05 грудня 2022 року Справа № 480/62/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської міської ради (далі - відповідач).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є власником 1/2 частини нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , якій після поділу присвоєно адрес: АДРЕСА_2 . Адреса частки другого власника - ОСОБА_2 не змінилась. Зазначає, що під вказаним будинком знаходиться земельна ділянка площею 0,1341 га., кадастровий номер 5910136300:01:003:0046, яка має адресу: АДРЕСА_1 і надана в оренду ОСОБА_2 та ОСОБА_1 згідно договору оренди земельної ділянки від 23.03.2021. З метою поділу зазначеної земельної ділянки і подальшим формуванням та присвоєнням кадастрового номера кожній ділянці ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулись до землевпорядної організації і розробили технічну документацію із землеустрою про поділ вищевказаної земельної ділянки. Рішенням Сумської міської ради від 24.03.2021 №631-МР було погоджено технічну документацію із землеустрою про поділ вищевказаної земельної ділянки на дві земельні ділянки площами 0,0742 га та 0,0599 га, яким було присвоєно кадастрові номера. 07.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою та доданими документами про надання рішення Сумської міської ради про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки від 23.03.2021, однак, відповідачем рішення не прийнято. Вважає бездіяльність щодо не прийняття рішення згідно його заяви від 07.05.2021 порушує його права.
Просить визнати неправомірною бездіяльність Сумської міської ради щодо тривалого неприйняття рішення (з 7 червня 2021 року по 28 грудня 2021 року) по заяві, поданої 07 травня 2021 року ОСОБА_1 та зобов'язати Сумську міську раду розглянути на найближчому, після набрання постанови суду законної сили, пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 7 травня 2021 року про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки від 23 березня 2021 року та прийняти рішення; стягнути з відповідача понесені судові витрати по справі.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що протиправної бездіяльності з боку Сумської міської ради не допущено, оскільки після отримання заяви позивача відповідач діяв відповідно до законодавства України. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивачем подано відповідь на відзив, в якому проти доводів відповідача він заперечує та просить задовольнити позовні вимоги.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 23.03.2021 між Сумською міською радою, від імені Сумської міської територіальної громади (орендодавець) та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (орендарі) було укладено Договір оренди земельної ділянки. Відповідно зазначеного Договору оренди, орендодавець на підставі рішення Сумської міської ради від 24.02.2021 №307-МР "Про поновлення договору оренди земельної ділянки, укладеного ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,1341 га" надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку (об'єкт оренди), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . В оренду передано земельну ділянку з кадастровим номером: 5910136300:01:003:0046 площею 1/2 від 0,1341 га та 1/2 від 0,1341 га, відповідно (а.с.5), що було внесено до Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с.6).
Рішенням Сумської міської ради VIII скликання V сесії від 24.03.2021 №631-МР погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки громадянам: ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі якої передбачається поділ земельної ділянки площею 0,1341 га, кадастровий номер 5910136300:01:003:0046, категорія, цільове та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови; під розміщеними офісними приміщеннями та культурно-спортивним комплексом, що перебуває в користуванні ОСОБА_1 (1/2) та ОСОБА_2 (1/2) на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного 13.04.2016 (додаткова угода про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.06.2018, номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 14595471 від 17.05.2016, на дві земельні ділянки площами:0,0742 га та 0,0599 га (а.с.7).
07.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести зміни до діючого договору оренди земельної ділянки від 23.03.2021, зареєстрованого в державному реєстрі за №926769959101 за АДРЕСА_1 , земельна ділянка для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови. Площею 0,0742 га, в частині зміни площі, кадастрового номеру і користувача, а саме замість 0, 1341 га, кадастровий номер 5910136300:01:003:0046 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 записати 0,0742 га, кадастровий номер 5910136300:01:003:0067 ОСОБА_1 (а.с.20).
25.08.2021 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, листом №Б-2725/06.01-21 повідомив позивача про те, що його звернення було винесено на засідання постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради. За результатами розгляду було підготовлено проєкт рішення Сумської міської ради "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 0, 1341 га", який оприлюднено на інформаційному порталі рішення Сумської міської ради від 29.06.2021 (пункт 40), з подальшим включенням даного проєкту рішення до переліку питань, що пропонується для розгляду на черговій сесії Сумської міської ради (а.с.22).
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо розгляду заяви, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Стаття 13 Конституції України передбачає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно статті 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 792 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Отже надання земельних ділянок в оренду здійснюється на підставі і у порядку, визначених законом, а саме: Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-III та Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-Х1V.
Згідно статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1); земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч. 2); строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років (ч. 4); відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 9).
Також статтею 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-Х1V передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 6 вказаного Закону орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідно до частини третьої вказаної статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За змістом вказаних норм надання земельної ділянки у власність чи користування здійснюється після того, як земельна ділянка сформована відповідно до проекту землеустрою і їй присвоєний кадастровий номер.
В свою чергу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається органом місцевого самоврядування за клопотанням заявника.
Згідно частини шостої статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Судом встановлено, що позивач звернувся до органу місцевого самоврядування Сумської міської ради із заявою про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки від 23.03.2021 (а.с. 20).
Однак, рішення за заявою позивача про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки або рішення про відмову відповідачем не було прийнято.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування"сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Тобто розгляд заяви заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.
Водночас, Земельним кодексом України визначено чіткий алгоритм розгляду заяв громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідач за результатами розгляду заяви позивача про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки зобов'язаний був прийняти рішення, про внесення змін у договір або надати позивачу вмотивовану (із зазначенням конкретних причин) відмову у внесенні змін.
Як встановлено судом, згідно протоколу № 20 від 01 червня - 02 червня 2021 року, на засіданні постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради було ухвалено погодити питання внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , ініціювати розгляд даного питання на сесії Сумської міської ради (а.с. 21).
Відповідачем не було надано суду рішення Сумської міської ради з питання внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Таким чином, питання про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки не було вирішено у встановленому законом порядку, не було прийнято жодного акта ради, як суб'єкта земельних правовідносин, у формі рішення.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки або про відмову у про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки у формі рішення за заявою позивача, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити саме за законом, оскільки рішення за результатами розгляду заяви позивача на сесії прийнято не було.
Таким чином, суд зазначає, що відповідач не розглянув заяву про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки та не прийняв обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
Така бездіяльність відповідача не відповідає вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд вважає, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Сумської міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 07.05.2021 про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки від 23.03.2021.
Зобов'язати Сумську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 07.05.2021 про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки від 23.03.2021 та прийняти рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253) судовий збір в сумі 908 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко