влади вчинені дії, які за своїм юридичним складом відповідають зняттю з квартирного обліку без законодавчих на те підстав та з подальшим повторним постановленням на квартирний облік. Водночас такі протиправні дії вказаного відповідача призвели до необґрунтованої зміни черговості на отримання жилого приміщення.
Позивач просить суд визнати протиправними дії Ставищенської селищної ради щодо постановки її на квартирний облік з 27 серпня 2020 року; зобов'язати виконавчий комітет Ставищенської селищної ради поновити її на квартирному обліку з моменту первинної реєстрації, а саме з 24 квітня 2009 року на підставі рішення виконкому Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56 «Про зарахування на квартирний облік», з урахуванням змін, внесених рішенням виконкому Ставищенської селищної ради від 27 серпня 2020 року № 153 «Про внесення змін до рішення виконкому № 56 від 24 квітня 2009 року «Про зарахування на квартирний облік», змінивши черговість відповідно до дати набуття права бути зарахованим на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень.
Ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 25.10.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження по справі, призначено підготовче судове засідання (а. с. 70 - 71).
Ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 23.11.2022 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а. с. 137).
Представник позивачки ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, підтвердив обставини, на які посилається позивачка в позові та у відповіді на відзив (а. с. 118 - 122).
Представники відповідачів Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області та Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи відповідачі повідомлені належним чином (а. с. 143, 144). Ставищенська селищна рад Білоцерківського району Київської області надіслала суду відзив на позов, заперечивши проти позовних вимог з посиланням на те, що в п. 4 рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 24.04.2009 року №56 не зазначено, який саме склад сім'ї станом на 2009 р. мав ОСОБА_3 , в даному пункті не конкретизовано, що це стосується ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 27.08.2020 рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради за №153 в пункті 4 вищевказаного рішення № 56 слова: «- ОСОБА_3 , сім'я якого складається з 2-х осіб» замінено словами «- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дітей, позбавлених батьківського піклування, проживають в АДРЕСА_1 , на позачергову чергу, згідно ст. 33 ЗУ «Про забезпечення організаційно- правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», пункту 64 постанови KM України «Питання діяльності органів .опіки та піклування пов'язаними із захистом дитини» зараховано на квартирний облік». Відповідно, дане рішення набрало чинності 27.08.2020 року. 21.04.2021 року рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради за № 186 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 включено до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень на території Ставищенської селищної ради (а. с. 100-103).
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56 (надалі рішення № 56 ) зараховано на квартирний облік ОСОБА_3 , сім'я якого складається з двох осіб - дітей позбавлених батьківського піклування, проживає в АДРЕСА_1 на позачергову чергу, згідно зі статтею 33 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування", пункту 64 постанови Кабінету міністрів України "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини" (а. с. 33-34, 148).
Склад сім'ї з двох дітей позбавлених батьківського піклування підтверджується довідкою, виданою виконавчим комітетом Ставищенської селищної ради від 21.01.2021 № 94/6, за змістом якої станом на 24.04.2009, тобто на дату прийняття Рішення № 56, склад сім'ї складався із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с.35).
Рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 27.08.2020 № 153 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету № 56 від 24.04.2009 року "Про зарахування на квартирний облік" (надалі рішення № 153) було внесено зміни до Рішення № 56, зокрема, в пункт 4, яким фактично конкретизовано осіб зі складу сім'ї ОСОБА_4 , а саме слова " ОСОБА_3 , сім'я якого складається з двох осіб" замінено словами - " ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дітей позбавлених батьківського піклування, проживають в АДРЕСА_1 (а. с. 36, 149).
Позивачкою з метою підтвердження чинності Рішень № 56 та № 153 та отримання інформації щодо перебування її на квартирному обліку у Ставищенській селищній раді Білоцерківського району Київської області із зазначенням дати взяття на облік, були подані заяви до вказаної селищної ради 12.01.2021 (а. с. 40), 11.01.2021 (а. с. 44 - 45, 46 - 47).
Листом Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 12.01.2021 № 29 позивача повідомлено, що вищевказані Рішення № 56 та Рішення № 153 не були скасовані (а. с. 49).
Відповідно до довідки Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області від 21.01.2021 вих. № 90 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на квартирному обліку на підставі рішення виконавчого комітету № 56 від 24.04.2009 р., та зареєстрована в книзі обліку осіб, яка перебуває на позачерговій черзі на одержання жилих приміщень (а. с. 48).
Листом від 13.07.2021 № 600 Ставищенська селищна рада Білоцерківського району Київської області повідомила позивачку, що її включено до списку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком від 16 до 23 років, які перебувають на квартирному обліку Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області, відповідно до протоколу засідання комісії з використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та придбання житла дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа від 30.06.2021 (а. с. 50).
Відповідно до витягу з книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання житлових приміщень у вказаній книзі за № 158 внесено двох осіб: ОСОБА_3 , 1998 року народження та його сестру ОСОБА_5 , 2000 року народження, адреса проживання яких - АДРЕСА_1 , згідно Ріішення № 56 від 24.04.2009, підстава для взяття на облік -Закон України «Про захист дітей сиріт…», Постанова КМУ № 866 від 24.09.2008 (а. с. 80 - 83).
30.09.2021 ОСОБА_2 звернулась до Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області із заявою (а. с. 42 43), в якій просила з огляду на наявність вищевказаних рішень № 56 та 153 вважати датою постановки на квартирний облік 24.04.2009.
Відповідно до витягу з протоколу № 2 комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Ставищенської селищної ради Білоцерківського району від 13.04.2021 вказаною комісію було вирішено включити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 як особу з числа дітей-сиріт та дітей позавлених батьківського піклування до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень на території Ставищенської селищної ради та завести облікові справи на підставі вищевказаного Рішення № 153 від 27.08.2020 (а. с. 150 - 152).
Листом Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області від 16.11.2021 № 749 позивачку ОСОБА_2 повідомлено, що фактично її поставлено на квартирний облік 27.08.2020 відповідно до Рішення № 153 (а. с. 51).
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону».
Стаття 47 Конституції України проголошує, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду.
Статтею 52 Конституції України передбачено, що утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу.
Статтею 31 ЖК України передбачено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Норми статті 31 визначають не тільки місце надання житла, але і місце обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов - населений пункт, у якому громадяни приймаються на облік.
Відповідно до ч. 3 ст. 39 Житлового Кодексу діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Згідно ч. 1 ст. 36 ЖК України, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Вказаною ст. 36 ЖК України закріплений територіальний принцип квартирного обліку, який, як правило, здійснюється за місцем постійного проживання особи.
Відповідно до ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до ст. 38 ЖК України порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Згідно ст. 39 ЖК України, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету.
Спеціальною нормою права, яка визначає умови забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа житлом, є стаття 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Частиною дев'ятою статті 33 Закону України «Про забезпечення організаційно- правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено, що особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання благоустроєного жилого приміщення або соціального житла до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання або, за їхнім бажанням, - грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, за умови перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або соціальному квартирному обліку на момент досягнення 23-річного віку.
Частинами 1 та 5 ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання в них таких дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або, за їхнім бажанням, - грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, або забезпечуються позачергово соціальним житлом за місцем їх перебування на соціальному квартирному обліку.
Правові, організаційні та соціальні засади державної політики щодо забезпечення конституційного права соціально незахищених верств населення України на отримання житла визначаються Законом України «Про житловий фонд соціального призначення».
Право позачергового отримання житла вказаними категоріями осіб закріплено також статтею 11 згаданого Закону.
Статтею 1 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» визначено поняття соціального квартирного обліку - облік громадян України, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» регламентовані повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку. До відання власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.
Вказана норма кореспондується і з приписами пункту 7 частини першої статті 9 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення».
До відання делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері соціального захисту, передбачених статтею 34, належать, зокрема, забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально-побутових умов осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, громадян, реабілітованих як жертви політичних репресій, військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, сімей, які втратили годувальника, багатодітних сімей, громадян похилого віку, які потребують обслуговування вдома, до влаштування в будинки осіб з інвалідністю і громадян похилого віку, які мають потребу в цьому, дітей, що залишилися без піклування батьків, на виховання в сім'ї громадян.
Частиною першою ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Загальна декларація прав людини встановлює, що кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для підтримання здоров'я і добробуту її самої та її сім'ї (ст. 25).
Відповідно до Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права 1966 р., держави, які беруть участь у цьому пакті, визнають право кожного на достатній життєвий рівень для нього і його сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг і житло, і на неухильне поліпшення умов життя.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" однією із основних засад державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, є захист майнових, житлових та інших прав та інтересів таких дітей.
Як передбачено частиною першою ст. 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування.
Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Статтею 10 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» передбачено, що соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Частиною 4 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»обумовлено, що перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови їм у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.
Після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім'ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.
Згідно ч .6 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання благоустроєного жилого приміщення або соціального житла до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання або, за їхнім бажанням, - грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, за умови перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або соціальному квартирному обліку на момент досягнення 23-річного віку.
Порядок забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа затверджується Кабінетом Міністрів України.
Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.
Згідно п.1 Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього, затвердженогопостановою КМУ від 23.07.2008р. №682, взяття громадян на соціальний квартирний облік (далі - облік) здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків з житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Частиною першою статті 40 ЖК УРСР закріплено, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.
Водночас законодавством не передбачена можливість зміни дати постановлення на квартирний облік, зокрема, через направлення листа, яке не носить сили рішення уповноваженого суб'єкта владних повноважень на його прийняття.
При цьому, необґрунтована зміна дати постановлення на квартирний облік ОСОБА_2 з ініціативи Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області фактично засвідчує про те, що вказаним органом влади вчинені дії, які за своїм юридичним складом відповідають зняттю з квартирного обліку без законодавчих на те підстав та з подальшим повторним постановленням на квартирний облік. Водночас такі протиправні дії відповідача 1 призвели до необґрунтованої зміни черговості на отримання жилого приміщення.
Вичерпний перелік підстав, які можуть виступати передумовою для зняття особи з квартирного обліку регламентований частиною другою статті 40 ЖК УРСР, а саме:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку, відповідно дост. 40 ЖК України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Дослідивши фактичні обставини справи, судом встановлено, що позивачка правомірно перебувала на квартирному обліку при виконкомі Ставищенської селищної риди на підставі вищеказаного Рішення Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56, адже на вказаний час дійсно мала статус дитини-сироти, що підтверджується наступним.
Позивачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була дочкою ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а. с. 32, 27).
ОСОБА_6 рішенням Ставищенського районного суду Київської області від 30.07.2004 було позбавлено батьківських прав щодо неповнолітніх двох дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 29 -30). Вказаним рішенням суду встановлено, що мати вказаних дітей (в т. ч. позивачки) ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_6 (батько позивачки) (а. с. 31).
Наказом Служби у справах дітей Ставищенської РДА від 12 квітня 2006 року за № 4/2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , поставлено на облік як дитину-сироту, що підтверджується копією вказаного наказу (а. с. 21) та витягом з обліково-статистичної карточки дитини сироти (а. с. 22- 25).
Відповідач Ставищенська селищна рада Білоцерківського району Київської області, заперечуючи у відзиві на позов проти позовних вимог, посилається на те, що в пункті 4 Рішення № 56 не зазначено, який саме склад сім'ї станом на 2009 р. мав ОСОБА_3 , оскільки в даному пункті не конкретизовано, що це стосується ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Такі доводи суд вважає необгрунтованими, виходячи з наступного.
Вищевказаним рішенням суду від 30.07.2004 (а. с. 29 -30) встановлено, що позивачка ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є рідними сестрою та братом.
Як зазначено вище, рішенням Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56 було зараховано на квартирний облік ОСОБА_3 , сім'я якого складається з двох осіб - дітей позбавлених батьківського піклування, проживає в АДРЕСА_1 , на позачергову чергу, згідно зі статтею 33 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування", пункту 64 постанови Кабінету міністрів України "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини" (а. с. 148).
З книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання житлових приміщень у вказаній книзі за № 158 внесено двох осіб: ОСОБА_3 , 1998 року народження та його сестру ОСОБА_5 , 2000 року народження, адреса проживання яких - АДРЕСА_1 , згідно Ріішення № 56 від 24.04.2009.
Склад сім'ї ОСОБА_3 з двох дітей позбавлених батьківського піклування підтверджується довідкою, виданою виконавчим комітетом Ставищенської селищної ради від 21.01.2021 № 94/6, за змістом якої станом на 24.04.2009, тобто на дату прийняття Рішення № 56, склад сім'ї складався із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с.35).
З урахуванням викладеного, фактичною датою зарахування позивачки ОСОБА_2 на квартирний облік є дата прийняття Рішення № 56 - 24.04.2009.
Факт постановки на квартирний облік 24.04.2009 підтверджується також Розпорядженням Ставищенської районної державної адміністрації Київської області від 17.07.2020 № 132 "Про затвердження протоколу від 17 липня 2020 року № 1 засідання районної комісії з формування пропозицій щодо спрямування у 2020 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа та визначення дітей, яким буде придбано житло або призначено грошову компенсацію", яким затверджено список дітей, які перебувають на квартирному обліку. Так, в абзаці п'ятому пункту 2 Розпорядження № 132 значиться " ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , із зазначенням дати її постановки на квартирний облік - 24 квітня 2009 року на підставі рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради № 56) (а. с. 37-39).
Неправомірна зміна дати постановки на облік позивачки є втручанням в законне її право на соціальну захищеність, гарантованого дітям-сиротам державою, а також права набуття житла у розумні строки.
Потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу
Згідно практики ЄСПЛ, зокрема у рішеннях у справах "Беєлер проти Італії" Онер'їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" "Москаль проти Польщі" суд неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії", "Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії").
Потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки").
Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Лелас проти Хорватії").
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" та у справах "Ґаші проти Хорватії" "Трґо проти Хорватії").
За таких обставин, враховуючи усе вищевикладене, суд на основі повно та всебічно досліджених доказів, оцінивши їх належність, достатність, достовірність, прийнявши до уваги норми діючого законодавства та його правозастосування до фактичних обставин справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, слід визнати протиправним дії Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської областіщодо постановки ОСОБА_2 на квартирний облік з 27 серпня 2020 року та зобов'язати виконавчий комітет вказаноїї селищної ради поновити ОСОБА_2 на квартирному обліку з моменту первинної реєстрації, а саме з 24 квітня 2009 року, на підставі рішення виконкому Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56 «Про зарахування на квартирний облік» з урахуванням змін, внесених рішенням виконкому Ставищенської селищної ради від 27 серпня 2020 року № 153 «Про внесення змін до рішення виконкому № 56 від 24 квітня 2009 року «Про зарахування на квартирний облік».
Керуючись ст. ст. 19, 41, 47, 52 Конституції України, ст.ст. 36, 38, 39, 40 ЖК України, ст. 29ЦК України, ст.ст.1, 3, 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", ст.ст. 8, 25 ЗУ «Про охорону дитинства», ст. ст. 1, 10 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», ст. ст. 30, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 2, 4, 12, 13,82, 83, 263, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області та Виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії щодо поновлення на квартирному обліку задовольнити.
Визнати протиправним дії Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області щодо постановки ОСОБА_2 на квартирний облік з 27 серпня 2020 року.
Зобов'язати виконавчий комітет Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області поновити ОСОБА_2 на квартирному обліку з моменту первинної реєстрації, а саме, з 24 квітня 2009 року, на підставі рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 24 квітня 2009 року № 56 «Про зарахування на квартирний облік» з урахуванням змін, внесених рішенням виконавчого коміитету Ставищенської селищної ради Київської області від 27 серпня 2020 року № 153 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету № 56 від 24 квітня 2009 року «Про зарахування на квартирний облік».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками її розгляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя Н. М. Марущак