Рішення від 02.12.2022 по справі 280/6067/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2022 року Справа № 280/6067/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Духневича О.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту патрульної поліції

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати на користь позивача грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 30.09.2018 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 31.10.2017 (включно);

зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 30.09.2018 (включно);

зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити на користь позивача заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 31.10.2017 (включно).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що працювала з 16.04.2016 на посаді старшого інспектора зв'язку з громадськістю управління патрульної поліції в Запорізькій області. Стверджує, що за період служби з 16.04.2016 по 30.09.2018 відпрацювала 1352 годин нічних змін та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, має право на отримання доплати за службу в нічний час за вказаний період у розмірі 7098,00 грн., однак попри це відповідачем вказані доплати здійсненні не були. Крім того, вказує, що індексацію грошового забезпечення поліцейських відповідач почав проводити лише після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», однак це не відповідає вимогам законодавства, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Вважає, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, яка у зв'язку із зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для усіх юридичних осіб-роботодавців незалежно від форми власності та виду юридичної особи. З огляду на вказане просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 25.10.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 08.11.2022 на адресу суду надіслав відзив (вх. № 42848), у якому зауважує, що грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затвердженим кошторисом органу поліції на грошове забезпечення. За період проходження служби позивачу виплачувалось грошове забезпечення в межах номенклатури посад за встановлення конкретного розміру окладів, що виключає можливість доплати позивачу за службу в нічний час, оскільки така виплата буде перевищувати граничний розмір грошового забезпечення поліцейського. Крім того вказує про те, що відсутні правові підстави для стягнення індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 01.10.2017, оскільки індексація грошового забезпечення передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка вступила в дію з 24.10.2017, тому її виплата здійснюється з 01.11.2017. Також зауважує, що в силу положення пункту 11 розділу І Порядку №260 позивач має право вимагати здійснити виплату доплати за службу в нічний час починаючи з 20.10.2019. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 проходить службу в Управлінні патрульної поліції в Запорізькій області з 16.04.2016.

З наявних в матеріалах справи відомостей встановлено, що позивачу у період з квітня 2016 року по жовтень 2017 року індексація грошового забезпечення відповідачем не здійснювалась.

У період служби з 16.04.2016 по 30.09.2018 позивачем фактично відпрацьовано у нічний час 1352 годин, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками обліку несення поліцейськими служби в нічний час батальйону №4 Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції за 2016-2018 роки, при цьому відповідачем нараховано та виплачено позивачу доплату за роботу в нічний час лише за період з червня 2018 року по вересень 2018 рік у загальному розмірі 1402,41 грн.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 30.09.2018 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 31.10.2017 (включно), позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону № 580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Виходячи з положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено, що поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

В подальшому, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерством внутрішніх справ України наказом від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок № 260).

Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.

Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом з матеріалів справи, а саме наданих відповідачем довідок обліку несення поліцейськими служби в нічний час за період з 16.04.2016 по 30.09.2018, встановлено, що позивач у вказаний період щомісячно залучалася до служби у нічний час (крім квітня 2018 року), а тому у відповідності до положень Постанови № 988 та Порядку № 260 ОСОБА_1 має право на отримання доплати за службу в нічний час.

Відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо того, з якого періоду відповідач зобов'язаний був нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, суд зазначає наступне.

Як вбачається з відомостей про грошове забезпечення позивача, доплату за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 31.03.2018 (включно) та з 01.05.2018 по 31.05.2018 (включно) їй не виплачували, що суперечить вимогам Постанови № 988 та Порядку № 260.

Разом із тим, стосовно періоду з 01.04.2018 по 30.04.2018 (включно) та з 01.06.2018 по 30.09.2018 (включно) суд зазначає, що відповідно до довідок обліку несення поліцейськими служби в нічний час та відомостей про грошове забезпечення позивача, у вказаний період ОСОБА_1 або не залучалася до служби у нічний час (з 01.04.2018 по 30.04.2018), або залучалася та отримала доплату за службу в нічний час (з 01.06.2018 по 30.09.2018), що узгоджується із вимогами Постанови № 988 та Порядку № 260.

Таким чином, з огляду на вищезазначене суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 31.03.2018 (включно) та з 01.05.2018 по 31.05.2018 (включно).

Разом із тим, як вже зазначалося вище, у період з 01.04.2018 по 30.04.2018 (включно) та з 01.06.2018 по 30.09.2018 (включно) доплата за службу в нічний час позивачу нараховувалась та виплачувалась (у тих місяцях, в яких позивач фактично залучалася до служби у нічний час), а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Стосовно посилань відповідача на те, що позивач має право вимагати здійснити виплати доплати за службу в нічний час, починаючи з 20.10.2019, суд зазначає, що даний спір стосується грошового забезпечення позивача, а отже вона не обмежена строком звернення до суду (з урахуванням роз'яснень щодо положень частини 2 статті 233 Кодексу законів про працю України, наданих Конституційним Судом України в рішеннях № 8-рп/2013 та № 9-рп/2013).

Стосовно позовних вимог в частині нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення слід зазначити наступне.

Відповідно до частини 5 статті 94 Закону№ 580-VIII, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078). Даний порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 до вказаної постанови № 1078 внесено зміни та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Ураховуючи наведені норми законодавства, зважаючи на те, що у період з 16.04.2016 по 31.10.2017 (включно) індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, що підтверджується відомостями про грошове забезпечення позивача за вказаний період, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

У свою чергу, посилання відповідача на те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 782, є помилковими, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 стаття 143 КАС України).

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстав для відшкодування позивачу витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача немає.

Керуючись статтями 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд.3, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 31.03.2018 (включно).

Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 31.03.2018 (включно) та з 01.05.2018 по 31.05.2018 (включно).

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 31.10.2017 (включно).

Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 31.10.2017 (включно).

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич