01 грудня 2022 рокум. Ужгород№ 260/918/20
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі судді Гаврилко С.Є. розглянувши в письмовому проваджені заяву ОСОБА_1 в порядку статті 382 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
08 квітня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063), яким просив суд: "1. Позовну заяву прийняти до розгляду; 2. Пропущений процесуальний строк звернення до суду поновити як пропущений з поважних причин - через хворобу; 3. Розгляд справи з урахуванням положень ст. 263 КАС України здійснити в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи; 4. Визнати неправомірними дії головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 70% грошового забезпечення; 5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, відповідно діючих законів України, які регламентують пенсійне забезпечення військовослужбовців провести перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії та її виплату з 01.01.2018 року у розмірі 83 (вісімдесят) % грошового забезпечення; 6. У відповідності до п.13 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" я звільнений від його сплати як інваліда війни 2- групи."
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у місячний строк з дати отримання цієї ухвали подати до Закарпатського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення суду від 26 травня 2020 року у справі № 260/918/20 (а.с.а.с. 84-86).
23 серпня 2022 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача в порядку статті 382 КАС України, у якій, відповідно просив суд: Вжити до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області,- заходи передбачені вимогами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 91).
Заяву мотивовано тим, що ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у місячний строк з дати отримання ухвали подати до Закарпатського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення суду від 26 травня 2020 року у справі № 260/918/20, однак позивач не отримував повідомлень щодо виконання в повному обсязі рішення суду.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча судом вживалися заходи щодо виклику учасників справи, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.
Оцінюючи наявність підстав щодо можливості для задоволення вказаної заяви суд, зазначає наступне.
Відповідно до статті 382 частин 1 та 4 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Таким чином, даною нормою встановлено альтернативний вплив на суб'єкта владних повноважень за наслідками надання звіту або в разі неподання такого звіту - встановлення нового строку подання звіту або накладання на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу у розмірі, визначеному даною нормою.
Водночас, суд звертає увагу на те, що положення статті 382 КАС України передбачають право суду, а не обов'язок накладення штрафу за неподання звіту про виконання судового рішення.
Судом встановлено, що 11 листопада 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було подано звіт про виконання судового рішення (а.с.а.с. 101-104).
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Так, за результатами розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду у даній справі, судом не встановлено обставин, що свідчили б про не організацію керівником відповідача дій, спрямованих на виконання рішення суду та умисному ухиленню останнього від виконання рішення, а тому суд зазначає про відсутність підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, відповідального за виконання рішення.
З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про накладення штрафу на відповідача за ненадання звіту про виконання судового рішення в строки встановлені судом.
Керуючись статтями 248, 382 КАС України, суд -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області за не подання звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.Є. Гаврилко