Справа № 191/3201/22
Провадження № 1-в/191/734/22
іменем України
05 грудня 2022 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області клопотання начальника ДУ «Синельниківська ВК (№94)» ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду за ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Павлоград, Дніпропетровської області, громадянина України, раніше неодноразово судимого, останній раз засуджений вироком Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 24.07.2018 року за ч. 3 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до 5 років 3 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна. Ухвалою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.11.2019 року зараховано відповідно до ч. 5 ст. 72 КК України тримання під вартою з 31.10.2017 року по 01.12.2017 року,-
Початок строку відбування покарання - 27.10.2017 року, кінець строку - 27.12.2022 року,-
Начальник ДУ «Синельниківська ВК (№94)» ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про встановлення адміністративного нагляду за засудженим, в якому посилається на те, що з установи виконання покарань звільняється ОСОБА_4 , який потребує встановлення адміністративного нагляду згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються із місць позбавлення волі».
Перебуваючи в СВК-94 з 30.05.2018 року ОСОБА_4 , характеризується негативно, не працевлаштований, за час відбування покарання мав 24 стягнення, заохочень не має, ставлення до виконання робіт із благоустрою установи посереднє, до виконання передбачених законом вимог персоналу установи ставиться не завжди сумлінно, може потребувати спонукання до цього.
Враховуючи, що ОСОБА_4 за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе як порушник установленого порядку відбування покарання, правил внутрішнього розпорядку і на шлях виправлення не став - адміністрація СВК № 94 вважає доцільним встановити засудженому після його звільнення з місць позбавлення волі, адміністративного нагляду, з наступними обмеженнями: заборонити вихід з місця помешкання з 22:00 до 06:00 годин; заборонити виїзд за межі району без дозволу відділу поліції; з'являтися до відділу поліції для реєстрації 4 рази на місяць; заборонити відвідувати місця продажу спиртних напої на розлив.
Засуджений ОСОБА_4 до початку судового засідання надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Начальник ДУ «Синельниківська ВК (№94)» ОСОБА_3 до початку судового засідання надав заяву про розгляд клопотання за відсутності представника адміністрації установи.
Відповідно до ч. 4 ст.539 КПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання, не перешкоджає проведенню судового розгляду.
Суд, дослідивши матеріали даної справи та оцінивши їх у сукупності, вважає що дане клопотання є обґрунтованим і підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994р. передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно ч.1 ст.5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пунктах "б" і "г" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що за час відбування покарання в Державній установі «Синельниківська ВК (№94)» засудженийОСОБА_4 допускав порушення встановленого законом порядку відбування покарання, мав 24 стягнення, заохочень не мав, раніше був засуджений до позбавлення волі за умисні тяжкі злочини, на даний час відбуває покарання у виді позбавлення волі за тяжкі умисні злочини проти власності. Згідно висновку адміністрації державної установи ДУ «Синельниківська ВК (№94)» засуджений ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства.
Відповідно до ст. 3 п. «б» Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд вважає за доцільне встановити адміннагляд за засудженим ОСОБА_4 із встановленням йому обмежень, визначених ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі".
Керуючись ст.ст. 3-6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд,-
Клопотання адміністрації ДУ «Синельниківська ВК (№94)» - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд за ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 на 1 (один) рік, який рахувати з моменту його оголошення.
Встановити ОСОБА_4 обмеження: заборонити вихід з місця мешкання з 22:00 до 06:00 годин; заборонити виїзд за межі району без дозволу органу Національної поліції;заборонити відвідувати місця продажу спиртних напої на розлив; з'являтися в органи Національної поліції(відділу поліції) для реєстрації 4 рази на місяць.
Ухвалу може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд протягом семи діб з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1