Рішення від 15.07.2010 по справі 19/267

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

15.07.10 Справа№ 19/267

Господарським судом Львівської області розглянуто у відкритому судовому засіданні матеріали справи:

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Балтом Україна”, м.Львів;

До Відповідача: Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, м.Львів;

Про: стягнення 20000,00грн.

Суддя Левицька Н.Г.

Секретар судового засідання: Байко А.Я.

За участю представників Сторін:

Позивача: Санніков Р.М.-представник;

Відповідача: Бочуляк Ю.І-гол. спеціаліст (дов. №4-25-926 від 19.10.2009р.)

Представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22 ГПК України, зокрема, право заявляти відводи.

Від здійснення технічного запису судового процесу сторони відмовились, подавши відповідне клопотання.

Суть спору :

Позовні вимоги заявлено ТзОВ “Балтом Україна”, м. Львів до відповідача: Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, м. Львів про стягнення 20000,00грн.

Обставини справи:

Ухвалою суду від 14.12.2009р. судом порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду та призначено до судового розгляду на 27.01.2010р.

В судове засідання 25.02.2010р. представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.

Крім того, подав Клопотання (вх.№ канц.3867 від 25.02.2010р.) про заміну відповідача: Львівської міської ради, м.Львів на належного відповідача: Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, (п.і.79008, м.Львів, пл.Ринок,1).

Представник відповідача 25.02.2010р. в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, хоча був повідомлений належним чином про час і місце проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 25.02.2010р. розгляд справи було відкладено та проведено заміну відповідача: Львівську міську раду, м. Львів на належного відповідача: Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1).

В судове засідання 31.03.2010р. представники сторін з'явились. Представник відповідача подав письмовий Відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог ТзОВ “Балтом Україна” в повному обсязі.

Ухвалою суду від 31.03.2010р. розгляд справи було відкладено на 13.04.2010р. Позивача зобов'язано представити письмові пояснення на Відзив відповідача.

Відповідача зобов'язано: 1) виконати вимоги ухвали суду від 14.12.2009 року, 2) представити докази надсилання окремих документів тендерної документації, які містять відомості про відповідну технічну специфікацію, плани, креслення, малюнки чи описи предмета закупівлі, проекту виконання робіт Позивачу, а також докази про отримання таких документів Позивачем.

В судове засідання 13.04.2010р. представники сторін з'явились. Представник позивача подав Письмові пояснення на Відзив відповідача.

Ухвалою суду від 31.04.2010р. розгляд справи відкладено на 13.05.2010р., позивача зобов'язано вказати, які конкретно його права та охоронювані інтереси порушені, з посиланням на норми діючого законодавства України, відповідача зобов'язано виконати вимоги ухвали суду від 31.03.2010р.

В судове засідання 13.05.2010р. представник позивача з'явився, подав Заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить: 1)зобов'язати Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради відшкодувати заподіяну шкоду(збитки) у розмірі 20000,00грн. ТзОВ “Балтом Україна”, 2)стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на користь ТзОВ “Балтом Україна” оплачені позивачем судові витрати.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав Клопотання про відкладення розгляду справи (вх.№канц.9163 від 13.05.2010р.).Ухвалою суду від 13.05.2010р. розгляд справи відкладено.

В судове засідання 15.07.2010р. представники сторін з'явились.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити з підстав, викладених у позовній заяві, та зобов'язати відповідача: 1) відшкодувати заподіяну шкоду(збитки) у розмірі 20000,00грн. ТзОВ “Балтом Україна”, 2) стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на користь ТзОВ “Балтом Україна” оплачені Позивачем судові витрати.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та просить у позові відмовити, подав Клопотання про долучення до матеріалів справи: 1) копії тендерних вимог на 9 аркушах, 2) копії листа ТзОВ “Балтом Україна” до Тендерного комітету Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на якому міститься відмітка про одержання представником ТзОВ “Балтом Україна” тендерної документації.

Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, доданих до справи та оцінивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне:

Відповідно до Рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 30.07.2009р. №579 “Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.10.2006р. №1206”, яким затверджено Положення про Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради-Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради може виступати замовником послуг з капітального ремонту.

Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради провів тендер щодо закупівлі - Капітальний ремонт вул. Ужгородської.

27.07.2009р. у “Віснику державних закупівель”, з метою проведення торгів по об'єкту “Капітальний ремонт вул. Ужгородської”, було опубліковано оголошення про проведення торгів. Розкриття тендерних пропозицій відбулося 18.08.2009р.

Відповідно до вимог ч. 1 п. 43 постанови Кабінету міністрів України від 17.10.2008 року № 921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” замовник має право зазначити у тендерній документації інформацію про необхідність надання тендерного забезпечення, його розміри, форми, а також випадки, коли тендерне забезпечення не повертається учаснику.

На виконання умов тендеру ТзОВ "Балтом Україна" 17.08.2009р. перерахувано на розрахунковий рахунок Замовника 20000,00грн., що підтверджується копією платіжного доручення №416.

28.08.2009р. Рішенням тендерного комітету тендерна пропозиція ТзОВ "Балтом Україна" визнана найкращою, згідно з тендерним завданням і була акцептована. Після отримання повідомлення від Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про акцепт тендерної пропозиції, провідними спеціалістами ТзОВ "Балтом Україна" було здійснено виїзд на вул.Ужгородська у м.Львові. Під час виїзду встановлено, що тендерні вимоги (об'єм робіт), які включені Замовником до тендерної документації по вул. Ужгородській не відповідають дійсності, а саме: тендерною документацією не передбачені об'єми робіт, які підлягають виконанню на даному об'єкті.

З 27.07.2009р. до 28.08.2009р. пройшов один місяць, тобто ТзОВ “Балтом Україна” мало достатньо часу для того щоб з'ясувати всі моменти, які б унеможливлювали участь ТзОВ “Балтом Україна” у торгах.

Крім цього, ТзОВ “Балтом Україна” не вчинило жодних дій, які були б спрямовані на реалізацію ними свого права на отримання від замовника роз'яснення щодо тендерної документації, яке передбачено п. 39 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008р. №921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, а саме:

Особа, яка отримала тендерну документацію, має право не пізніше ніж за п'ять календарних днів до закінчення строку подання тендерних пропозицій звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації. Замовник протягом трьох робочих днів повинен дати відповідь на запит особи, яка отримала тендерну документацію.

З наведеного вбачається, що ТзОВ “Балтом Україна” мало можливість протягом строку прийняття тендерних пропозицій отримати всю необхідну йому інформацію, проте даним правом не скористалось.

01.09.2009р. Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради своїм листом № 2502-660-вих., на виконання ч.2 п.66 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008р. №921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, повідомив ТзОВ “Балтом Україна” про те, що тендерна пропозиція ТзОВ “Балтом Україна” визнана найкращою і була акцептована Рішенням тендерного комітету 28.08.2009р.

Відповідно до ч.2 п.44 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008р. №921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, тендерне забезпечення не повертається замовником у разі непідписаня учасником, що став переможцем торгів, договору про закупівлю.

Таке Положення продубльовано Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради в підпункті б) пункту 12.4 тендерної документації, тому позивач не міг не знати про можливі правові наслідки відмови від укладення даного договору.

14.09.2009 року ТзОВ “Балтом Україна” своїм листом №71, знаючи про акцепт своєї тендерної пропозиції та, як вже наголошувалось, усвідомлюючи можливі правові наслідки відмови від укладення даного договору інформує Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про відмову від укладення договору по об'єкту “Капітальний ремонт вул. Ужгородської”.

В своїй Заяві про уточнення позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до статті 224 ГК України; учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Порушення встановлених вимог щодо здійснення господарської діяльності можливе як у договірних відносинах, наслідком чого є збитки, так і у позадоговірних, наслідком чого є завдання шкоди. Для обох випадків законодавець використовує один термін -збитки. Згідно із частиною другою статті 224 ГК України, під збитками (шкодою) розуміють витрати, зроблені управленою стороною.

В свою чергу, ст.218 ГК України вказано; що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усі залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності .

Отже, позивач наголошує на тому, що коли Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради оголосив про проведення тендеру, а ТзОВ "Балтом Україна" взяло участь у тендер між ними виникли певні правовідносини.

Листом №47 від 27.07.2009р. ТзОВ "Балтом Україна" звернулось до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради з проханням видати тендерну документацію на капітальний ремонт вул. Ужгородської. Документація була надана у неповному обсязі і не відповідала вимогам п.37 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти від 17.10.2008р. №921, прийнятого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, як стверджував позивач Департамент не в повному обсязі вчинив дії, які повинен був вчинити, згідно із даним Положенням. Позивач вважає, що неналежним виконанням вимог законодавства Департаментом порушено право ТзОВ "Балтом Україна" на отримання інформації про тендер, що призвело до неможливості укласти договір по ремонту вул.Ужгородської у м.Львові на думку позивача, оскільки об'єм робіт який потрібно вчинити, виявився значно більшим, ніж передбачалось на час проведення тендеру. Тобто, мало місце позадоговірне правопорушення (делікт), оскільки негативні наслідки були виявлені в результаті дій, не пов'язаних із виконанням договору. Через те, що така документація була надана в неналежному вигляді та обсязі, Департамент житлового господарства та інфраструктури завдав шкоди ТзОВ "Балтом Україна" у розмірі 20000,00грн. що було тендерне забезпечення, -як стверджував позивач.

Відповідно до вимог ч.1 ст.216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Частина 2 цієї ж статті наголошує застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі, відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

Статтею 217 ГК України передбачено такий вид господарських санкцій як відшкодування збитків (шкоди).

Відповідно до вимог ст.173ГК України, господарським визнається зобов'язання що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

При винесенні рішення у справі, суд керувався наступним:

Відповідно до Рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 30.07.2009р. №579 “Про внесення змін до Рішення виконавчого комітету від 27.10.2006р. №1206”, яким затверджено положення про Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради-Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради може виступати замовником послуг з капітального ремонту.

Згідно із ч.1 п.43 Постанови Кабінету міністрів України, від 17.10.2008р. №921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” замовник має право зазначити у тендерній документації інформацію про необхідність надання тендерного забезпечення, його розміри, форми, а також випадки, коли тендерне забезпечення не повертається учаснику.

Відповідно до п.39 Постанови Кабінету міністрів України від 17.10.2008р. №921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” особа, яка отримала тендерну документацію, має право не пізніше, ніж за п'ять календарних днів до закінчення строку подання тендерних пропозицій звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації. Замовник, протягом трьох робочих днів, повинен дати відповідь на запит особи, яка отримала тендерну документацію.

Як вбачається з матеріалів справи та доведено в судових засіданнях, позивач не звертався до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради з таким запитом.

Згідно із ч.2 п.44 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008р. №921 “Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, тендерне забезпечення не повертається замовником у разі непідписання учасником, що став переможцем торгів, договору про закупівлю.

Враховуючи цю норму, можна зробити висновок про те, що Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, не повернувши ТзОВ “Балтом Україна” тендерне забезпечення, діяв у межах наданих йому повноважень та у відповідності до закону.

Відповідно до вимог ст.173ГК України, господарським визнається зобов'язання що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Проте, позивачем в судових засіданнях не наведено жодної правової норми Господарського кодексу України, з якої вбачається, що між департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та ТзОВ “Балтом Україна” виникло господарське зобов'язання, а беручи до уваги те, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, суд прийшов до висновку про те, що між Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та ТзОВ “Балтом Україна” господарське зобов'язання не виникало.

Згідно із вимогами ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. А відповідно до ст.34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи, що позивачем не надано достатньо об'єктивних, документальних доказів на підтвердження своїх вимог, які були спростовані належними доказами відповідача, суд прийшов до висновку про те, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись вимогами ст. ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України,

суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення вступає в законну силу за вимогами ч.3 ст. 85 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, визначеному розділом ХII ГПК України.

Суддя