Рішення від 05.12.2022 по справі 640/16798/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2022 року м. Київ № 640/16798/22

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільпо-Фуд" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільпо-Фуд" (надалі по тексту також - позивач, ТОВ «Сільпо-Фуд») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (надалі по тексту також - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС у Чернівецькій області від 01.07.2022 №472-рл, яким анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 24120308202102302.

Позовні вимоги мотивовані тим, що податковим органом протиправно та передчасно прийнято спірне розпорядження до вирішення в судовому порядку питання правомірності податкового повідомлення-рішення за наслідками фактичної перевірки. Як наслідок, відбувається подвійне притягнення до відповідальності за наслідками встановлених на думку податкового органу порушень. Також зауважено, що розпорядження прийнято з порушенням форми документа.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки висновки акта перевірки щодо встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями без марок акцизного податку податковим органом обґрунтовано анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області на підставі наказу № 413-п від 28.04.2022 проведено фактичну перевірку магазину ТОВ «Сільпо-Фуд» за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 265а.

За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 06.05.2022 № 007257.

У висновках акту перевірки зазначено, що магазин працював, споживачі обслуговувалися при реалізації пачки сигарет Parlament Agua Blue по ціні 78,00 грн, реєстратор розрахункових операцій застосовувався, розрахунковий документ видавався.

Також при перевірці встановлено:

проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування, а саме згідно з баз даних ГУ ДПС у Чернівецькій області магазин за адресою м. Чернівці, вул. Головна, 265 А ТОВ «Сільпо-Фуд» 01.08.2020 здійснював реалізацію алкогольних напоїв без зазначення коду товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД (див. додаток № 2), чим порушено п. 11 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

не забезпечено ведення у порядку встановленому законодавством облік товарних запасів на складі та /або за місцем їх реалізації, а саме встановлено надлишок алкогольних напоїв у сумі 1360,97 грн, надлишок тютюнових виробів у сумі 1957,94 грн та нестача алкогольних напоїв у сумі 2921,49 грн, нестача тютюнових виробів у сумі 2305,64 грн (див додаток №3 та додаток № 3/1), чим порушено п. 12 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

на момент проведення фактичної перевірки в реалізації знаходилася пляшка вина «Villa Krim» 0,5 л., 9-13 % об., вітчизняного виробництва з маркою акцизного податку, що має пошкодження наявність відкритого надриву з краю марки різних розмірів (додаток № 4), повна назва вина Villa Krim ( Rose Ponthere ), чим порушено ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України та Постанову КМУ «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» №1254 від 27.12.2010.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0023700705 від 21.06.2022 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 17 000,00 грн.

Також, податковим органом прийнято розпорядження від 01.07.2022 № 472-рл, яким відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зобов'язано Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС У Чернівецькій області у зв'язку із встановленням факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку анулювати ліцензію ТОВ «Сильпо-Фуд» "Роздрібна торгівля алкогольними напоями" реєстраційний номер 24120308202102302 терміном дії з 17.11.2021 до 17.11.2022.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI із змінами та доповненнями (далі - ПК України) марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Згідно з пунктом 226.1 статті 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Відповідно до пункту 226.2 статті 226 Податкового кодексу України наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Відповідно до пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки (пункт 226.9 статті 226 Податкового кодексу України).

Основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до статті 1 Закону №481 у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;

- слабоалкогольні напої - алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 0,5 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць та екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 см 3, виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю;

- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною першою статті 17 Закону №481 визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини 52 статті 15 Закону № 481 ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку.

Пунктом 20 «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових, виробів, рідин, що

використовуються в електронних сигаретах, та пального» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27.10.2010 (далі - Положення №1251) визначено, що вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив -4 x 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Положенням № 1251, визначені реквізити, які наносяться на марку акцизного податку. Так, кожна марка акцизного податку повинна містити такі реквізити, зокрема, індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівана з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил) (абзац сьомий п. 5 Положення № 1251) та QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв) (абзац дев'ятої п. 5 Положення № 1251). Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки.

Постановою КМУ від 30.07.1996 № 854, з урахуванням змін та доповнень, затверджені Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями (далі - Правила).

Пунктом 15 зазначених Правил визначено, зокрема, що не дозволяється продаж алкогольних напоїв у пляшках (іншій тарі) без етикеток або чіткого маркування.

Судом з акта фактичної перевірки від 06.05.2022 встановлено, що на момент проведення фактичної перевірки в реалізації знаходилася пляшка вина «Villa Krim» 0,5 л., 9-13 % об., вітчизняного виробництва з маркою акцизного податку, що має пошкодження наявність відкритого надриву з краю марки різних розмірів (додаток № 4), повна назва вина Villa Krim ( Rose Ponthere ), чим порушено ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України та Постанову КМУ «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» №1254 від 27.12.2010.

За наслідком встановленого порушення податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.06.2022 № 0023700705, відповідно до якого за вказане порушення застосовано штрафну санкцію в розмірі 17 000 грн.

Поряд з цим, суд наголошує, що спірне розпорядження 01.07.2022 №472-рл, яким анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 24120308202102302, прийнято у зв'язку із встановленням факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку.

Натомість, з акта фактичної перевірки убачається, що факту продажу пляшки вина «Villa Krim» 0,5 л., 9-13 % об. не здійснювалось, а тільки було встановлено зберігання такої пляшки вина з пошкодженням марки акцизного податку.

Зокрема, проведення касової операції з продажу алкогольного напою жодним чином не підтверджено, касовий чек відсутній, відсутня фіксація факту залучення свідків, відсутні будь які відомості про особу, якій ніби то була реалізована пляшка спірного вина.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного розпорядження, а отже воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

У відповідності до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.

Керуючись ст. ст. 77, 90, 139, 241 - 246, 255, 293, 296 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС у Чернівецькій області від 01.07.2022 №472-рл, яким анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 24120308202102302.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» (02090, м. Київ, вул. Бутлерова, 1, код ЄДРПОУ 40720198) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200а, код ЄДРПОУ 44057187).

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України відповідно.

Суддя А.О. Черникова