05 грудня 2022 року Справа № 480/4167/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Сумській області та отримає пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач звільнена з посади ГУ ДФС у Сумській області 04.07.2016. 10.06.2022 позивач звернулась із заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", у порядку передбаченому п. 2 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.06.2022 №959230812546 у задоволенні її заяви про перехід на інший вид пенсії відмовлено, у зв'язку із тим, що позивач не має стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби станом на 01.05.2016.
Позивач вважає, що відмова відповідача перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону "Про державну службу" є протиправною. Вказує, що стаж її роботи в органах державної податкової служби складає 21 рік 01 місяць 20 днів та підлягає зарахуванню до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.06.2022 року №о/р 959230812546 про відмову у перерахунку/ переходу на інший вид пенсії видану ОСОБА_1 та у не переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи у податкових органах за період з 15.05.1995 року по 29.03.2004 року та з 30.03.2004 року по 04.07.2016 року та провести нарахування і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну служби" № 3723-ХІІ від 16.12.93р. з урахуванням довідка ГУ ДПС у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 10.06.2022 року №69/18-26-10-02-06, довідка ГУ ДПС у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.06.2022 року №70/р/18-28-10-02-06, та довідка ГУ ДПС у Сумській області про стаж роботи у податкових органах, починаючи з 10.06.2022 року №70/8/18-28-10-02- 06, з урахуванням раніше виплачених сум; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору.
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подало відзив на позовну заяву, в якому проти вимог позивача заперечує та зазначає, що посади працівників органів державної податкової служби, які мали спеціальні звання, не були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців, однак враховуючи положеннями статті 342 Податкового кодексу України та статті 25 Закону №3723, зазначені посади можна прирівняти до відповідних категорій посад державних службовців з 11.08.2013 застосувавши співвідношення з посадами, передбаченими з статтею 25 Закону №3723 та додатком 24 до Постанови №703 - згідно з роз'ясненням Національного агенства України з питань державної служби. Стверджує, що згідно з наданими позивачем документами страховий стаж становить 38 років 03 місяці 10 днів, з них стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби станом на 01.05.2016 відсутній. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
ГУ ПФУ в Сумській області своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалось.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до копії паспорта позивача, станом на час звернення до відповідача із заявою, ОСОБА_2 виповнилось 60 років.
Позивач 10.06.2022 звернулась із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області області рішенням від 16.06.2022 відмовило ОСОБА_2 у задоволенні її заяви, у зв'язку з відсутністю 20 років стажу державної служби для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 21). При цьому, відповідачем не враховано періодів її роботи в органах державної податкової служби на посадах, на яких були присвоєнні спеціальні звання.
Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначено Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 (далі Закон №889-VIII).
Так, згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, втратив чинність Закон "Про Державну службу" №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 , №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Щодо обчислення стажу державної служби, то пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 37 Закону №3723-XII період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та /або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 46 Закону № 889-VIII передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Стаж державної служби, відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Тобто, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно абзаців 1-3 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року (вказана постанова втратила чинність, але підлягає застосуванню до спірних правовідносин) до стажу державної служби зараховується робота (служба): а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, інших органів управління військових формувань, державної податкової та контрольно-ревізійної служби; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Разом з тим, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 503-р від 12.09.1997, яке втратило чинність 22 липня 2016 року, визначено, що згідно до статті 25 Закону України "Про державну службу", посади працівників державних податкових інспекцій у районах, містах, районах у містах, які не мають спеціальних звань віднесено, до таких категорій посад державних службовців згідно із Переліком.
Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивач в період з 15.05.1995 по 04.07.2016 працювала економістом держдоходів працювала на різних посадах в органах державної податкової служби (а.с. 10-15).
В цей період позивачу були присвоєні спеціальні звання - інспектор податкової служби ІІ рангу (29.01.1997), інспектор податкової служби І рангу (01.02.2001 ), радник податкової служби 3 рангу (11.10.2004), радник податкової та митної справи ІІІ рангу (01.01.2014).
Також, з трудової книжки вбачається, що позивач 02.12.1996 прийняла присягу державного службовця.
Також перебування позивачки у спірні періоди роботи на посадах державної служби підтверджується довідкою Головного управління ДПС у Сумській області від 10.06.2022 №70/8/1828-100206 (а.с. 18-19).
Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Статтею 344 ПК України встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених законом України "Про державну службу".
Таким чином, в силу вимог статті 344 Податкового кодексу України, що не суперечить ст. 25 Закону № 3723-ХІІ, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що всі спірні періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
Висновки суду узгоджуються з практикою Другого апеляційного адміністративного суду викладеною в постанові від 22.06.2021 по справі 440/1266/21.
З урахуванням викладеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було протиправно не зараховано до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 з 15.05.1995 по 29.03.2004 та з 30.03.2004 року по 04.07.2016 на різних посадах в органах державної податкової служби, а тому вказані роботи позивача підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
При цьому суд зазначає, що в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.06.2022 відповідачем жодним чином не обгрунтовано не зарахування до стажу державної служби спірні періоди роботи позивачки. Таке рішення не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст. 2 КАС України, а тому на підставі ч.2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Рівненській області від 16.06.2022 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Водночас, як було зазначено вище, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 року стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, з огляду на зарахування до стажу державної служби періодів роботи позивача на різних посадах податкової служби, оскільки станом на 01.05.2016 позивач мала стаж роботи на посадах державної служби не менш як 10 років, має понад 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак є всі підстави для переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до Закону "Про державну службу".
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на інший вид пенсії 10.06.2022, то саме з цієї дати необхідно здійснити переведення на інший вид пенсії.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області суму судового збору в розмірі 992, 40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.06.2022 року №о/р 959230812546 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з 10.06.2022, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 15.05.1995 по 29.03.2004 та з 30.03.2004 по 04.07.2016 у податкових органах, з урахуванням довідки ГУ ДПС у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 10.06.2022 року №69/18-26-10-02-06, довідки ГУ ДПС у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.06.2022 року №70/р/18-28-10-02-06 та довідки ГУ ДПС у Сумській області про стаж роботи у податкових органах, починаючи з 10.06.2022 року №70/8/18-28-10-02- 06.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська область, м. Рівне, вул. Короленка, буд. 7, код ЄДРПОУ 21084076) судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко