Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 грудня 2022 року Справа№200/4703/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
24.10.2022 ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неприйняття до уваги довідки від 14.02.2022 №03/16;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №054450003672 від 21.02.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №611 від 14.02.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2022 позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
02.11.2022 позивач, з метою виконання вимог ухвали суду від 28.10.2022, надав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом.
Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 04.11.2022 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувано встановлені судом докази по справі.
21.11.2022 відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі. Одночасно із відзивом на позовну заяву відповідач заявив клопотання про залучення про залучення до участі у адміністративній справі № 200/4703/22 у якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Ухвалою від 21.11.2022 долучено до матеріалів відзив на позовну заяву та докази по справі, які надано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 21.11.2022.
21.11.2022 судом залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та витребувано встановлені судом докази по справі.
24.11.2022 позивач надав до суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Ухвалою від 25.11.2022 долучено до матеріалів справи відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на позовну заяву, яка надана позивачем.
29.11.2022 відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, надав до суду відзив на позовну заяву.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2022 долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву відповідача-2, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
01.12.2022 відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, надав до суду докази по справі.
02.12.2022 судом долучено до матеріалів справи докази по справі, надані відповідачем-2, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.
Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 №2738-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.
02.03.2022 опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням відповідача-1 №054450003672 від 21.02.2022 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недостатньою наявністю пільгового стажу. Разом із цим, позивач зазначає, що в обґрунтування відмови відповідач-1 посилається на пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, де зазначає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, видані на підставі первинних документів. Позивач зазначає, що до заяви було надано всі необхідні документи в тому числі і уточнюючу довідку від 14.02.2022 №03/16 при пільговий стаж, видану Комунальним підприємством адміністрації міста Донецьк «Донелектроавтотранс», яка не була врахована відповідачем-1 при призначенні пенсії. Тому загальний страховий стаж позивача склав - 32 роки 01 місяць 06 днів, пільговий стаж водієм пасажирського транспорту - 04 роки 09 місяців.
Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що порушує його конституційні права. Водночас, позивач наводить обґрунтування та підрахунки періодів, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу. В зв'язку з чим, просить суд зобов'язати відповідача-1 повторно розглянути заяву щодо призначення пенсії №611 від 14.02.2022.
Позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач-1, Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області, заперечив проти позовних вимог, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач-1, зазначає, що під час звернення 14.02.2022 за призначенням пенсії до заяви від 14.02.2022 позивачем не надавалась довідка, видана установою, розташованою на тимчасово окупованій території України, від 14.01.2022 № 03/16. У зв'язку з фактичною відсутністю у додатках до заяви від 14.02.2022 № 611 довідки від 14.01.2022 № 03/16 про підтвердження спеціального стажу на посаді водія трамвая відповідач не вчиняв дій щодо її неврахування при розрахунку пенсії (щодо періодів роботи, що у ній зазначено, до спеціально стажу).
Крім того, відповідач-1 наголошує, що 25.09.2022 повторно через електронну персональну сторінку користувача послуг (особистий кабінет) на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву про призначення пенсії за віком, до якої додав: скановані копії оригіналів паспорта громадянина України та довідки РНОКПП; трудової книжки серії НОМЕР_1 , заведеної 24.02.1984; військового квитка; індивідуальні відомості про застраховану особу форма ОК-5; анкету-опитування та довідку від 14.01.2022 №03/16. Після реєстрації заяви позивача про призначення пенсії від 25.09.2022 засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено відповідний структурний підрозділ - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке розглянуло заяву позивача від 25.09.2022 та прийняло рішення від 30.09.2022 №054450003672 про відмову в призначенні пенсії за віком.
Відповідач-1 зазначає, що електронна пенсійна справа позивача містить в собі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії від 24.10.2022 №054450003672 на заміну рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.09.2022 №054450003672. Тому відповідач-1 наголошує, що довідку від 14.01.2022 №03/16 позивач надавав лише разом із заявою від 25.09.2022, яку розглядало вже Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Позивач надав до суду відповідь на відзив відповідача-1, в якій зазначив, що з огляду на відмову відповідача-1 в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, позивач зробив висновок, що відповідач-1 фактично визнав, що наявна довідка від 14.02.2022 №03/16 про пільговий стаж, видана Комунальним підприємством адміністрації міста Донецьк «Донелектроавтотранс», не приймається до уваги та не буде розглядатись. Наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та посилався на те, що 25.09.2022 позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Розгляд документів, наданих до заяви від 25.09.2022 для призначення пенсії позивачу провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області. Рішенням №054450003672 від 24.10.2022 (на заміну рішення від 30.09.2022) відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з не підтвердженням належним чином пільгового стажу у відповідності до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За доданими до заяви про призначення пенсії від 25.09.2022 документами до страхового стажу позивача зараховано всі періоди, які згідно розрахунку стажу в своїй сукупності складають 32 роки 07 місяців 06 днів. Пільговий стаж підтверджено позивачем лише 04 роки 09 місяців, що є не достатнім для призначення пенсії. Повідомлено позивача, що до пільгового стажу зараховано періоди роботи за даними спеціального стажу, який наявний в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5.
Відповідач-2 наголошує, що довідка від 14.2.2022 №03-16, видана позивачу, не відповідає нормам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, і не дає підстави для зарахування даного періоду до розрахунку стажу роботи, оскільки завірена печаткою Російської Федерації, є недійсною та не створює правових наслідків для відповідача-2.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .
14.02.2022 через вебпортал Пенсійного фонду України позивач звернувся із заявою №611 про призначення пенсії на пільгових умовах.
До заяви були додані наступні копії документів: паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка серії НОМЕР_1 від 24.02.1984, військовий квиток, індивідуальні відомості про застраховану особу форма ОК-5, анкета-опитування, що не оскаржується сторонами у справі.
21.02.2022 відповідач-1, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, прийняв рішення №054450003672 про відмову в призначенні пенсії, зі змісту якого вбачається наступне.
Розглянуто заяву від 14.02.2022 про призначення пенсії за віком, згідно пункту 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_3 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; керуючись:
Нормами статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
Згідно частини п'ятої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Згідно із частиною другою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (01.01.2004).
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у випадку коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження страхового стажу приймаються інші документи видані за місцем роботи (довідки, виписки з наказів, особові виписки з наказів, особові рахунки, відомості про видачу заробітної плати та інші документи, які містять відомості про періоди роботи) або архівні довідки.
Зокрема, пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у яких зазначаються: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» визначено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків.
Враховуючи наведене вище, у разі надання заявником будь-яких документів для призначення пенсії, виданих підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, застосовувати в роботу не маємо законних підстав.
Згідно пункту 4.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, право особи на призначення пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
За розглядом заяви та поданих документів:
Згідно наданих документів та даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж ОСОБА_1 складає 32 роки 01 місяць 06 днів, пільговий стаж водієм пасажирського транспорту - 04 роки 09 місяців.
До загального стажу зараховано всі періоди роботи.
Пільговий стаж зараховано за даними спеціального стажу, який наявний в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Повідомлено ОСОБА_1 про право на призначення пенсії згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.10.2023 при наявному страхову стажі 32 роки 01 місяць 06 днів.
Роз'яснено, що рішення про відмову в призначенні пенсії може бути оскаржено в Пенсійному фонді України протягом одного руку з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення з прийнятим рішенням або у судовому порядку.
В рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 21.02.2022 №054450003672 не зазначені конкретні періоди роботи позивача, які не зараховано до його пільгового стажу, та відсутні обґрунтування щодо причин такого не зарахування.
Матеріали справи не містять доказів пропозиції суб'єкта владних повноважень позивачеві надати додаткові документи.
25.09.2022 через вебпортал Пенсійного фонду України позивач звернувся із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
До заяви були додані наступні копії документів: паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка серії НОМЕР_1 від 24.02.1984, військовий квиток, індивідуальні відомості про застраховану особу форма ОК-5, довідка від 14.02.2022 №03/16 при пільговий стаж, видана Комунальним підприємством адміністрації міста Донецьк «Донелектроавтотранс», анкета-опитування, що не оскаржується сторонами у справі.
30.09.2022 відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, прийняв рішення № 054450003672 про відмову в призначенні пенсії, зі змісту якого вбачається наступне.
«Відмова про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 25.09.2022.
Пенсійний вік визначений пунктом 8 частини другої статті 114 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, становить 55 років.
Вік заявника 58 років 11 місяців.
Необхідний страховий стаж визначений пунктом 8 частини другої статті 114 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв,- після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків- не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
Згідно частини п'ятої статті 114 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі призначення - пенсій на пільгових умовах відповідно до частини другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII, будь-який документ, виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті є недійсним і не створює правових наслідків. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» з 01.12.2014 на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, не функціонують.
Згідно пункту 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, видані на підставі первинних документів.
Страховий стаж особи становить 32 роки 07 місяців 06 днів.
До страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
Пільговий стаж особи становить 4 років 09 місяці 0 днів.
Результати розгляду документів доданих до заяви:
Пільговий стаж зараховано за даними спеціального стажу, який наявний в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Заявник не працює.
Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 09.10.2023
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.»
24.10.2022 відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, прийняв рішення №054450003672 на заміну рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.09.2022 № 054450003672, зі змісту якого вбачається наступне.
«Відмова про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 25.09.2022.
Пенсійний вік визначений пунктом 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, становить 55 років.
Вік заявника 58 років 11 місяців.
Необхідний страховий стаж визначений пунктом 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв,- після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
Згідно частини п'ятої статті 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі призначення - пенсій на пільгових умовах відповідно до частини другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII, будь який документ, виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті є недійсним і не створює правових наслідків. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» з 01.12.2014 на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, не функціонують.
Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, видані на підставі первинних документів.
Страховий стаж особи становить 32 роки 07 місяців 06 днів.
До страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
Пільговий стаж особи становить 4 років 09 місяці 0 днів.
Результати розгляду документів доданих до заяви:
Пільговий стаж зараховано за даними спеціального стажу, який наявний в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Заявник не працює.
Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 09.10.2023
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.»
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , записи №2-15 підтверджують, що позивач з 22.02.1984 по 12.01.2022 працював в Донецькому трамвайно-тролейбусному управлінні на різних посадах, у тому числі водієм трамваю.
Позивач, не погодившись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №054450003672 від 21.02.2022, звернувся з даним позовом до суду.
Позивач, приймаючи активну участь у розгляді справі, оскаржує виключно рішення відповідача-1 №054450003672 від 21.02.2022, отже відповідно частини другої статті 9 КАС України спірним питанням даної адміністративної справи є правомірність прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення №054450003672 від 21.02.2022.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Водночас пунктом 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зауважив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2014 № 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Частиною першою статті 114 зазначеного Закону № 1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Зокрема, пунктом восьмим частини другої статті 114 Закону № 1058-IV гарантовано, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацами другим - третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту і абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, страхового стажу, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 2 частини другої цієї статті.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.
Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Стаття 44 Закону №1058-IV визначає порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пункт 20 Порядку №637 передбачає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Викладе зумовлює висновок суду, що надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Вказане відповідає висновкам Верховного Суду в постанові від 22.03.2018 у справі №208/235/17 (2-а/208/105/17), від 31.03.2020 у справі № 678/65/17.
Сторонами не оспорюється факт надання позивачем трудової книжки при зверненні до органу пенсійного фонду з питання призначення пенсії.
Водночас, матеріалами справи підтверджено, що записи у трудовій книжці підтверджують пільговий характер роботи позивача, що надає право на його включення до спеціального трудового стажу та спростовують твердження відповідача-1 про відсутність такого.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
На підставі пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Як встановлено судом вище, матеріали справи не містять доказів пропозиції суб'єкта владних повноважень позивачеві надати додаткові документи.
Згідно норм пункту 4.7 Порядку № 22-1 гарантовано право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
При вирішені цього спору суд керується частиною другою статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, критерій «прийняття рішень, вчинення (не вчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України» - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
«На підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень:
- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;
- зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Критерій «прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії» - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 по справі № 174/658/16-а (провадження № К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
За результатом дослідження матеріалів справи та наданих сторонами доказів, суд констатує, що з оскаржуваного рішення неможливо встановити, які періоди зараховано або не зараховано відповідачем-1 до пільгового стажу роботи позивача. Адже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №054450003672 від 21.02.2022 не містить жодного визначення зарахованих або не зарахованих періодів, нормативного обґрунтування, підстав зарахування або не зарахування періодів пільгового стажу роботи позивача. Відтак, відсутність в оскаржуваному рішенні розрахунку періодів та мотивів прийняття такого рішення позбавляє суд можливості перевірити його на відповідність пенсійному законодавству України. Вказане дає підстави констатувати, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №054450003672 від 21.02.2022 не відповідає принципам, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
В свою чергу, суд зазначає, що записами трудової книжки підтверджено пільговий характер роботи позивача, що надає право на його включення до спеціального трудового стажу.
Водночас, суд не може надати оцінку твердженням позивача, які наведено у позовній заяві щодо необхідності зарахування до пільгового його стажу періодів роботи з 22.02.1984 по 22.01.1989, з 02.12.2008 по 31.12.2009, з 01.10.2014 по 12.01.2022. Адже, як вказано судом вище, оскаржуване рішення не відповідає приписам частини другої статті 2 КАС України, оскільки суб'єкт владних повноважень не здійснив жодних дій, необхідних для обчислення пільгового стажу та вирішення питання про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах.
Оскільки відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, приймаючи оскаржуване рішення, використав повноваження не з метою, з якою це повноваження надано; не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); без дотримання принципу рівності перед законом, дискримінаційно; без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо решти позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача-1 щодо неприйняття до уваги довідки від 14.02.2022 №03/16 та зобов'язання відповідача-1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №611 від 14.02.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, суд зазначає, що вони підлягають задоволенню частково, оскільки, як встановлено судом вище та підтверджено самим позивачем, довідка від 14.02.2022 №03/16 не була додана до заяви позивача №611 від 14.02.2022 про призначення пенсії за віком.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях, має бути чітким та зрозумілим, а відсутність у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №054450003672 від 21.02.2022 про відмову в призначенні пенсії мотивів його прийняття, обчислення та підстав неврахування періодів пільгового стажу, позовні вимоги підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача-1, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.02.2022, з урахуванням висновків суду. Позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відсутні.
Питання дотримання строку звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом вирішено ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у даній справі, тому додаткового вирішення не потребує.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до дубліката квитанції №96 від 21.10.2022 позивачем сплачено судовий збір в сумі 992,40 грн.
Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги задоволено, суд приходить висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 суми судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404; код ЄДРПОУ 21782461), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №054450003672 від 21.02.2022 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 14.02.2022 з урахування висновків суду, викладених у цьому рішенні.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яності дві) грн. 40 коп.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 02.12.2022.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна