Справа № 2-669/10
11 серпня 2010 року м. Березне
Березнівський районний суд Рівненської області
під головуванням судді Мельничук Н.В.,
при секретарі Кравчук С.Я.
за участю: позивача - ОСОБА_1
представника відповідача- Оксенюка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсій,
13 квітня 2010 позивачка звернулась в суд з позовом до відповідача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсій. У позовній заяві вказується, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 3 групи, захворювання якої пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС (далі в рішенні - постраждала категорії 1 ). Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі в рішенні- Закон №796) передбачено право позивача на отримання пенсій. У серпні 2009 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону №796. Листом № 30-п від 31.08.2009 року відповідач відмовив у задоволенні вимог позивача. У результаті чого виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.
Позивач позовні вимоги підтримала та пояснила, що відмова відповідача є неправомірною, позивачка дізналась про порушення свого права у серпні 2009, перерахунок та виплату пенсій просить провести з 13 листопада 2007 року - дня виникнення права на пенсію по день набрання постановою суду законної сили.
У запереченні проти позову відповідач вказує, що слід відмовити у задоволенні позову. Підставою для відмови вважає відсутність коштів на виплату даних пенсій. Позивачці виплачується пенсія по інвалідності як постраждалій категорії 1 призначену відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - 600 гривень, додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров”ю згідно із п.4 постанови КМУ № 530 від 28.05.08 (далі-постанова КМУ №530) у розмірі 74 гривні 70 коп. Вказує, що при призначенні пенсії позивачу управління Пенсійного Фонду України в Березнівському районі керувалося чинними нормативно- правовими актами, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Представник відповідача визнав факт, що позивачка відноситься до постраждалих категорії 1 та є інвалідом 3 групи, інвалідність якої пов”язана з наслідками аварії на ЧАЕС, проте позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні, поданому суду. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази та керуючись законом суд прийшов до наступного висновку.
Статтею 49 Закону №796 передбачено, що пенсії постраждалим, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Конкретний розмір вказаних пенсій, визначений у статтях 50 та 54 вказаного Закону.
Статті 50 - 54 Закону №796 неодноразово змінювались. Зміни внесені у Закон №796 Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI щодо зменшення розміру державних пенсій та додаткових пенсій постраждалим категорії 1 порівняно із попередньою редакцію Закону №796 визнано таким, що не відповідає Конституції України (рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 №10-рп/2008). Отже при розгляді спору слід застосовувати Закон №796 у редакції, яка була чинною до внесення вказаних змін.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону №796 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком. У ч.3 статті 54 Закону №796, зокрема визначено, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності провадиться на загальних підставах відповідно до Закону N 1058-IV. Згідно із статтею 50 Закону №796 особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 Закону №796, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, Закон №1058 не обмежує призначення пенсії по інвалідності постраждалим категорії 1 та додаткової пенсії вказаним особам залежно від їх страхового стажу. Положення статті 28 Закону №1058 та ч.3 ст. 54 Закону №796 слід застосовувати у даному спорі, як вихідний критерій розрахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсій постраждалим категорії 1. Таким критерієм виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 цього Закону, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, інвалідність якої пов”язана з наслідками Чорнобильської катастрофи з 13 листопада 2007 року і віднесена до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідачка одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону №796 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 цього ж Закону. Даний факт не оспорюється представником відповідача.
Розрахунок пенсій позивачу відповідач провів виходячи з розміру пенсії та додаткової пенсії, що визначені постановами КМУ № 654 та №530 і установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням статей 50,54 Закону №796. Зазначені у постановах КМУ суми виплат не відповідають розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону №796, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Суд вважає, що положення частини 3 статті 28 Закону N 1058-IV не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 статті 28 Закону N 1058-IV.
Враховуючи наведене, на підставі досліджених доказів, керуючись законом, суд прийшов до висновку, що для захисту та відновлення порушеного права позивачки, необхідно зобов'язати УПФУ зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Перерахунок пенсій згідно із ст. 98 Закону України „Про пенсійне забезпечення” проводиться за 12 місяців, що передує дню звернення. ОСОБА_1 звернулась до відповідача з вказаного питання 26 серпня 2009, тому перерахунок пенсій слід провести з 26 серпня 2008 року .
У решті позовних вимог слід відмовити за безпідставністю
Керуючись ст.ст. 4,60,61, 88,208, 209,212-215,218 ЦПК України, суд -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 26 серпня 2008 року. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Рівненської області через Березнівський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий підпис
Повний текст рішення суду виготовлено 12 серпня 2010 року
Згідно з оригіналом:
Суддя: