Справа № 500/3208/22
05 грудня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Заводовської М.Л., представника відповідача - Комарніцької А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області від 19 квітня 2022 року 961170195157 «Про перерахунок пенсії»;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 , з 08 квітня 2022 року перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме: за 2019-2021 роки, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 , нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з вимогами пункту 7-1 розділу. «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ станом на 08 квітня 2022 року (день призначення пенсії за віком).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.04.2022 вона звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Однак їй було відмовлено, оскільки в 2009 році було призначено пенсію за вислугу років і як наслідок відсутні підстави для виплати грошової допомоги. Вважає, що має право на пенсію з застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2019-2021 роки, а тому призначення пенсії без врахування таких показників, на думку позивача, необґрунтоване та протиправне. Оскільки на пенсії за вислугу років вона не перебувала так, як зразу після поданої заяви про призначення пенсії, працевлаштувалась та відмовилась від даного виду пенсії. За таких обставин, просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді (Баранюка А.З.) Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.09.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 13.10.2022.
Відповідач надав суду 28.09.2022 відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог, на обґрунтування заперечень зазначив, що до призначення пенсії за віком вона отримувала пенсію за вислугу років.
Стверджує, що пенсію за віком позивача обраховано у відповідності до положень чинного пенсійного законодавства, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Позивачка подала до суду 17.10.2022 відповідь на відзив, в якому звернула увагу, що в даному випадку має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення.
Через припинення трудових відносин судді Баранюка Андрія Зіновійовича, розпорядженням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 № 30 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ" призначено повторний автоматизований розподіл справи № 500/3208/22.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.10.2022 адміністративна справа № 500/3208/22 передана для розгляду судді Тернопільського окружного адміністративного суду Осташу А.В.
Ухвалою суду від 21.10.2022 прийнято до провадження адміністративну справу №500/3208/22 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та призначено у справі судове засідання на 15.11.2022.
Протокольною ухвалою суду від 15.11.2022 розгляд справи відкладено на 05.12.2022.
В судовому засіданні 05.12.2022 представник позивача просила позов задовольнити.
В судовому засіданні 05.12.2022 представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
02.09.2009 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийняло рішення про призначення пенсії за вислугу років з 02.09.2009 року (протокол № 24535 від 07.09.2009).
З 08.09.2009 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області припинено виплату позивачці пенсії за вислугу років на підставі ч.2 ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку із працевлаштуванням на роботу за посадою, яка дає право на вислугу років.
Позивачка, 07.04.2022 звернувся до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, їй було відмовлено та запропоновано оформити перехід на інший вид пенсії, так як в 2009 році було призначено пенсію за вислугу років і, як наслідок відсутні підстави для виплати грошової допомоги, передбаченої 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до рішення 961170195157 від 19.04.2022 про перерахунок пенсії призначена пенсія в розмірі 2843, 46 грн.
Не погоджуючись з даним рішенням, 15.06.2022, подала в Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області звернення щодо надання розрахунку суми середньомісячного заробітку із зазначення, за який період страхового стажу врахована заробітна плата, індивідуального коефіцієнта заробітної плати та інших складових.
Як вбачається із відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 20.06.2022 №2242-2390/Р-02/8-1900/22 із посиланням на ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону (тобто, заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Також, зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» у березні 2022 року для розрахунку пенсії застосовувався коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на жовтень 2017 року, в розмірі 1,14 (3 764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 = 6 86, 32 грн, де 3764, 40 - показник середньої заробітної плати за три календарні роки (2014-2016)).
Враховуючи вищезазначене, пенсію за віком призначено із застосуванням показника середньої заробітної плати - 6186, 32 грн. Крім того, вказано, що розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи згідно з даними, наявними в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.03.2022, індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати - 1, 05098. Отже, середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії становить: 6 501, 70 = 6 186, 32 * 1,05098.
Також, 15.06.2022 позивачка звернулась в Міністерство соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики), щодо призначення пенсії за віком з 08.04.2022, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» та виплати грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Мінсоцполітики направило звернення до Пенсійного фонду України для розгляду та надання відповіді. Водночас, Мінсоцполітики, у межах компетенції, проінформувало, що згідно з пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до пунктів «е - ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для жінок 30 років) на таких посадах, за умови, що вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначення пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсії станом на день її призначення.
Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України листом від 25.07.2022 №17109-17093/Р-03/8-2800/22 повідомив, що позивачці призначено пенсію за вислугу років довічно, виплату якої було припинено, на підставі поданої 15.04.2022 заяви переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Пенсію обчислено за матеріалами- пенсійної справи з урахуванням додатково наданих документів, як передбачено ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також, повідомили, що - із врахуванням того, що було призначено пенсію за вислугу років, підстави для виплати грошової допомоги, передбаченої 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не застосування показника середньої заробітної плати, що враховувався при обрахунку розміру пенсії 2019-2021 роки, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст. 2 Закону №1058-IV перший рівень у системи пенсійного забезпечення в Україні складає солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - солідарна система), що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі ст. 10 Закону №1058-IV, особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Отже, Законом №1058-IVпередбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною 2 ст. 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст. 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного, саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Як встановлено у ході розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, первинно позивачці призначено 02.09.2009 пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 55 Закону №1788-XII, 08.09.2009 виплату було припинено у зв'язку із працевлаштуванням, проте виплати пенсії не проводилося, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернулася вперше 07.04.2022 року після досягнення віку 60 років.
Враховуючи викладене, застосування відповідачем до спірних правовідносин положень ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІVє безпідставним.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років, призначених відповідно до Закону №1788-XII, з 01.01.2004 здійснюється на підставі Закону №1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на той факт, що призначення пенсії за вислугу років зумовлено положеннями Закону №1788-XII.
При цьому ст.9 Закону №1058-ІV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Аналогічна позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена в постанові Верховного Суду від 18.01.2019 у справі №562/557/17 (провадження №К/9901/34004/18) та від 11.09.2019 у справі №213/1226/16-а (провадження №К/9901/42455/18).
Крім того, аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 по справі №876/5312/17 (№577/2576/17) (Провадження №11-731апп18), згідно з якою у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.
Підсумовуючи викладене, та враховуючи те, що позивачу первинно призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивачка звернулася вперше після досягнення пенсійного віку 60 років, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивачки права на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, а саме за 2019-2021 роки.
Оцінюючи наявність правових підстав для виплати позивачу грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсі, суд виходить із такого.
За приписами п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж статті 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII і мають страховий стаж (для чоловіків35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Зокрема, умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 №1058-IV та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до пункту 7 Порядку, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Таким чином, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Отже, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Суд виходить із того, що після призначення пенсії за вислугу років позивачка фактично не отримувала відповідний вид пенсії, оскільки виявила бажання працювати далі. Документального підтвердження зворотного (а саме отримання призначеної за вислугу років пенсії) відповідачем не надано. Відтак, позивачка має право на одержання грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій.
Отже, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо невиплати позивачці грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій, суд з метою захисту прав, свобод та інтересів позивачки, про захист яких вона просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити на користь позивачки відповідну виплату.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачкою, на переконання суду, обґрунтована протиправність дій відповідача щодо обчислення розміру пенсії при її призначенні позивачу без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки, а також вмотивована бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачці грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій.
У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивачка обґрунтовувала свої позовні вимоги.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій, з приводу яких подано позов.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для його задоволення.
При цьому обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що обраний позивачем спосіб шляхом скасування рішення від 19 квітня 2022 року 961170195157 «Про перерахунок пенсії» не буде правильним, оскільки оскаржуваним рішенням позивачці пенсія фактично призначена, проте її призначення відбулося не з повним дотриманням діючого законодавства, а тому при обрання правильного способу захисту порушених прав, суд вважає, що належним способом буде саме визнання протиправними дії органу ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати за останні три роки 2019-2021 та визнання протиправними дій щодо невиплати грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій.
Беручи до уваги положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача здійсненні ним судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за віком ОСОБА_1 з 08 квітня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме 2019-2021 роки.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 08 квітня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме 2019-2021 роки.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, які полягають у відмові у призначенні та виплаті ОСОБА_1 08.04.2022 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на 08.04.2022 - день її призначення, відповідно до п.7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом 08.04.2022 - на день її призначення, відповідно до п.7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді судового збору сплаченого при поданні позову в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 (сорок) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 05 грудня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769);
Головуючий суддя Осташ А.В.